Artykuł

Inwestowanie w nieruchomości alternatywne

przewodnik dla początkujących

czerwca 10, 2024

nieruchomości alternatywne

Inwestowanie w nieruchomości stało się nieodłącznym elementem strategii finansowych licznych spółek i osób prywatnych. Coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na nieruchomości alternatywne. Przeczytaj, co musisz o nich wiedzieć, by rozpocząć działania inwestycyjne w tym segmencie rynku. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to są nieruchomości alternatywne,

  • jakie są zalety inwestowania w nieruchomości alternatywne,

  • jakie jest ryzyko i jak kształtują się zyski w związku z inwestycjami w nieruchomości alternatywne,

  • jak przygotować się do inwestowania w nieruchomości alternatywne.

Co to są nieruchomości alternatywne?

Nieruchomości alternatywne to segment rynku nieruchomości, który wykracza poza tradycyjne inwestycje w budynki komercyjne. Obejmuje on różnorodne formy, takie jak hotele, obiekty magazynowe, domy studenckie, domy dla seniorów, tereny inwestycyjne, przestrzenie coworkingowe, a nawet studia filmowe. Spectrum produktów tego sektora jest szerokie. Różne obiekty charakteryzują się zróżnicowanymi profilami ryzyka oraz odpowiadają na różne kryteria i cele inwestycyjne.

Nieruchomości alternatywne są często bardzo korzystnym sposobem lokowania kapitału. Od dłuższego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem na światowych rynkach. W ostatnich latach ich potencjał dostrzegają także inwestorzy w Polsce.


banner_text_strategic_consulting

Zalety inwestycji w segmenty alternatywne

Inwestycje w nieruchomości alternatywne pozwalają z łatwością dostosowywać się do zmieniających się trendów społecznych i rynkowych. Rosnące zapotrzebowanie na przestrzenie coworkingowe czy lokale dla studentów stwarza nowe możliwości generowania dochodów. Inwestorzy, którzy są w stanie wychwycić te trendy, mogą czerpać zyski z dynamicznie rozwijających się sektorów.

Nieruchomości alternatywne gwarantują zwykle wysoką stopę kapitalizacji oraz większą odporność na spadek koniunktury i kryzysy gospodarcze w porównaniu do nieruchomości komercyjnych. Dodatkowo nieruchomości alternatywne otwierają drzwi do partnerstw z nowymi operatorami, deweloperami i innymi podmiotami, takimi jak uczelnie czy wytwórnie filmowe.

Ważną zaletą inwestowania w nieruchomości alternatywne jest zapewnienie w ten sposób skutecznej dywersyfikacji portfela. Lokowanie kapitału w różne segmenty rynku nieruchomości pomaga uniknąć skupienia ryzyka w jednej branży. Takie podejście chroni inwestorów przed potencjalnymi stratami na dużą skalę.

Ryzyko i zysk w inwestycjach alternatywnych

Każdy rodzaj inwestycji wiąże się z ryzykiem. W przypadku nieruchomości alternatywnych wynika ono między innymi z faktu, że polski rynek dopiero uczy się tego sektora. Choć panuje tu trend wzrostowy, wciąż brakuje doświadczonych zarządców i operatorów w tym zakresie.

Co więcej, czynsze za wynajem nieruchomości alternatywnych pobierane są w złotówkach. Waluta ta jest zaś narażona na względnie duże wahania, co stanowi pewne ryzyko inwestycyjne. Mimo to ryzyko makroekonomiczne jest w tym segmencie relatywnie niskie i nie ma dużego znaczenia dla skali jego rozwoju.

Inwestowanie w nieruchomości od lat cieszy się dużą popularnością. Ceny mieszkań i budynków komercyjnych stale rosną, co oznacza stosunkowo pewny zwrot z inwestycji. Wysokie są także czynsze za wynajem zarówno lokali prywatnych, jak i usługowych. Lokowany w ten sposób kapitał jest więc uznawany za bezpieczny i obarczony niską stopą ryzyka.

W przypadku nieruchomości alternatywnych może być ona nieco wyższa - chociażby z uwagi na fakt, że to wciąż nowość na rynku polskim. Z drugiej jednak strony, często oferują one inwestorom bardziej atrakcyjne stopy zwrotu w porównaniu do nieruchomości standardowych.

Jednym ze sposobów na minimalizację ryzyka związanego z inwestowaniem w nieruchomości alternatywne jest wspomniana wcześniej dywersyfikacja. Lokowanie kapitału w różnych budynkach jednocześnie, zarówno konwencjonalnych, jak i alternatywnych, zapewnia większe bezpieczeństwo finansowe.

Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości alternatywne

Przed rozpoczęciem inwestycji ważne jest dokładne zaplanowanie budżetu i strategii finansowej. Zabezpieczenie odpowiedniego źródła finansowania jest kluczowe dla udanej inwestycji. Określenie celów inwestycyjnych i horyzontu czasowego pozwoli Ci uniknąć nieprzemyślanych decyzji.

Inwestowanie w nieruchomości alternatywne wymaga specyficznej wiedzy branżowej. Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić badanie rynku i analizę trendów. Pomogą Ci one zrozumieć, która branża najlepiej odpowiada Twoim celom inwestycyjnym.

Odpowiedzią na tę potrzebę może być również współpraca z ekspertami specjalizującymi się w danej dziedzinie, np. hotelarstwie czy logistyce. Także brokerzy nieruchomości alternatywnych, doradcy finansowi i prawnicy, specjalizujący się w tej dziedzinie, mogą być nieocenionym źródłem wiedzy. Zewnętrzne doradztwo sprawi, że inwestycje będą bardziej bezpieczne.

Nieruchomości alternatywne mogą otworzyć nowe perspektywy na ścieżce finansowego rozwoju początkujących inwestorów. Dla sukcesu inwestycji kluczowe są jednak odpowiednie zrozumienie rynku, współpraca z ekspertami i świadome zarządzanie ryzykiem. Jeśli zadbasz o te elementy, zwrot z inwestycji w nieruchomości alternatywne może kształtować się na bardzo satysfakcjonującym poziomie.



Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.