Artykuł
Czy umowa na wyłączność jest lepsza niż otwarta?
Przedstawiamy plusy agenta na wyłączność
września 2, 2022

Podejmując decyzję o zmianie lokalizacji biura jednym z pierwszych pytań,
jakie musimy sobie zadać, to czy decydujemy się na współpracę z agentem nieruchomości i jaki będzie jej zakres. Rodzaj podpisanej przez nas umowy lub jej brak, w może w znaczny sposób wpłynąć na rezultat całego przedsięwzięcia wynajmu biura.
Umowa otwarta i na wyłączność z agentem – różnice
Na czym polega umowa otwarta z agentem? Umowa otwarta zawierana jest z kilkoma agentami nieruchomości równocześnie.
W przypadku znalezienia odpowiedniego dla nas biura prowizja wypłacana jest temu, który pomógł wyszukać je pierwszy. W zakres tej umowy nie wchodzą usługi dodatkowe. Liczmy się z tym, że nasz proces może nie być traktowany priorytetowo, gdyż wszyscy klienci traktowani są równo, a wiele okazji umyka nam koło nosa z powodu kolejności zgłoszeń.
Umowa na wyłączność natomiast podpisywana jest wyłącznie z jednym pośrednikiem, który opiekuje się naszym procesem od początku do końca. O czym warto pamiętać?
Nie mamy możliwości zawarcia umowy na wyłączność z kilkoma agentami na raz.
Sposób współpracy oraz oferowane nam usługi będą zatem znacznie różnić się od tych oferowanych w umowie otwartej.
Umowa na wyłączność z jednym agentem nieruchomości – dodatkowe korzyści:
- Możemy mieć pewność, że dostaniemy pełną uwagę i wsparcie wybranego przez nas agenta. Pracę zacznie on od wysłuchania naszych potrzeb, uwag
oraz oczekiwań, by zaproponować listę ofert dopasowanych do naszej kultury organizacyjnej, czy nowych wytycznych, które wyklarowały się po okresie pandemii. - Agent na wyłączność zawsze kieruje się dobrem klienta i jego satysfakcją
z przeprowadzonego procesu. Dobry agent nie będzie miał oporów, by wprost zakomunikować, że tym momencie nie ma na rynku dobrych ofert i zaproponuje wstrzymanie się z decyzją lub ponowne przemyślenie wymagań. - Jeden współpracujący z nami agent ma o wiele większą moc negocjacyjną niż kilku agentów zatrudnionych na umowie otwartej – nie będzie tworzyć sztucznej konkurencji, czy uzyskiwać kilku różnych wyników, dzięki czemu nie musimy obawiać się utraty wiarygodności w oczach najemcy.
- Dedykowanych agentów często cechuje bardzo dobra znajomość rynku oraz wypracowane
i utrzymywane pozytywne relacje z innymi profesjonalistami
z branży, dzięki temu możesz się spodziewać dostępu do lepszych ofert. - W przypadku pytań czy ustaleń nie musisz kontaktować się z rożnymi osobami
w zależności od wykonywanych przez nich zadań. Zrobi to za Ciebie agent. - Potrzebujesz wykonać prezentację najlepszych ofert przed zarządem?
Możesz liczyć na wsparcie w jej przygotowaniu, a w razie potrzeby, Twój agent może pomóc zaprezentować wyniki osobiście. Będzie wiedział na jakie argumenty zwrócić uwagę. - Nie musisz obawiać się sytuacji kryzysowych oraz ograniczeń w kontaktach poza standardowymi godzinami pracy. Możesz być pewien, że Twoja sprawa zawsze zostanie potraktowana priorytetowo, z zabezpieczeniem „planu B”.
- Twoja firma pracuje zgodnie z inną strefą czasową? Agent weźmie to pod uwagę
i dostosuje się do Twojego stylu pracy oraz dostosuje czas realizacji procesu
do Ciebie. - Bardzo często firmy, do których należy Twój agent, mają w swoich strukturach działy zajmujące się np. wycenami, analizami, planami budowlanymi czy systemami informatycznymi. W razie potrzeby mogą wesprzeć agenta danymi i wiedzą, zapewnią innowacyjne usługi, np. wirtualny spacer lub zbadają potrzeby innych struktur w Twojej organizacji.
- Po wybraniu odpowiadającej Ci lokalizacji może wspierać Cię również w okresie trwania najmu, co może być szczególnie pomocne jeśli w Twojej firmie
nie ma oddzielnej jednostki administracyjnej.
10 błędów przy składaniu zapytań ofertowych – zobacz, czego unikać.
Dobry czas na przeprowadzkę firmy - przedstawiamy praktyczne porady – kliknij tutaj.
Chcesz być na bieżąco z naszymi poradnikami? – Zapisz się do newslettera!
Zajmie Ci to 2 minuty – kliknij tutaj.
Napisz do naszego eksperta
Autorzy
Iga Sokolowska-Banasiak
Associate Director
Specjalizacja: Zastępczyni Dyrektora, współtworząca wrocławski zespół ekspertów Działu Biurowego CBRE. Jest zaangażowana w proces obsługi klienta na każdym jego etapie, począwszy od tworzenia strategii wykorzystania nieruchomości, poprzez analizę rynku, pozyskiwanie ofert, negocjacje aż po finalizację umów najmu i nadzór nad fazą wykonawczą.