Artykuł

Klasyfikacja biurowców: A, B, C

Wyróżnia się trzy klasy biurowców: A, B i C, gdzie A oznacza najwyższy standard, a C – najniższy. Zapraszamy do zapoznania się z tą klasyfikacją!

lutego 24, 2023

kobieta rozmawia przez telefon stojąc przed biurowcem

Jeśli kiedykolwiek szukałeś biura do wynajęcia, z pewnością spotkałeś się z takimi określeniami jak budynek klasy A
lub biurowiec klasy C. Wynika to z faktu, że wiele firm zarządzających nieruchomościami komercyjnymi wycenia biurowce według wcześniej zdefiniowanych kryteriów, które należało odpowiednio ustandaryzować. Poznaj zasady klasyfikacji budynków biurowych w Polsce! 

Czym jest klasyfikacja biurowców?

Z jakiego powodu klasyfikuje się nierchruchomości biurowe? Odpowiedź jest prosta: ustandaryzowany system oceny nieruchomości komercyjnych ma przełożenie na negocjacje wysokości czynszów pomiędzy deweloperem a najemcą. Klasyfikacje pomagają pozycjonować nieruchomość w stosunku do innych na tym samym rynku
i przyciągać podobnych najemców.

Klasa budynku zwykle określa ogólny stan nieruchomości komercyjnej oraz wskazuje
na atrakcyjność lokalizacji, a także dostępność i jakość poszczególnych udogodnień. Zasadniczo, im lepsza „klasa”, tym wyższy standard biurowca. Budynki najwyższej klasy
są na ogół najbardziej pożądane, choć tak naprawdę zależy to od indywidualnych potrzeb danej organizacji. Znajomość różnic między poszczególnymi klasami nieruchomości komercyjnych pomoże Ci zawęzić opcje podczas poszukiwania nowej powierzchni biurowej dla Twojej firmy.

Jeśli szukasz nieruchomości komercyjnej o możliwie najwyższym standardzie, powinieneś ograniczyć się do budynków klasy A. Jeśli masz niższy budżet i po prostu chcesz mieć funkcjonalną przestrzeń do pracy, rozważ zakup lub wynajęcie nieruchomości klasy C. Jeśli możesz sobie pozwolić na średnie stawki czynszu i zależy Ci na wyższym standardzie, warto rozważyć nieruchomości klasy B.

banner_text_office

Klasyfikacja biurowców biurowych uwzględnia następujące kryteria:

 • rok budowy,
 • lokalizacja i warunki związane z dojazdem,
 • wykończenie budynku,
 • wyposażenie wewnętrzne i zewnętrzne,
 • jakość systemu HVAC,
 • standardy i wydajność systemów ogrzewania/chłodzenia.

cytat prezentujący klasyfikację biurowców A, B, C

Klasy budynków komercyjnych

Nie wszystkie budynki biurowe są sobie równe, dlatego warto przyjrzeć się bliżej systemowi klasyfikacji, który kategoryzuje je według wieku, udogodnień, estetyki i ogólnej infrastruktury. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne typy nieruchomości komercyjnych.

Budynki klasy A

Budynki klasy A mają bardzo wysokie ceny najmu, najbardziej reprezentatywny wygląd
i są doskonale skomunikowane. Najemcy komercyjni konkurujący o taką powierzchnię to zwykle liderzy w swojej branży, o ugruntowanej pozycji na rynku. Na wynajem biurowca klasy A zwykle decydują się duże instytucje finansowe, agencje reklamowe, kancelarie prawne, prywatne placówki medyczne oraz giganci technologiczni – tacy jak Google, Apple czy Microsoft.Zoptymalizuj wydajność swojego miejsca pracy: facilities management.Jednym z flagowych przykładów budynków klasy A jest 1500 Broadway znajdujący się na Times Square w Nowym Jorku. W biurowcem tym od 1985 roku nagrywane jest show Good Morning America od ABC Studios. Dodatkowo nieruchomość zapewnia powierzchnię biurową dla wielu prestiżowych marek, takich jak Disney, Starbucks, NASDAQ i IIG Capital. Ma 13 pięter i jest wyposażona w przestronne lobby, Internet światłowodowy i windę towarową.

Pomimo sędziwego wieku (budynek ma aż 40 lat, co jest rzadkością w przypadku nieruchomości tej klasy) 1500 Broadway cieszy się doskonałą renomą wśród inwestorów (przede wszystkim z uwagi na doskonałą lokalizację), a nawet jest uważany za lokalną atrakcję turystyczną.

Poza wyżej wymienionymi, udogodnienia w budynkach biurowych klasy A mogą obejmować również:

 • dużą ilość przestrzeni oświetlonej naturalnym światłem,
 • strzeżony parking naziemny lub podziemny,
 • recepcję i osoby zarządzające budynkiem,
 • system ogrzewania/chłodzenia z odzyskiem ciepła,
 • siłownię,
 • łazienki z prysznicami,
 • przechowalnię rowerów,
 • przestrzeń rekreacyjno-rozrywkową.

Biurowce klasy B

Biurowce klasy B są odpowiednie dla większości firm poszukujących atrakcyjnej, funkcjonalnej przestrzeni, która zrobi wrażenie na klientach i rekrutach. Dużą rolę w ich przypadku odgrywa kryterium wieku. Nieruchomości klasy B to najczęściej budynki kilkunastoletnie, zachowane w bardzo dobrym stanie. Większość inwestorów dostrzega potencjał w takich nieruchomościach, ponieważ można przywrócić je do świetności klasy A, a tym samym zwiększyć ich wartość, np. poprzez renowację elewacji i kompleksową modernizację wyposażenia wnętrza.

