Artykuł

Sektor spożywczy 2021 w Polsce

września 20, 2021

osoby robią zakupy w centrum spożywczym

Żywność i napoje bezalkoholowe stanowią największą kategorię wśród wydatków gospodarstw domowych w Polsce (ok. 25%), w konsekwencji sektor spożywczy jest ważnym segmentem rynku handlowego.

Rok 2020 był szczególny dla sektora handlowego

Zmniejszenie obrotów w branżach niespożywczych wynikało m.in. z weryfikacji potrzeb
w zmienionych okolicznościach. Ograniczenie kontaktów społecznych, praca z domu czy brak imprez okolicznościowych negatywnie wpłynęły na sprzedaż w branży modowej, podczas gdy ograniczenia w funkcjonowaniu restauracji i kawiarni, hoteli czy kin znacząco obniżyły obroty sektora gastronomiczno-rozrywkowego.

Te same czynniki spowodowały, że Polacy częściej samodzielnie przygotowywali posiłki
w domu, wcześniej zaopatrując się w produkty spożywcze. Dodatkowo, w wynikach sprzedaży artykułów spożywczych marcu 2020 r. widoczny jest wyraźny efekt gromadzenia zakupów „na zapas”.

banner_text_retail

Pandemia bez wątpienia wpłynęła na sposób, w jaki Polacy robili zakupy spożywcze.
Jakie zmiany nawyków nastąpiły? Gdzie najchętniej udawaliśmy się na zakupy? Czy bardziej przyjaźnie spojrzeliśmy na zakupy artykułów spożywczych przez Internet?

  • Niemal co piąty ankietowany ocenia, że w czasie pandemii przeznaczał więcej pieniędzy na zakupy spożywcze niż przed pandemią.
  • Aż 44% badanych przyznało, że pandemia wywarła wpływ na ich proces zakupowy. Ponad połowa z nich robi większe zakupy za jednym razem, co trzeci chodzi na zakupy rzadziej, a co piąty – kupuje przez Internet.
  • Bezprecedensowe okoliczności oraz doświadczenie nabyte przez konsumentów
    w czasie pandemii sprawiły, że 13% ankietowanych deklaruje, iż aktualnie częściej dokonuje zakupów spożywczych przez Internet, niż robiło to przed pandemią. Niemniej, aż 57% badanych nie robiło zakupów „online” zarówno przed pandemią, jak i później.
  • Najnowsze badanie konsumenckie pokazuje, że na zakupy w sklepach tradycyjnych Polacy najchętniej wybierają sklepy dyskontowe: aż 70% ankietowanych.
    Sieci te cieszą się największą popularnością wśród małych miast (do 20 tys. mieszkańców). Ten rodzaj sklepów wybrało aż 78% badanych.
  • Ponad 80% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy odległość do sklepu spożywczego jest istotna.
  • Ankietowani na większe zakupy częściej wybierają dyskonty niż hipermarkety. Po drobne zakupy spożywce sięgają do sklepów osiedlowych, na równi z dyskontami.

Na przestrzeni ostatnich dwunastu lat (2007-2019) sprzedaż stacjonarna artykułów spożywczych systematycznie rosła: średnio w tempie 2,7% rok do roku. Niecodzienne okoliczności wywołane przez pandemię Covid-19 spowodowały delikatny spadek sprzedaży w tym segmencie w 2020 r. Niemniej, sektor spożywczy okazał się być odporny na niepewność gospodarczą na tle innych branż handlowych. Sprzedaż w sektorze spożywczym w 2020 r. zmalała jedynie o 0,9% rok do roku, podczas gdy całkowita sprzedaż detaliczna w sklepach stacjonarnych spadła o 6,7% rok do roku. Prognozy sprzedaży artykułów spożywczych na kolejne lata są pozytywne: sprzedaż będzie zwiększać się średnio o 2,5% rocznie (estymacja na lata: 2021-2025).

Pełny raport dotyczący Sektora Spożywczego w Polsce znajdą Państwo tutaj.

Dział Badań Rynku i Doradztwa w CBRE monitoruje i analizuje rynek handlowy w Polsce
i innych lokalizacjach. Zapraszamy do współpracy.