Artykuł

Jak zdobyć certyfikat zrównoważonej budowli w Polsce

Przewodnik dla inwestorów i deweloperów

grudnia 15, 2023

certyfikacja LEED, certyfikacja BREEAM

Certyfikat zrównoważonego budynku to oficjalne potwierdzenie, że budowla spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju (ESG). Przeczytaj, jak zdobyć taki dokument i dlaczego warto się o niego starać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rodzaje certyfikatów zrównoważonych budynków w Polsce

Certyfikat zrównoważonego budynku potwierdza, że nieruchomość została zaprojektowana i wykonana z uwzględnieniem wartości, takich jak ochrona środowiska, poszanowanie praw człowieka oraz odpowiedzialne zarządzanie. Można ubiegać się o niego zarówno dla budynków nowo powstających, jak i już istniejących.

Certyfikaty te są rodzajem drogowskazu dla inwestorów i deweloperów – pomagają im ocenić, w jaki sposób dany budynek przyczynia się do ochrony środowiska, oszczędności energii czy poprawy jakości życia użytkowników.

W Polsce funkcjonuje kilka oficjalnych certyfikatów potwierdzających standardy zrównoważonej budowli. Najpopularniejsze z nich to certyfikaty BREEAM i LEED.

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method)

Certyfikacja BREEAM ocenia wiele różnych aspektów budynku, w tym:

 • efektywność energetyczną,
 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
 • zarządzanie wodą,
 • materiały budowlane i odpady,
 • jakość powietrza wewnętrznego,
 • aspekty społeczne i zdrowotne,
 • innowacje,
 • transport i lokalizacja budynku.

W zależności od liczby otrzymanych punktów procentowych budynek uzyskuje certyfikat na danym poziomie. O certyfikat BREEAM ubiegają się najczęściej powierzchnie biurowe, handlowe, logistyczno-magazynowe i mieszkalne. Jest on bezterminowy.

Certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design)

Certyfikacja LEED opiera się na systemie wielokryterialnej oceny budynków. W procesie brane są pod uwagę m.in.:

 • efektywna gospodarka wodna,
 • materiały i zasoby naturalne,
 • jakość środowiska wewnętrznego,
 • lokalizacja i transport,
 • zrównoważony teren,
 • innowacja i priorytety regionalne.

O certyfikat LEED ubiegają się najczęściej powierzchnie biurowe, przemysłowe, handlowe, hotelowe i szkolne. W przypadku nowych budynków przyznawany jest on jednorazowo i bezterminowo, natomiast dla budynków istniejących wydawany jest na pięć lat.

Proces certyfikacji: od aplikacji do weryfikacji

Aby otrzymać certyfikat zrównoważonego budynku, należy spełnić szereg kryteriów związanych z ochroną środowiska i warunkami dla użytkowników budynku. Różnią się one w szczegółach – w zależności od wybranego certyfikatu. Ocena dotyczy zarówno samej budowy, jak i eksploatacji obiektu.

Proces certyfikacji wymaga najczęściej zatrudnienia zewnętrznego eksperta z ramienia organizacji odpowiadającej za wydawanie certyfikatu.

W przypadku certyfikacji LEED jest to akredytowany profesjonalista (LEED AP), zaś w przypadku certyfikacji BREEAM – zewnętrzny asesor. Osoba taka wspiera pracowników inwestora na każdym etapie procesu. Pomaga tak projektować, a następnie budować, by nieruchomość spełniała standardy zrównoważonej budowli.

Zewnętrzny ekspert weryfikuje poszczególne kryteria. Część z nich jest obowiązkowa do uzyskania certyfikatu i stanowi punkty krytyczne, bez których otrzymanie dokumentu nie jest możliwe.

W przypadku certyfikatu LEED punkty przyznawane są zero-jedynkowo, to znaczy dane kryterium jest spełnione lub nie. Można otrzymać także dodatkowe punkty, przede wszystkim za innowacje. W przypadku certyfikacji BREEAM uzyskuje się zróżnicowaną liczbę punktów w zależności od poziomu rozwiązań.

Po audycie ze strony organizacji certyfikującej, budynek otrzymuje certyfikat na określonym poziomie: w przypadku LEED – od Certified do Platinium, w przypadku BREEAM – od Pass do Outstanding.

banner duże wiatraki przy wybrzeżu

Koszty i korzyści związane z certyfikacją zrównoważonych budynków

Uzyskanie certyfikatu zrównoważonego budynku jest płatne i kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota ta obejmuje zarówno koszty samej rejestracji i certyfikatu, jak i wszelkich formalności, w tym tłumaczeń oraz doradztwa konsultanta zewnętrznego. Wystąpienie o taki dokument oznacza także więcej pracy i poświęconego czasu.

Inwestycja jest jednak w dłuższej perspektywie opłacalna – zarówno pod kątem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Jak certyfikacja wpływa na wartość nieruchomości

Celem certyfikatów zrównoważonego budynku jest upowszechnianie nowych standardów w budownictwie. Branża ta w dużej mierze odpowiada za zanieczyszczenie środowiska, a certyfikaty mają przyczynić się do zmiany w tym zakresie. Certyfikacja promuje rozwiązania przyjazne dla środowiska i ludzi.

Wartości wynikające z ESG zyskują popularność zarówno w społeczeństwie, jak i w środowisku biznesowym. Rośnie świadomość wpływu branży budowlanej na ekologię. „Zielone budynki” uzyskują ponadto zwykle niższe koszty eksploatacji, co w dłuższej perspektywie oznacza realne oszczędności dla inwestorów i użytkowników powierzchni.

Certyfikowane powierzchnie są więc bardziej atrakcyjne dla inwestorów czy najemców powierzchni biurowych. Rośnie na nie popyt, a tym samym wartość „zielonych” nieruchomości idzie w górę.

Przykłady certyfikowanych budynków w Polsce

Polscy deweloperzy i inwestorzy dostrzegają potencjał oraz korzyści, jakie niesie za sobą zarówno certyfikacja LEED, jak i certyfikacja BREEAM. Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w tym obszarze w Europie Środkowo-Wschodniej. Według raportu PLGBC z kwietnia 2023 roku, w naszym kraju przyznano dotąd 246 certyfikatów LEED i 1468 certyfikatów BREEAM.

Status „zielonych budynków” uzyskują głównie biurowce, a w ostatnim czasie także powierzchnie magazynowe. Budynki mieszkalne powoli gonią liderów, jednak wciąż jeszcze jest ich znacznie mniej.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto starać się o certyfikat zrównoważonego budynku, odpowiedź jest jednoznaczna. Tak! Warto to zrobić już teraz, ponieważ trend ten będzie najprawdopodobniej narastał.


Autorzy

 • Redakcja CBRE

  Zdjęcie redakcja-cbre

  Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.