Budynki klasy B często zlokalizowane są na przedmieściach lub na obrzeżach dużych dzielnic finansowych. Atrakcyjna cena nie powinna jednak stanowić kompromisu
w kontekście jakości i wyposażenia. Biurowce klasy B muszę spełniać wysokie standardy
i mieć udogodnienia takie jak m.in. recepcja, całodobowa ochrona czy zespół wind. Nieruchomości klasy B z ugruntowaną historią najemców cieszą się sporą popularnością
i stwarzają ogromne możliwości, jeśli chodzi o modernizacje.

Udogodnienia w nieruchomościach klasy B mogą obejmować:

 • sale konferencyjne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny,
 • ogrzewanie podłogowe,
 • jadalnię w stylu bufetu i/lub kawiarnie,
 • wspólną przestrzeń zewnętrzną,
 • zadaszone miejsce parkingowe.

Biurowce klasy C

Najniższej klasyfikowane budynki i powierzchnie biurowe to te klasy C.
Są to nieruchomości starsze (nawet 20-letnie), zlokalizowane w mniej pożądanych obszarach i często wymagające remontu. Biurowce klasy C są też na ogół mniej atrakcyjne pod względem architektonicznym, a infrastruktura budowlana i zastosowana
w nich technologia są przestarzałe. W rezultacie budynki klasy C mają najniższe stawki czynszu.

Takie przestrzenie komercyjne stanowią świetny wybór dla firm, które dysponują skromniejszym budżetem na wynajem lokalu i nie potrzebują reprezentatywnej siedziby (np. małe firmy o charakterze przemysłowym lub usługowym, zatrudniające pracowników fizycznych).

Udogodnienia w budynkach klasy C mogą obejmować:

 • parking na miejscu,
 • pokoje socjalne,
 • monitoring.

Budynek jakiej klasy najlepiej wybrać?

Nikt oprócz Ciebie nie może zdecydować, który typ budynku będzie najlepszym wyborem dla Twojej firmy. Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę zależy od tego, czego oczekujesz od nieruchomości, w jakiej branży działasz i jakie są Twoje możliwości finansowe.
Jeśli jesteś inwestorem, którego stać na wydanie znacznej ilości pieniędzy i poświęcenie czasu na dodatkowy remont, nieruchomości klasy B lub C mogą być rozsądnym wyborem. Z drugiej strony, jeśli prowadzisz niewielkie przedsiębiorstwo przemysłowe i nie potrzebujesz przestrzeni oferującej najnowocześniejsze rozwiązania wellbeing, budynek klasy C również powinien spełnić Twoje potrzeby.

infografika przedstawiająca klasyfikacje biurowców A, B, C

Nieruchomości komercyjna klasy A są warte inwestycji, jeśli Twoja firma koncentruje się na innowacjach i technologii, a wyższy czynsz za wszystkie dodatkowe udogodnienia nie stanowi dla Ciebie istotnego ograniczenia. Wybierając nieruchomość w najwyższym standardzie, tak naprawdę inwestujesz w komfort, wygodę i bezpieczeństwo.
Biurowce klasy A gwarantują bezstresowe prowadzenie działalności przez wiele lat,
a także duże perspektywy, jeśli chodzi o przyciągnięcie klientów i kontrahentów.
Biorąc pod uwagę fakt, że budynki są nowsze i bardziej wydajne, nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych w przyszłości.

Biurowce klasy A przyciągają najemców również niższymi kosztami energii.
Dzięki lepszej efektywności energetycznej oświetlenie, urządzenia grzewcze oraz systemy multimedialne działają energooszczędnie, co pomaga nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za media, ale także przynieść duże korzyści środowisku naturalnemu.
Zielone budownictwo, który łączy w sobie ekologię i nowoczesność cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród gigantów technologicznych, ale także start-upów
czy instytucji bankowych.

Budynki nieruchomości komercyjnych można też klasyfikować na inne sposoby, wykraczające poza opisywaną klasyfikację A, B, C, w tym jako budynki z wieloma najemcami lub z jednym najemcą oraz budynki typu build-to-suit (zaprojektowane
i wybudowane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami konkretnego najemcy).

Klasyfikacja budynków biurowych – podsumowanie

System klasyfikacji budynków biurowych pomaga brokerom, właścicielom, inwestorom
i najemcom porównywać budynki o podobnych kryteriach, jednak jest to kwestia stosunkowo umowna. Klasyfikacje dla różnych typów budynków biurowych zmieniają się
w zależności od stanu rynku nieruchomości i lokalizacji . Na przykład, budynek biurowy klasy A w Radomiu będzie miał inny standard i wysokość czynszu niż biurowiec tej samej klasy zlokalizowany w samym centrum Warszawy. Nie zmienia to faktu, że klasyfikacja budynków biurowych pozwala określić, czym charakteryzują się poszczególne budynki.

Ścisła współpraca z agentem nieruchomości komercyjnych w celu jasnego określenia priorytetów takich jak lokalizacja, wielkość powierzchni biurowej, określone rodzaje udogodnień w budynku, dostępność, oczekiwania dotyczące czynszu i jakość budynku jest istotna w procesie decyzyjnym i wyborze odpowiedniej komercyjnej powierzchni biurowej. Bez względu na to, czy masz sprecyzowane oczekiwania, czy wciąż nie wiesz, jaki biurowiec wybrać, eksperci ds. nieruchomości CBRE pomogą Ci znaleźć optymalną przestrzeń dla Twojej firmy, a także poznać tajniki klasyfikacji budynków biurowych.

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

 • Redakcja CBRE

  Zdjęcie redakcja-cbre

  Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.