Artykuł

Koszty wynajmu magazynu 2023: wynajem powierzchni magazynowej

Poznaj czynniki i zależności, które wpływają na cenę wynajmu

lutego 28, 2022

koszty_wynajmu_magazynu_new

W 2021 roku powierzchnie magazynowe biły rekordy popularności. Kolejne hale powstają w ekspresowym tempie. Jak wzmożone zainteresowanie wpływa na koszty wynajmu magazynu? Ile trzeba zapłacić za wynajem powierzchni magazynowej
i co ma największy wpływ na cenę? Sprawdzamy!

Wraz z rozwojem prowadzonej działalności zwiększają się także nasze potrzeby w kwestii infrastruktury. Wynajem magazynu jest niezbędny choćby dla przechowywania materiałów, które mamy w firmowej ofercie. To, ile zapłacimy za wynajem powierzchni magazynowej, uzależnione jest od paru czynników:

 • Powierzchni - wielkość ma znaczenie, jeśli chcemy wynająć magazyn. Koszty
  w przypadku wielkoformatowych „big-boxów” zlokalizowanych w sąsiedztwie dużych aglomeracji będą znacząco odbiegać od mniejszych modułów magazynowych.
 • Lokalizacja - koszty wynajmu magazynu w I strefie w Warszawie będą wyższe,
  niż dajmy na to w Toruniu lub Lublinie. Cena za metr uzależniona jest od tempa rozwoju infrastruktury (także drogowej) w danym rejonie.
 • Dostęp do szlaków transportowych - niedaleka odległość od głównych węzłów komunikacyjnych gwarantuje swobodny i szybki transport towarów na terenie całego kraju. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się wynajem powierzchni magazynowych w regionach tak zwanej „wielkiej piątki” - Warszawy, Górnego Śląska, Polski Centralnej, Poznania i Wrocławia.
 • Standard magazynu - na dobrze wyposażoną powierzchnię z udogodnieniami (windami towarowymi, ogrzewaniem, przynależnym parkingiem, czy coraz częściej wymaganym systemem monitoringu) trzeba wyciągnąć więcej dukatów z sakiewki.
 • Kurs euro - to właśnie w tej walucie określa się najczęściej wysokość czynszów magazynowych. Co to oznacza dla najemcy? Możliwe niemiłe zaskoczenie - choć stawka w przeliczeniu na metr kwadratowy nie uległa zmianie, może się okazać,
  że zapłacimy za nią więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Wystarczy, że kurs euro poszybował w górę o parę punktów procentowych.

Średnia cena powierzchni magazynowej 2021 – według miast

Rynek powierzchni magazynowych ma się dobrze. Jego pozycja jest ugruntowana na tyle, że nawet pandemia nie doprowadziła do odczuwalnych tąpnięć. Średnia cena powierzchni magazynowej w 2021 roku utrzymała się na stabilnym poziomie. Najwięcej trzeba było zapłacić w Warszawie - średnio od 4,2 do nawet 5,5 euro za metr kwadratowy powierzchni (za miesiąc). Drogo było również w pozostałych lokalizacjach miejskich.

Według podsumowania roku, w raporcie CBRE Poland Real Estate Market Outlook, w 2021 roku cena wynajmu powierzchni magazynowej w Warszawie to średnio 6,27 euro za metr kwadratowy (przy wynajmie 1000 mkw). Ile maksymalnie zapłacimy za mkw powierzchni magazynowej w pozostałych większych miastach? (Kwoty w euro podane w przybliżeniu według kursu na dzień 1.04.2022)

 • Gdańsk – 3,96 euro
 • Wrocław – 3,96 euro

 • Kraków - 4,98 euro
 • Poznań – 3,76 euro

 
Różnice w cenie potrafią być ogromne. Nim zdecydujemy się na wynajem powierzchni magazynowej, warto zasięgnąć rady u specjalistów. Otrzymamy wtedy pewność dostosowania rozwiązań do wymagań, dynamiki rynku i możliwości naszego firmowego portfela.

Napisz do naszych ekspertów

Autorzy

 • Przemyslaw Pietak

  Head of Supply Chain

  Zdjęcie Przemyslaw Pietak

  Specjalizacja: Przemysław jest odpowiedzialny za rozwój linii usług Supply Chain Advisory w ramach CBRE, ściśle współparując z linią Industrial & Logistics Advisory & Transactions oraz funkcją Global / EMEA Supply Chain Advisory.

 • Maciej Gierak

  Associate Director

  Zdjęcie Maciej Gierak

  Specjalizacja: Maciej jest odpowiedzialny za budowanie i utrzymywanie silnych relacji biznesowych, zarządzanie transakcjami oraz koordynację zespołu w Warszawie i Polsce Centralnej.

 • Kamilla Joszczuk

  Associate Director

  Zdjęcie Kamilla Joszczuk

  Specjalizacja: Kamilla jako Associate Director w CBRE odpowiada za wynajem powierzchni magazynowych i przemysłowych w południowej części kraju i zarządzanie zespołem.

 • Marcin Janik

  Senior Consultant

  Zdjęcie Marcin Janik

  Specjalizacja: Marcin jako Starszy Doradca i Szef Regionu Wrocławia zajmuje się utrzymywaniem obecnych relacji z klientami i pozyskiwaniem nowych kontaktów, wspiera klientów w procesie negocjacji oraz odpowiada za zarządzanie zespołem.