Artykuł

Strategie wydłużania życia budynków dla optymalizacji długoterminowej wartości nieruchomości

maja 9, 2024

wycena nieruchomości, nieruchomości komercyjne, nieruchomości logistyczne

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z koniecznością myślenia długoterminowego. Obiekty budowlane eksploatowane są przez wiele lat – nakłady poniesione na budowę to tylko część kosztów związanych z cyklem życia budynku. Dowiedz się jak wydłużyć żywotność nieruchomości, aby zoptymalizować jej wartość na przestrzeni lat. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są kluczowe metody wydłużania żywotności budynków,

  • jak innowacje technologiczne wspierają długoterminową wartość budynków,

  • jak zrównoważone praktyki wpływają na długość życia nieruchomości,

  •  jak mają się koszty długoterminowych inwestycji w nieruchomości do korzyści z ich prowadzenia.

Kluczowe metody wydłużania żywotności budynków

Odpowiednie strategie wydłużania życia budynków można zastosować już na etapie planowania i realizacji, a także później – podczas eksploatacji obiektów budowlanych.

W celu długoterminowej optymalizacji wartości nieruchomości warto korzystać z wysokiej jakości materiałów budowlanych. Inwestycja w trwałe i wytrzymałe komponenty przekłada się na dłuższą żywotność budynku oraz generuje niższą liczbę koniecznych napraw czy remontów. Wyższą efektywność energetyczną budynku wspierać będą nowoczesne rozwiązania techniczne, zwłaszcza w obszarze fasad i instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.  

Nawet najwyższej jakości materiały budowlane i urządzenia techniczne w budynku wymagają jednak regularnego serwisowania. Dzięki temu inwestor zyskuje pewność, że budynek jest wciąż w dobrym stanie technicznym, a powierzchnia atrakcyjna dla użytkowników. Dlatego też kluczową strategią wydłużania życia budynków po oddaniu do użytkowania jest właściwa konserwacja i modernizacja nieruchomości. Może ona obejmować m.in. podniesienie standardu powierzchni wspólnych, np. toalet, wind czy aranżację zieleni.

Z czasem, w miarę rozwoju nowych technologii, dostępne stają się lepsze rozwiązania materiałowe i instalacyjne, pozwalające na większą oszczędność energii i wody. Dlatego przy remontach i wymianie materiałów i urządzeń ze względu na ich zużycie warto jest uwzględnić najnowsze dostępne opcje. Przy ich doborze wskazane jest kierowanie się wynikami analizy kosztu cyklu życia (LCC) danego materiału.

banner_text_consulting

Innowacje technologiczne wspierające długoterminową wartość budynków

Modernizacje prowadzące do poprawy efektywności energetycznej wiążą się często z innowacjami technologicznymi. Przy remontach i przebudowach budynków należy przede wszystkim dążyć do obniżenia ich zapotrzebowania na energię poprzez zbadanie szczelności budynku, wykrycie i neutralizację mostków cieplnych, poprawę sterowania instalacjami komfortu. Dopiero na samym końcu warto jest rozważyć wprowadzenie odnawialnych źródeł energii.

Innowacje technologiczne poprawiają także doświadczenie użytkowników w związku z korzystaniem z budynków, dzięki czemu rośnie atrakcyjność obiektu w ich oczach. Systemy inteligentnego parkowania, automatycznego sterowania oświetleniem lub ogrzewaniem czy nawadniania terenów zielonych to rozwiązania, które zapewniają użytkownikowi komfort, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Warto przemyśleć je i wdrożyć już na etapie projektowania i budowy. Technologia zmienia się jednak w takim tempie, że aby skutecznie konkurować na rynku, warto stale być na czasie i regularnie modernizować nieruchomości, wdrażając kolejne innowacyjne rozwiązania.

Nowoczesne technologie w zarządzaniu nieruchomościami, takie jak Big Data i Internet Rzeczy (IoT), wspierają również zarządców. Mogą oni na przykład otrzymywać automatyczne informacje na temat stanu budynku i szybko reagować na usterki czy w odpowiednim momencie przeprowadzać konserwacje. Dzięki temu są w stanie uniknąć sytuacji, kiedy usterka nie jest długo naprawiana i w związku z tym wymaga dużo większych nakładów finansowych. Tego rodzaju sprawne i efektywne zarządzanie nieruchomościami podwyższa długoterminową wartość budynków.

Zrównoważone praktyki w wydłużaniu życia nieruchomości

Nowoczesne technologie wspierają także zrównoważony rozwój w sektorze nieruchomości – są kluczowe w dostosowywaniu obiektów budowlanych do zasad ESG. Aktualne wymogi prawne, które będą w najbliższym czasie coraz bardziej restrykcyjne, nie pozwalają inwestorom przejść obok tematu wdrażania zrównoważonych praktyk. Rosną także oczekiwania najemców i partnerów biznesowych w tym kontekście. Dlatego też inwestycja w zrównoważone praktyki jest obecnie jedną z kluczowych strategii wydłużania życia budynków. Mogą to być między innymi:

  • zawarcie w umowie najmu konkretnych, mierzalnych wymagań wobec obydwu stron umowy, dotyczących zużycia energii, wody, ilości odpadów. Potocznie zapisy te nazywane są "zielonymi" umowa najmu;

  • regularne szkolenie pracowników w zakresie świadomego, oszczędnego korzystania z budynku, np. wyłączania oświetlenia, monitorów, komputerów, wyłączania klimatyzacji przy otwartych oknach itp.;

  • ułatwienie pracownikom korzystania ze zrównoważonych środków transportu, tj. rowerów, własnych hulajnóg, informacja o komunikacji miejskiej, stworzenie platformy do car sharingu.

  • planowanie i rozwijanie projektów nieruchomości z uwzględnieniem dostępności infrastruktury, rekreacyjnych terenów zielonych czy ścieżek rowerowych.

 

Wycena wartości nieruchomości jest znacznie korzystniejsza dla budynków, które obejmują tego rodzaju proekologiczne oraz społecznie odpowiedzialne praktyki.

Analiza kosztów i korzyści długoterminowych inwestycji w nieruchomości

Wspomniane metody – umiejętne wdrażanie innowacji technologicznych, zrównoważonych praktyk oraz regularna konserwacja i modernizacja powierzchni – są kluczowe dla utrzymania wartości nieruchomości. Dzięki nim możliwe jest przedłużenie trwałości obiektu, zachowanie jego atrakcyjności na rynku oraz maksymalizacja korzyści inwestycyjnych.

Wdrożenie strategii wydłużania życia budynków wymaga jednak szczegółowej analizy kosztów, zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Nakłady finansowe na wydłużanie życia nieruchomości mogą być relatywnie wysokie, ale konieczne dla skutecznego konkurowania na rynku. Modelowanie kosztów umożliwia identyfikację najbardziej opłacalnych inwestycji, co przekłada się na optymalizację budżetu oraz zwiększenie żywotności nieruchomości. Dodatkowo inwestycje te generują wartość dodaną w postaci wyższych cen najmu czy lepszych warunków sprzedaży w przyszłości.


Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.