Artykuł

Ogrody wertykalne w biurach: zielone ściany w przestrzeniach biurowych

Zieleń w biurach znacząco poprawia samopoczucie pracowników! Rośliny wpływają pozytywnie na zdrowie i redukują poziom stresu. Dowiedz się, jak zaaranżować zieloną ścianę w swoim biurze!

kwietnia 27, 2023

ogrody wertykalne w biurach, zielona ściana, tworzenie ogrodów wertykalnych, zielone sciany w biurze: jak zaaranżować?

Zielone ściany stają się jedną bardziej popularnych opcji wykończenia wnętrz. Ogrody wertykalne zyskują na popularności nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na szereg innych korzyści.

Zielona ściana

Jednym z pierwszych powodów, dla którego warto zastanowić się nad zielonymi ścianami, jest ich pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. O ile dbałość o dobre samopoczucie pracowników od dawna było jednym z priorytetów u właścicieli i wynajmujących biura, o tyle pandemia Covid-19 o wiele przyspieszyła i zintensyfikowała poszukiwanie rozwiązań wspierających dobrostan w miejscu pracy.

Rośliny w naturalny sposób odpowiadają za regulację parametrów powietrza i akumulując CO2, wprowadzają do pomieszczenia tlen, który wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu. Co więcej, zielone ściany zwiększają wilgotność powietrza, co pomaga w lepszym nawilżeniu skóry i oddechu. Taki ogród wprowadza element natury do przestrzeni biurowej, co może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawie samopoczucia pracowników oraz wpływa pozytywnie na koncentrację, zwiększają produktywność, a nawet sprzyjają kreatywności i nowym pomysłom. Ogrody wertykalne w biurach pozwalają również ukoić wzrok – zmęczone od wpatrywania się w monitor oczy w naturalny sposób odpoczywają w otoczeniu zielonych barw.

Inną z zalet zielonych ścian jest ich dekoracyjny aspekt. Rośliny mogą stworzyć piękne, naturalne dekoracje, które przyciągają uwagę i dodają charakteru pomieszczeniu. Zielone ściany mogą być stosowane w różnych stylach i aranżacjach, co pozwala na dopasowanie ich do różnych pomieszczeń.

ogrod-wertykalny

Rodzaje zielonych ścian

Ogrody wertykalne to rodzaj ogrodu, w którym rośliny rosną w pionowych kolumnach lub innych strukturach. Mogą być montowane na ścianach, ogrodzeniach, balustradach, a nawet w specjalnych klatkach. Takie ogrody składają się z zestawów modułów z wbudowanymi zbiornikami na wodę, co pozwala na automatyczne podlewanie roślin.

W naszym ostatnim projekcie korzystaliśmy ze stelażu z profili aluminiowych, na który zostały naciągnięte membrany oraz hydroizolacja dla ściany, niezbędna do zapobiega przedostawaniu się wilgoci do ścian pomieszczenia. Na powierzchni całego stelażu naciągnięty został kilkuwarstwowy filcowy materiał z kieszeniami, w których obsadzone zostały rośliny. Ponieważ w tej konkretnej realizacji nie było możliwości posadowienia zbiorników z wodą, zastosowano system otwarty obiegu wody i nieczystości. Woda doprowadzana jest rurkami bezpośrednio z przyłącza wody na szczyt ściany, skąd grawitacyjnie przelewa się przez całą jej powierzchnie. Zabrudzona woda odprowadzana jest do rury odpływowej i po odpowiednim odfiltrowaniu do kanalizacji budynku.

Ogrody wertykalne mogą być umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Wykorzystanie ogrodu wertykalnego na ścianie budynku wprowadza elementy naturalnego krajobrazu w przestrzeni miejskiej. Takie ogrody mogą również przyciągać owady zapylające, gdy wykorzystamy odpowiednie gatunki roślin. Coraz więcej miast na całym świecie decyduje się na wdrażanie tej technologii, aby zielone powierzchnie były dostępne dla mieszkańców także w gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

Ogrody wertykalne w biurach

Ogród wertykalny w biurze to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą stworzyć przyjazne i zdrowe środowisko pracy dla swoich pracowników. Taki ogród można umieścić na ścianie biurowej lub w wolnej przestrzeni i wypełnić go roślinami o różnych kolorach i kształtach. Rośliny w takim ogrodzie pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza i zwiększają jego wilgotność, co wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu.

