Artykuł

Rodzaje umów: Co to znaczy Triple Net Lease?

Umowa Triple Net Lease – tzw. umowa instytucjonalna

kwietnia 13, 2022

dwie osoby ściskają sobie dłonie po zawarciu umowy

Chcesz wynająć powierzchnię magazynową lub produkcyjną? Zbliżasz się do momentu,
w którym kończy Ci się umowa najmu magazynu? To dobry moment na przeanalizowanie kluczowych kwestii i zweryfikowanie swojej umowy.

Przy wynajmie nieruchomości magazynowych wyróżnia się trzy podstawowe typy umów najmu: Triple Net Lease (NNN), Double Net Lease (NN) i Gross Lease. W tym artykule wyjaśnimy pojęcie umowy Triple Net Lease – tzw. umów instytucjonalnych.

Triple Net Lease (NNN) – co to znaczy?

Na rynku wynajmu powierzchni komercyjnych, w tym magazynowych, często spotykaną praktyką jest podpisywanie umów najmu typu Triple Net (czyli tzw. umów instytucjonalnych). Najemcy podpisujący umowy tego rodzaju, oprócz czynszu bazowego, pokrywają też opłaty eksploatacyjne.

W skład opłat eksploatacyjnych wchodzą koszty związane z zarządzaniem nieruchomością, utrzymaniem powierzchni wspólnych, konserwacjąoraz ochroną nieruchomości. Opłaty te obejmują także koszty podatku od nieruchomości, użytkowania wieczystego i ubezpieczenia nieruchomości.

Co wpływa na cenę wynajmu magazynu oraz jakie czynniki mają największe znaczenie – przeczytasz tutaj.

banner_text_industrial

Czego nie obejmuje umowa Triple Net Lease?

Właściciele nieruchomości komercyjnych stosują umowy najmu typu Triple Net,
jest to obecnie podstawowy model najmu na rynku.Taka struktura wynajmu pozwala im oddzielić czynsz od kosztów operacyjnych nieruchomości. Wszystkie wydatki związane pośrednio lub bezpośrednio z utrzymaniem nieruchomości są przeniesione na najemców.

Trzeba także zwrócić uwagę, że najemca pokrywa wszystkie koszty związane
z użytkowaniem dedykowanej powierzchni. W skład których wchodzą: koszty zużycia mediów, ogrzewanie powierzchni, ubezpieczenie towaru i OC oraz wywóz śmieci
i sprzątanie wynajmowanej powierzchni.

Dla kogo jest umowa Triple Net Lease?

Umowy najmu są rozwiązaniem dla firm, które nie chcą angażować swojego kapitału na zakup nieruchomości, chcą mieć większą elastyczność i nie wiązać się z nieruchomością na długi okres czasu.

Umowy Triple Net Lease faworyzują właścicieli nieruchomości i przenoszą ryzyko finansowe na najemców. Staranna analiza kosztów oraz negocjacja elementów dotyczących indeksacji warunków finansowych w umowach najmu jest więc bardzo ważna.

Przed podpisaniem umowy najmu Triple Net Lease, deweloper musi mieć pewność,
że Najemca będzie wiarygodnym partnerem zwłaszcza pod względem płynności finansowej. Ponieważ umowy oraz zobowiązania są wieloletnie, gwarancja lub zabezpieczenie płatności czynszu oraz opłat eksploatacyjnych jest wymagane od najemcy i jest nieodzownym elementem umów Triple Net Lease.

Korzyści z tego rodzaju umowy

Podsumowując, z perspektywy właścicieli umowy Triple Net Lease są konieczne,
aby pozyskać finansowanie dla inwestycji a także gdy zamierzają długoterminowo inwestować w nieruchomości przy niskim ryzyku. Takie umowy są również świetne dla najemców, którzy poszukują większej elastyczności w korzystaniu z nieruchomości niż posiadanie nieruchomości na własność.

Jeśli weźmiesz pod uwagę zarówno korzyści, jak i ryzyko, a także możliwości,
jakie oferują umowy najmu i odpowiednio przygotujesz się do negocjacji i zawarcia umowy Triple Net Lease będzie to idealne rozwiązanie dla twojej firmy.

Jesteś w trakcie renegocjacji swojej umowy najmu? Pomożemy Ci przeanalizować kluczowe kwestie i zoptymalizować koszty – dowiedz się, w jaki sposób czytając nasz artykuł - Jak renegocjować umowę najmu?

Napisz do naszego eksperta

Autorzy