Artykuł

Już 3 na 4 najemców poszukuje powierzchni magazynowych

Wyniki raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022”

lipca 13, 2022

Eurpean-logistics-survey-608x436

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe będzie rosło. Już 3 na 4 najemców planuje rozwinąć swoje łańcuchy dostaw i zajmować więcej tego typu przestrzeni.
Co ważne, poszukują oni miejsc nie tylko w najlepszych lokalizacjach, ale rozważają również inne opcje. Z raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022” wynika, że taką decyzję podjęło nawet 54% przedsiębiorstw. Prócz mniejszej dostępności magazynów najemcy doświadczają również zaburzeń w łańcuchach dostaw, rosnących cen, braku wykwalifikowanej kadry oraz zmian w regulacjach związanych z ochroną środowiska.

Pandemia przyczyniła się do dużego wzrostu sektora magazynowego. Obecnie mierzy się on z konsekwencjami wojny na Ukrainie czy polityki zero-COVID w Chinach – zostały zaburzone łańcuchy dostaw, ceny wzrosły, a dostępność niektórych towarów i surowców została ograniczona. Branża jednak dalej się rozwija, a zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową pozostaje wysokie w całej Europie.

Raport CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022” wskazuje, że popyt na magazyny pozostanie rekordowy:

 1. Aż 75% firm Europie, również w Polsce, planuje poprawić swoje łańcuchy dostaw,
  do czego niezbędna jest powierzchnia magazynowa.
 2. Wśród tych firm niemal połowa chce rozwinąć swoje powierzchnie magazynowe
  i przemysłowe o mniej niż 10%.
 3. 54% z nich wskazuje, że zamierza poszukiwać miejsc pod magazyny poza najważniejszymi centrami logistycznymi w dużych miastach czy blisko dużych ośrodków miejskich.

Pobierz pełną angielskojęzyczną wersję raportu CBRE:

European Logistics Occupier Survey 2022Jakie są koszty wynajmu magazynu? Sprawdź tutaj.Autor

 • Joanna Sinkiewicz

  Head of Industrial & Logistics CEE

  Zdjęcie Joanna Sinkiewicz

  Specjalizacja: Joanna odpowiada za koordynację inicjatyw i działań w sektorze przemysłowym w regionie CEE, wspierając wszystkie zespoły regionalne. Jej głównym celem jest poprawa relacji biznesowych z klientami aktywnymi w regionie, rozwój biznesu nowych możliwości oraz doradztwo dedykowane dla klientów CBRE w zakresie nieruchomości.