Niektóre firmy, zwłaszcza takie, których biura posiadają tarasy bądź ogrody, decydują się zasadzić w systemach wertykalnych nie tylko rośliny ozdobne, ale także zioła, czy nawet warzywa. Można zaprosić pracowników do opieki nad roślinami, co może również stać się formą integracji. Takie rozwiązanie jest szczególnie doceniane w elastycznych przestrzeniach biurowych.

office_baner_srodtekstowy

Zielone ściany w biurze: jak zaaranżować?

Rośliny a akustyka

Zielone ściany mają pozytywny wpływ na akustykę w pomieszczeniach. Rośliny absorbują dźwięki, i zmniejszają poziom hałasu wewnątrz pomieszczenia. Zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu dźwięków.

Dodatkowo zielone ściany mogą działać jako naturalny filtr dźwięków, redukując echa i odbicia w pomieszczeniu. W ten sposób mogą poprawić jakość dźwięku i ułatwić komunikację, co szczególnie ważne jest w miejscach pracy lub spotkań biznesowych.


zielona ściana w biurach, ogrody wertykalne w biurowcach

Obecność roślin w biurze może pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy w oczach pracowników, klientów oraz partnerów biznesowych. Rośliny mogą także symbolizować zaangażowanie firmy w zielone projekty i wspieranie inicjatyw proekologicznych. Dodatkowo ogród wertykalny w biurze może świadczyć o dbałości o detale oraz zadbany wystrój wnętrza, co pozytywnie wpłynie na odbiór firmy przez osoby z zewnątrz. Dlatego jeśli planujesz zmienić biuro, warto zastanowić się nad wyborem przestrzeni, w której możliwe będzie tworzenie ogrodów wertykalnych.

Tworzenie ogrodów wertykalnych

Zanim rozpoczniemy tworzenie ogrodów wertykalnych, warto zwrócić uwagę na to, czy mamy odpowiednie warunki dla roślin. W biurze najczęściej problemem jest oświetlenie. Roślin potrzebują dużo dostępu do światła, więc warto pomyśleć o ścianie nieodsuniętej nadto od okna. Drugim rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalistyczne oświetlenie doświetlające zieloną ścianę.

Podejmując decyzję o inwestycji w zieloną ścianę, należy rozważyć wszystkie powyższe aspekty techniczne. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest współpraca z partnerem, który jest w stanie zapewnić nie tylko posadowienie samej ściany, ale także należycie wykonać projekt i dostosować ewentualnie instalacje elektryczne i sanitarne do jej potrzeb oraz zapewni dalszą pielęgnację nad ogrodem wertykalnym, tak aby cieszył długie lata od instalacji.

ogrody wertykalne w biurach, zielona ściana w przestrzniach biurowych

Pamiętajmy również o systematycznych ocenach zdrowia roślin oraz o rutynowych przeglądach pod kątem martwych liści czy pędów. Ogrody wertykalne należy również czasem przycinać w celu zachowania jego odpowiedniego kształtu. W pielęgnacji może nam również pomóc firma specjalizująca się w roślinności biurowej, z którą zawrzemy umowę serwisową. W porównaniu z innymi wydatkami takie koszty nie będą wielkie, a zupełnie zdejmują nam z głowy problem dbania o rośliny.

Zastanawiasz się jak zrobić zieloną ścianę w swoich przestrzeniach? Skontaktuj się z doświadczonym zespołem CBRE, który dostosuje projekt do Twoich potrzeb i oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu!

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

  • Szymon Wancerz

    Technical Project Manager

    Zdjęcie Szymon Wancerz