Artykuł

Przedszkole w biurowcu

Prywatna opieka medyczna czy też karta multisport to są w większości korporacji oczywiste must have. Co jeszcze może zaoferować pracodawca? Dowiedz się więcej!

kwietnia 27, 2023

przedszkole w biurowcu przedszkole w miejscach pracy przedszkole w kompleksach biurowych Przedszkole w biurowcu Przedszkole przy biurowcu Przedszkole obok miejsca pracy

Przedszkola w kompleksach biurowych są coraz bardziej popularne w dużych miastach, gdzie brakuje przestrzeni na tradycyjne placówki przedszkolne. To także ciekawa opcja dla rodziców pracujących w takim budynku. Dzieci mają możliwość uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych oraz zabawach z rówieśnikami, jednocześnie pozostając w bezpiecznym miejscu pod opieką doświadczonych nauczycieli
w niewielkiej odległości od swoich rodziców.

Przedszkole w biurowcu

Przedszkole w miejscach pracy pozwala na to, aby czas na dojazdy do biura lub przedszkola był wykorzystany na przykład na budowanie relacji z dzieckiem, a codzienna organizacja dnia stała się bardziej przyjazna. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać swojego czasu między pracą a dojazdami do przedszkola. Pozostawiając swoje dzieci
w przedszkolu znajdującym się w tym samym budynku, co miejsce pracy, rodzic ma pewność, że odbierze dziecko o czasie, bo np. nie utknie w korku. To pozwala na zaoszczędzenie czasu, ale także redukuje stres związany z koniecznością ciągłych przemieszczeń i koordynowaniem harmonogramów.

Placówka przedszkolna w biurowcu to ogromne ułatwienie dla pracujących matek. Świadomość, że pociecha jest „na wyciągnięcie ręki” powoduje, że stres powrotu do pracy jest zdecydowanie mniejszy. Również po stronie właścicieli budynków biurowych można zaobserwować zmianę podejścia związaną szczególnie z implementacją zasad ESG.

przedszkole-w-biurowcu

Widzimy coraz większe zainteresowanie współpracą z podmiotami obsługującymi przedszkola i żłobki, wynikające z poszerzonej świadomości na temat well-beingu pracowników. Działania na rzecz wspierania równości i inkluzywności wpływają pozytywnie na środowisko pracy najemców. Przykładem takiego działania może być otwarcie placówki przedszkolnej w biurowcu, wspierającej powrót kobiet do pracy i dającej rodzicom większą elastyczność w podziale obowiązków w opiece nad dzieckiem”.
– mówi Tomasz Sawczuk, Asset Specialist w zespole PM Landlord Services CBRE.

Opieka nad dziećmi jako benefit firmowy to coraz popularniejsze propozycja wśród pracodawców, którzy chcą zatrzymać w firmie najlepszych pracowników oraz zwiększyć ich zaangażowanie i motywację. Dzięki temu pracownicy są bardziej skoncentrowani na swoich obowiązkach i lepiej wykonują swoje zadania, co przekłada się na wzrost efektywności całej firmy.

przedszkole w biurowcu, przedszkole w kompleksach biurowych, przedszkole w miejscach pracy

Przedszkole w kompleksach biurowych

Przedszkole może być propozycją wychodzącą od właścicieli kompleksów biurowych,
ale także inicjatywą samych rodziców, którzy w porozumieniu z firmą decydują się stworzyć taką przestrzeń. Warto zaznaczyć, że pomysł przedszkola w biurowcu jest stosunkowo nowy, ale cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród rodziców i firm,
które chcą zaoferować swoim pracownikom wygodne rozwiązanie opieki nad dziećmi.

Operatorzy przedszkoli i żłobków są doceniani jako najemcy przez właścicieli budynków biurowych. W okresie pandemii Covid-19 pojawiły się wątpliwości odnośnie stabilności poszczególnych najemców o profilu handlowym, w tym przedszkoli i żłobków z powodu ich zamknięcia” twierdzi Michał Król, Associate Director w zespole PM Landlord Services, odpowiedzialnym za wsparcie właściciela budynku D48.

Pomimo niepewności, nie zaobserwowaliśmy opóźnień w płatnościach, a stabilność
i doskonała współpraca przekonały nas do otwarcia kolejnej placówki marki Kids&Co
w budynku D48. Była to część większej zmiany w tenant mixie budynku spowodowanej dostosowaniem profilu najemców na parterze do popandemicznych wymagań. Dzięki tym zmianom właściciel zyskał możliwość poszerzonej, długoterminowej współpracy
z operatorem, a najemcy budynku dodatkowe udogodnienie w postaci placówki żłobkowej i dodatkowych miejsc w przedszkolu

Jak zaprojektować przedszkole w budynku biurowym?

