Artykuł

Jak renegocjować umowę najmu?

Kiedy jest najlepszy moment, by przeanalizować kluczowe kwestie i zoptymalizować koszty? Właśnie teraz

października 27, 2021

jak-renegocjowac-umowe-najmu-1972x1296

Odpowiednio dobrana powierzchnia magazynu daje możliwość wygodnej realizacji celów biznesowych i firmowego wzrostu. Umowa najmu zajmowanej hali niebawem
się kończy? To dobry moment na przeanalizowanie kluczowych kwestii
i zoptymalizowanie kosztów. Zastanów się, czy przestrzeń spełnia Twoje wymogi.
W przypadku odpowiedzi twierdzącej postaraj się o przedłużenie najmu. Pamiętaj jednak, że możesz pertraktować warunki zapisane w umowie. Sprawdź, jak właściwie przygotować się do procesu renegocjacji. 

Umowa najmu hali może zawierać zapisy, które po latach stały się niewygodne. To może ograniczać rozwój lub po prostu być mało opłacalne. Przed podjęciem decyzji o firmowej przeprowadzce, warto rozważyć pertraktacje z właścicielem obiektu. Co możesz zyskać? Oszczędności: finansowe i czasowe. W końcu relokacja przedsiębiorstwa to wielka rzecz. Jak podejść do tematu „z głową”? 

Wynajem magazynu: kroki przy renegocjacji warunków

Przede wszystkim przyda się analiza i chłodna kalkulacja. Mamy wrażenie, że wynajęta hala magazynowa jest wygodna i spełnia nasze wymogi. Dodatkowo koszty poniesione przy jej dostosowaniu do specyfiki biznesu nieraz „chłodzą” zapały szukania nowego miejsca. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Po dogłębnym zbadaniu potrzeb może okazać się, że cena i zlokalizowanie obiektu wcale nie są tak rewelacyjne! Mało tego, w niedalekim sąsiedztwie znajdziemy magazyn o podwyższonym standardzie, za porównywalne pieniądze.  

Agencja nieruchomości
świadcząca usługi wsparcia przy wynajmie hal prowadzi na bieżąco analizy rynku. Dzięki temu wie, ile trzeba zapłacić za magazyn w danym miejscu. Pośrednik dodatkowo podejmie próbę wynegocjowania lepszej stawki dla najemcy.  

W Industrial & Logistics CBRE proponujemy pomoc, gdy interesuje Cię:

 • Wynajem magazynu
 • Negocjacja warunków finansowych lub zapisów w umowie
 • Renegocjacja obecnej umowy najmu
 • Analiza kosztów i ryzyka transakcji

 • Ocena techniczna budynku
 • Doradztwo logistyczne
 • Aranżacja wynajętej lub kupionej przestrzeni

Porównaj koszty najmu magazynu i pertraktuj 

Wiemy już, jakie mamy alternatywy. Znamy ceny i dane techniczne obiektów, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Czas przedstawić wyniki tej analizy właścicielowi budynku. 

Deweloper, który najczęściej jest również stroną transakcji, może nie być chętny do obniżenia kosztów najmu. Świadomość ofert konkurencji jest mocną kartą przetargową. Dzięki niej możemy zmniejszyć koszty najmu nawet o 30%! Taka wiedza znacząco skróci etap poszukiwań nowego magazynu, jeśli próby renegocjacji spalą się na panewce. 

Nie przeciągaj liny

We właściwie prowadzonych negocjacjach i renegocjacjach liczy się forma. Osiągnięty cel jest efektem ubocznym. Bądź otwarty na dialog i nie przepychaj się na argumenty. Spokojnie przedstawiaj swoje racje, ale bądź też otwarty na obiekcje drugiej strony. Traktujcie się po partnersku i stawiajcie na relacyjną szczerość. W końcu ten biznes musi się opłacać wszystkim. 

Jeśli dojdziecie do porozumienia, wystarczy złożyć podpisy na nowej umowie najmu magazynu. Będzie obszerna, ale warto przeczytać ją „od deski do deski”. Zawarte w niej warunki odnoszą się do przedmiotu najmu i możliwości jego eksploatacji. Na stronach zostaną zapisane także między innymi zasady odstąpienia od umowy. To ważne w momencie, gdy sytuacja na rynku lub w Twojej firmie ulegnie zmianie. Pamiętaj, że umowy podpisujemy na złe czasy. 

Gdy pertraktacje nie powiodą się, czas na rozstanie i otwarcie nowego działu w historii przedsiębiorstwa.

Jeśli wahasz się, gdzie i czego szukać — chętnie porozmawiamy i odpowiemy na Twoje pytania.

Napisz do naszych ekspertów

Autorzy

 • Przemyslaw Pietak

  Head of Supply Chain

  Zdjęcie Przemyslaw Pietak

  Specjalizacja: Przemysław jest odpowiedzialny za rozwój linii usług Supply Chain Advisory w ramach CBRE, ściśle współparując z linią Industrial & Logistics Advisory & Transactions oraz funkcją Global / EMEA Supply Chain Advisory.

 • Maciej Gierak

  Associate Director

  Zdjęcie Maciej Gierak

  Specjalizacja: Maciej jest odpowiedzialny za budowanie i utrzymywanie silnych relacji biznesowych, zarządzanie transakcjami oraz koordynację zespołu w Warszawie i Polsce Centralnej.

 • Kamilla Joszczuk

  Associate Director

  Zdjęcie Kamilla Joszczuk

  Specjalizacja: Kamilla jako Associate Director w CBRE odpowiada za wynajem powierzchni magazynowych i przemysłowych w południowej części kraju i zarządzanie zespołem.

 • Marcin Janik

  Senior Consultant

  Zdjęcie Marcin Janik

  Specjalizacja: Marcin jako Starszy Doradca i Szef Regionu Wrocławia zajmuje się utrzymywaniem obecnych relacji z klientami i pozyskiwaniem nowych kontaktów, wspiera klientów w procesie negocjacji oraz odpowiada za zarządzanie zespołem.