Artykuł
ESG w optymalizacji kosztów utrzymania budynków
Skąd brać środki na inwestycje?
grudnia 18, 2023

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju (ESG) ma istotne znaczenie w optymalizacji kosztów nieruchomości. Przeczytaj, jak zarządzać budynkami, by uzyskać oszczędności i skąd brać środki na inwestycje w ESG.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak ESG wpływa na optymalizację kosztów nieruchomości
- skąd pozyskać środki na inwestycje w ESG
- jaki jest zwrot z inwestycji w ESG w obszarze nieruchomości
Zasady działania ESG w optymalizacji kosztów
Koszty eksploatacyjne nieruchomości w ostatnich latach znacząco wzrosły. Przyczyniły się do tego przede wszystkim wyższe ceny energii elektrycznej i gazu oraz ogólna sytuacja gospodarcza w Polsce.
W efektywnym zarządzaniu nieruchomościami kluczowe staje się obecnie znalezienie obszarów, pozwalających na obniżenie kosztów. Jednym z nich jest wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju.
Czym jest zrównoważony rozwój (ESG)
Koncepcja zrównoważonego rozwoju (ESG) opiera się na trzech filarach:
- środowisko (Environment),
- społeczeństwo (Social),
- zarządzanie (Governance).
Ma ona na celu harmonijny rozwój z poszanowaniem praw człowieka, dbałością o środowisko naturalne oraz odpowiedzialnym zarządzaniem.
Dowiedz się więcej o ESG z artykułu: Green Lease, czyli zielone najmy
ESG a optymalizacja kosztów nieruchomości
W obszarze nieruchomości wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju oznacza projektowanie i stawianie tzw. budynków „zielonych”. Ich projekty uwzględniają m.in.:
- efektywność energetyczną,
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
- efektywną gospodarkę wodną,
- użycie naturalnych, ekologicznych materiałów,
- optymalizację ilości odpadów,
- innowacyjne rozwiązania, np. z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, do sterowania systemami, takimi jak klimatyzacja, ogrzewanie budynku czy oświetlenie,
- aspekty społeczne i jakość życia przyszłych użytkowników.

Budynki takie są przyjazne dla środowiska, a jednocześnie - w dłuższej perspektywie - pozwalają uzyskać znaczne oszczędności i zwrot z inwestycji. Ekologia idzie tu w parze z ekonomią.
Wartości ESG są także coraz bardziej powszechne w środowisku biznesowym i promowane (a w wielu przypadkach wymagane) przez prawo krajowe oraz unijne. Popyt na „zielone” nieruchomości rośnie, a te w efekcie zyskują wyższą wartość rynkową dla inwestorów czy najemców.
Aby jednak korzystać z potencjału zrównoważonych budynków i docelowo zoptymalizować koszty nieruchomości, potrzebne są środki na inwestycje w ESG.
Środki finansowe potrzebne na wdrożenie ESG
Środki na inwestycje w ESG można obecnie pozyskać na preferencyjnych warunkach. Warto rozważyć poniższe źródła finansowania.
-
Kredyt w banku
-
Kapitał od inwestorów ESG
-
Fundusze unijne
-
Dotacje i pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy
-
Program Energia Plus
Najbardziej oczywistą możliwością pozyskania finansowania inwestycji ESG jest zaciągnięcie kredytu.
Większość banków prowadzi politykę promowania firm, które dbają o wartości zrównoważonego rozwoju. Polega ona na analizowaniu działalności pod kątem ESG i ocenie ryzyka ESG. Wyniki takiej analizy mają wpływ na decyzję kredytową, a także koszt kredytu.
Wiele banków oferuje kredyty powiązane ze zrównoważonym rozwojem. Klient, który udowodni osiągnięcie celów związanych z ESG w określonym czasie, uzyskuje lepsze warunki finansowania.
Inwestorzy coraz częściej szukają możliwości lokowania kapitału w obszary związane ze zrównoważonym rozwojem. Według raportu FDI Confidence Index z 2022 roku aż 94 % przedsiębiorców deklaruje, że ESG jest obecne w ich strategii biznesowej.
Budowanie zgodnie z wartościami ESG jest więc ważnym argumentem i ułatwia pozyskiwanie zewnętrznego finansowania.
Inwestycje w ESG w projektach budowlanych mogą także ułatwić fundusze unijne.
Na wsparcie działań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju nakierowane są programy unijne, przede wszystkim:
• Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS)
• Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)
Jednym z istotnych celów Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest transformacja polskiej gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju
W ramach programu można ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie lub pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Lista aktywnych naborów jest na bieżąco zamieszczana na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl
Program Energia Plus to forma konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ). W jego ramach można ubiegać się o pożyczkę na warunkach preferencyjnych lub rynkowych. Udzielona pożyczka może pokryć do 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Program obejmuje m.in. przedsięwzięcia prowadzące do zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery, poprawy efektywności energetycznej, wykorzystania nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej.
Analiza zwrotu z inwestycji w ESG
ROI w zarządzaniu nieruchomościami, czyli wskaźnik zwrotu z inwestycji, jest wyższy w przypadku budynków „zielonych”. Dzieje się tak ze względu na niższe koszty eksploatacyjne efektywnych ekologicznie nieruchomości, a także korzystniejsze warunki finansowania tego rodzaju budynków.
Zarządzanie budynkami ma na celu optymalizację kosztów nieruchomości, by w dłuższej perspektywie osiągnąć jak najwyższy zwrot. W tym kontekście inwestowanie w ESG jest jednym z najlepszych sposobów pozwalających na maksymalizację ROI.
Autorzy
Redakcja CBRE
Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.