Przy przygotowaniu przestrzeni pod przedszkole często zaangażowany jest doświadczony projektant.

Zaprojektowanie placówki edukacyjnej dla najmłodszych w biurowcu może być wyzwaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę specyfikę miejsca, jego uwarunkowania oraz potrzeby dzieci. Pierwszym krokiem jest ocenić jakie potrzeby mają dzieci i rodzice, by określić, jakie udogodnienia powinny znaleźć się w danej placówce.
Istotnym wymogiem zawartym w przepisach sanitarnych i bhp jest dostęp do naturalnego światła dziennego, może być to trudne do osiągnięcia ze względu na architekturę konkretnego budynku biurowego.

Przedszkole musi być także bezpieczne dla dzieci. Wymagane są drzwi i okna zabezpieczone przed otwarciem przez dzieci, a także łatwo dostępne drzwi wyjściowe ewakuacyjne. Ważnym zadaniem przedszkola jest wzmacnianie zdolności poznawczych; powinno być przystosowane do rozwijania umiejętności dzieci, np. przez różnorodne gry edukacyjne, zajęcia artystyczne, zabawy ruchowe – to wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni i wyposażenia. Przestrzeń powinna być przystosowane do potrzeb dzieci, np. zapewnienie odpowiedniego podłoża, wyposażenia łazienek, dostosowanie stołów i krzeseł do dziecięcych wymiarów.

Przedszkola w kompleksach biurowych często są wyposażone w nowoczesne
i zaawansowane technologicznie pomoce dydaktyczne, takie jak tablety czy interaktywne ekrany dotykowe dzięki finansowaniu, na jakie może sobie pozwolić korporacja.

office_baner_srodtekstowy

Przedszkole w biurze: możliwe wady

Wybranie na przedszkole kompleksu biurowego skutkuje również pewnymi nieudogodnieniami:

 1. Brak dostępu do ogrodu przedszkolnego: Biurowce często nie posiadają przestrzeni zewnętrznej, w której dzieci mogą biegać i bawić się na świeżym powietrzu.
 2. Brak prywatności: Biurowce są zwykle zaprojektowane z myślą o pracy, a nie
  o zabawie i edukacji dzieci. Dzieci mogą mieć trudności w koncentracji, gdyż muszą dzielić przestrzeń z dorosłymi.
 3. Bezpieczeństwo: Przedszkola w biurowcach często są położone w centrum miasta, co oznacza, że są one bardziej narażone na zagrożenia związane z ruchem drogowym i bezpieczeństwem publicznym.
 4. Hałas: Biurowce są zwykle miejscem działalności biznesowej, co oznacza, że są one zwykle głośne — np.: spotkania, rozmowy telefoniczne. Także często znajdują się przy ruchliwych drogach. To może utrudniać dzieciom skupienie się na zajęciach.
 5. Obecność dzieci w biurze: Hałaśliwość dzieci może przeszkadzać pracownikom
  w skupieniu się na swoich zadaniach.

Pomimo powyższych minusów, przedszkole obok miejsca pracy cieszy się dużą popularnością wśród rodziców, którzy pracują w pobliskich budynkach.

Zastanawiasz się nad przedszkolem przy biurowcu? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, a przedstawią Ci rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu!

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

 • Tomasz Sawczuk

  Senior Asset Specialist

  Zdjęcie Tomasz Sawczuk

  Specjalizacja: Ekspert w zespole PM Landlord Services z zakresu zarządzania aktywami i zarządzania portfelami budynków biurowych dla funduszy inwestycyjnych na polskim rynku biurowym. W ramach zespołu PM Landlord Services działa na rynku warszawskim i rynkach regionalnych w Krakowie i Łodzi w zakresie budowania relacji z najemcami, renegocjacji umów najmu oraz pozyskiwania nowych najemców.

 • Michal Krol

  Asset Management

  Zdjęcie Michal Krol

  Specjalizacja: Odpowiada za obsługę portfeli klientów pod kątem strategicznego zarządzania aktywami oraz wsparcie kluczowych negocjacji umów najmu. Operacyjnie zarządza również zespołem specjalistów, zajmuje się rozwojem biznesu PM oraz innowacjami proptech dla budynków partnerów CBRE.