Artykuł

Wycena prac modernizacyjnych w budynkach w kontekście zrównoważonych rozwiązań ESG

Fit-out oraz uzbrojenie techniczne budynków nabierają coraz większej wagi.

listopada 22, 2023

wycena prac modernizacyjnych, esg

Współczesne biura nie są już tylko miejscami pracy – stają się integralną częścią strategii zrównoważonego rozwoju, przyjmując na siebie rolę promotorów zmian środowiskowych, społecznych i zarządczych (ESG) a wycena tzw. fit-out’ów jak najbardziej znajduje odzwierciedlenie w zrównoważonych rozwiązaniach. Przestrzenie biurowe, które kiedyś były oceniane głównie pod kątem kosztów i lokalizacji, dziś są badane również pod kątem ich wpływu na środowisko, dobrostan pracowników
i etykę korporacyjną. Kluczowe w tej zmianie są aspekty techniczne, takie jak koszt prac modernizacyjnych lub fit-out oraz uzbrojenie techniczne budynków.

Strategia ESG a fit-out

Projekty modernizacji biur mają na celu dostosowanie przestrzeni do specyficznych potrzeb najemców, jednocześnie zwiększając efektywność energetyczną, wellbeing
i minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Koszt tych prac jest bezpośrednio powiązany z zakresem zmian – od prostych poprawek po całkowitą renowację.

Wytyczne z zakresu ESG mają znaczenie, ponieważ przyczyniają się, między innymi,
do redukcji emisji CO2, poprawy jakości powietrza wewnątrz przestrzeni biurowych, komfortu oświetlenia i ogólnego dobrostanu pracowników.

office_baner_srodtekstowy

Z kolei uzbrojenie techniczne budynków, obejmujące:

  • systemy zarządzania budynkiem (BMS),
  • inteligentne oświetlenie,
  • systemy, dot. recyklingu i gospodarka odpadami,
  • czy nowoczesne instalacje HVAC,


Jest ważne w kontekście zasad zrównoważonego projektowania i zarządzania. Zastosowanie zaawansowanych technologii nie tylko zwiększa efektywność energetyczną, ale również przekłada się na niższe koszty eksploatacji i lepszą jakość pracy dla użytkowników biura.

Masz pytanie odnośnie fit -outu? Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Stay versus go

W tym wszystkim nie można pominąć wpływu, jaki najbliższe otoczenie lokalizacji biurowych ma na proces decyzyjny firm stay versus go. Lokalizacja biura blisko zielonych przestrzeni , dobry dostęp do transportu publicznego, a także bliskość udogodnień takich jak kawiarnie, restauracje czy kluby fitness, również dużym stopniu wpływają na wybór konkretnej lokalizacji biura. Obserwujemy od wielu lat trend, w którym firmy rozważają te aspekty przy wyborze biura, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na dobrostan pracowników i postrzeganie firmy jako odpowiedzialnej społecznie.

Podsumowując, wycena prac modernizacyjnych/fit-out oraz uzbrojenie techniczne budynków w kontekście rozwiązań ESG wraz z analizą najbliższego otoczenia lokalizacji biurowych, stają się kluczowymi elementami w procesie decyzyjnym firm dotyczącym wyboru miejsca prowadzenia działalności. To podejście odzwierciedla coraz większą świadomość korporacji na temat ich roli w promowaniu zasad ESG, zrównoważonego rozwoju i odpowiada na rosnące oczekiwania zarówno pracowników, jak i społeczeństwa.

Napisz do naszego eksperta

Autorzy