Artykuł

Innowacje w finansowaniu nieruchomości

trendy i prognozy na 2024 rok

kwietnia 19, 2024

innowacje_w_finansowaniu_nieruchomosci

Branża nieruchomości od lat boryka się z różnego rodzaju trudnościami. Inwestorzy muszą szybko adaptować się do nowych warunków. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom i nowatorskim sposobom finansowania oraz zarządzania budynkami. W 2024 roku coraz bardziej zauważalne staną się innowacje w finansowaniu nieruchomości, takie jak Rent to Own czy crowdfunding.

Z tego artykułu dowiesz się:

Nowatorskie modele finansowania w branży nieruchomości

Popyt na nieruchomości jest w Polsce wciąż bardzo duży. Możliwości uzyskania finansowania – w związku z niestabilną sytuacją na rynku – bywają jednak ograniczone. Zarówno konsumenci, jak i inwestorzy oraz deweloperzy poszukują więc nowych rozwiązań w tym zakresie.

Jednym z trendów w inwestycjach, którym podążają niektórzy deweloperzy, jest sprzedaż nieruchomości według własnej strategii ratalnej, z pominięciem procedur bankowych. Ułatwia to i przyspiesza cały proces, a także umożliwia zakup nabywcom, którzy mieliby z tym problem ze względu na wymagania banków.

Inną opcją jest rozwiązanie przypominające leasing nieruchomości, czyli Rent to Own (inaczej Rent to Buy). Nie jest to umowa kredytowa, a więc przy jej realizacji nie obowiązują rekomendacje KNF. Transakcję taką wciąż jednak powinien zabezpieczyć bank lub/i notariusz. Sprzedający może kierować swoją ofertę do szerszego grona odbiorców, choć ostateczna sprzedaż będzie opóźniona. Inwestor zaś nie ma obowiązku spełnienia szeregu wymogów, często nieadekwatnych do jego sytuacji finansowej, która w rzeczywistości umożliwia mu nabycie nieruchomości. Przez określony czas opłaca czynsz powiększony o ustaloną kwotę, by następnie mieć – w zależności od umowy – obowiązek lub możliwość wykupu nieruchomości.

Także możliwości uzyskania finansowania na budowę nieruchomości, do niedawna relatywnie tanie, bywają dziś problematyczne. Niepewna sytuacja rynkowa zmusza banki do usztywnienia swoich procedur, deweloperzy szukają więc rozwiązań poza nimi.

Z pomocą przychodzą między innymi platformy P2P (peer-to-peer), które pozwalają pożyczkodawcom udzielać pożyczek na finansowanie projektów nieruchomościowych. Łączą one inwestorów z pożyczkobiorcami, umożliwiając finansowanie nieruchomości na zasadzie pożyczek prywatnych. Choć rozwiązanie to nie jest w Polsce szczególnie popularne, to na świecie ma wielu zwolenników. Rozwój platform P2P może stać się istotnym trendem w inwestycjach w najbliższym czasie.

Finansowanie współdzielone – przyszłość inwestycji?

Trendem inwestycyjnym ostatnich lat, który prawdopodobnie zyska jeszcze większą popularność, jest finansowanie współdzielone (ang. crowdfunding). Strategia ta pozwala drobnym inwestorom lokować kapitał w nieruchomościach i partycypować w zyskach wraz z innymi inwestorami. Dzięki takiemu podejściu obniża się bariera wejścia – coraz większa liczba przedsiębiorców i osób prywatnych może inwestować grupowo. Dotyczy to w szczególności inwestorów, którzy nie mają odpowiedniego zaplecza finansowego, by nabywać nieruchomości samodzielnie.

Crowdfunding to także skuteczny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. W sytuacji, kiedy nawet inwestor dysponuje dużym kapitałem, może rozdzielić go pomiędzy różne inwestycje, w ten sposób minimalizując ryzyko potencjalnych strat.

Realizację tego rodzaju działań ułatwiają specjalnie zaprojektowane do tego celu platformy crowdfundingowe. Oferują one łatwy dostęp do informacji na temat projektów, monitorowanie postępu inwestycji oraz szybki wgląd w dokumentację związaną z nieruchomościami. Zarządzanie inwestycją staje się dzięki temu bardziej transparentne i dostępne.

banner_text_consulting

Wpływ technologii finansowych na nieruchomości

Technologie finansowe (inaczej FinTech od ang. financial technology) w obszarze nieruchomości zmieniają sposób zarządzania kapitałem. Celem tych rozwiązań jest poprawa efektywności procesów finansowania nieruchomości. Z jednej strony optymalizują poszczególne zadania w procesie inwestycji, z drugiej zwiększają transparentność i bezpieczeństwo transakcji.

FinTech obejmują między innymi rozwiązania do sprawnej analizy danych, które korzystają ze sztucznej inteligencji. Dzięki nim inwestorzy mogą przewidywać trendy rynkowe, oceniać ryzyko i bardziej świadomie podejmować decyzje. Przygotowanie analiz finansowych na podstawie danych z zaawansowanych narzędzi inwestorzy mogą zlecić specjalizującym się w tym firmom.

Istotnym udogodnieniem dla inwestorów jest Blockchain, czyli rozproszony rejestr transakcji. Dzięki niemu możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie procesów zakupowych – transakcje stają się bardziej przejrzyste i łatwiejsze do monitorowania. W technologii blockchain zawierane są tzw. smart kontrakty, czyli bezpieczne, transparentne i szybkie umowy.

Dzięki Blockchain tworzone są także tokeny, czyli cyfrowe aktywa, które reprezentują udziały w nieruchomości i umożliwiają bardziej płynny obieg kapitału. Inwestycje stają się dostępne dla szerokiego grona inwestorów, którzy nie muszą już nabywać pełnej własności nieruchomości, by partycypować w zyskach.

Prognozy ekonomiczne dla inwestorów nieruchomości

Choć polityka wewnętrzna i sytuacja polityczna na świecie mają wpływ na rynek nieruchomości, to wciąż jest on jednym z bardziej stabilnych obszarów inwestycyjnych na tle innych klas aktywów. Można przewidzieć, że zainteresowanie lokowaniem kapitału w nieruchomościach będzie dalej rosło – zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i funduszy inwestycyjnych.

Finansowanie inwestycji i udzielanie kredytów bankowych jest trudne do przewidzenia. Z pewnością jednak największe szanse na pozyskanie kapitału zewnętrznego mają projekty w duchu zrównoważonego rozwoju (ESG). Czynnik ten ma duże znaczenie zarówno dla banków, jak i dla funduszy inwestycyjnych, a jego rola – w związku z opinią publiczną oraz projektowanymi rozwiązaniami prawnymi – będzie dalej rosła.

Innowacje w finansowaniu nieruchomości pójdą prawdopodobnie w kierunku finansowania społecznego – zarówno przy użyciu platform cofundingowych, platform P2P, jak i tokenów.

Kluczowym trendem w inwestycjach w najbliższych latach będzie z pewnością upowszechnianie i rozwój nowoczesnych technologii finansowych. Mądrze wykorzystane, będą ułatwiać inwestorom podejmowanie decyzji i zapewnią większe bezpieczeństwo.


 

Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.