Artykuł

Budynek biurowy zgodny z wartościami ESG – czyli jaki?

Co charakteryzuje „zielony” budynek biurowy?

kwietnia 11, 2022

Budynek-biurowy-zgodny-z-wartociami-ESG-608x436

W branży nieruchomości dynamicznie rośnie potrzeba wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Obserwuje się wzrost zainteresowania aspektami ESG i wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju wśród inwestorów rynku nieruchomości oraz finalnych użytkowników budynków biurowych. Przedstawiamy Ci kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, szukając biura na wynajem dla swojej firmy.

Dlaczego tak ważne jest, świadome projektowanie budynków biurowych i co charakteryzuje „zielone” biurowce

Budynki biurowe projektowane i zarządzane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju to potrzeba wynikająca z uwarunkowań zewnętrznych, w kierunku której zmierza cały rynek nieruchomości komercyjnych. Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za aż 42% finalnego zużycia energii, 30% zużycia wody oraz 38% emisji gazów cieplarnianych. To generuje ogromne koszty środowiskowe. Jednocześnie każda ze stron i dążąca do zrównoważonego rozwoju zyskuje przewagi konkurencyjne. Warto zwracać uwagę na aspekty ekologiczne przy wyborze biura na wynajem.



ESG w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi – pobierz poradnik.



Dowodem, że budynek zaprojektowany został zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, jest certyfikat nadawany w jednym z systemów: BREEAM, DGNB, HQE, LEED
lub WELL. Mimo, że te certyfikaty nieco różnią się między sobą, ale wspólnym mianownikiem jest zachowanie równowagi pomiędzy czynnikami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi podczas projektowania, budowania i użytkowania budynku.



Chcesz wiedzieć więcej, jak zaprojektować nowoczesny budynek biurowy?

Pobierz przewodnik po standardach projektowania nowoczesnych powierzchni biurowych.



Dzięki „zielonemu” podejściu najemca zyskuje budynek nowoczesny, integrujący społeczność, zapewniający optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz budynek dopasowany do polityki rozwoju firmy. Dostawcy i serwisy współpracujące z budynkiem prowadzącym zieloną politykę dostosowują wymagania co do dostawców, jakości materiałów, używanych środków, dzięki czemu przekładają swoje działania na pozostałych klientów.

Aby budynek biurowy mógł być nazwany budynkiem „zielonym” spełniał wymogi dotyczące dbałości o środowisko i oferował powierzchnie biurowe do wynajęcia, powinien posiadać chociaż kilka czynników z listy:

 • posiadać oświetlenie LED i strefowanie oświetlenia w biurach
 • posiadać panele fotowoltaiczne na dachu
 • oferować monitorowanie zużycia mediów przez BMS,
 • oferować montaż czujników BMS,
 • oszczędzać wodę: użycie baterii i spłuczek redukujących zużycie wody
  (perlatory i czujniki ruchu),
 • system detekcji wycieków wody w celu zapobiegania pleśni,
 • podlewanie zieleni ze sterownikiem pogodowym lub czujnikiem wilgotności gleby
 • odzysk szarej wody,
 • stacje ładowania samochodów elektrycznych,
 • użycie materiałów certyfikowanych (FSC) lub materiałów z zaopatrzenia lokalnego
 • jasne pokrycie dachu (białe, zielone)
 • segregacja odpadów, także w przestrzeniach zewnętrznych
 • zapewnienie użytkownikom budynku dostępu do zadbanej zieleni wewnątrz
  i na zewnątrz,
 • edukacja i budowanie świadomości najemców poprzez specjalny program wydarzeń.


Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat dobrych praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju w nieruchomościami – przeczytaj artykuł
ESG w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi”.



„Zielony” budynek biurowy to również znaczy – „budynek inteligentny”. Nowoczesne budynki są wyposażone w wyrafinowane instalacje i urządzenia techniczne, reagujące na stany zewnętrzne i wewnętrzne obiektu. Zaangażowanie w nich nowoczesnych technologii, szczególnie z zakresu IT, sprawia, że stają się one „budynkami inteligentnymi”.

Dlatego tak ważne jest, aby budynek był „interaktywny”. Weźmy np. pokolenie Z, które stanowi coraz większy procent pracowników korporacji, które wynajmują biura.
To pokolenie przyzwyczajone jest do posługiwania się smartfonem do komunikacji
ze światem i do załatwiania w ten sposób większości spraw życia codziennego.

Budynek powinien komunikować się ze swoimi użytkownikami, tak jak oni tego oczekują. Stad też rosnące oczekiwanie najemców, poszukujących biur do wynajęcia, aby oferowane budynki były ’smart’.

Aplikacje, które są dostępne na rynku oferują szeroki zakres usług z możliwością spersonalizowania aplikacji pod konkretne wymagania. Jest to np. możliwość przechodzenia przez bramki w holu budynkowym przy użyciu karty dostępu na telefonie, możliwość rezerwacji biurek lub zarządzanie wizytami gości poprzez kody QR.

Jeśli chcesz poznać, które biurowce w Twojej okolicy spełniają powyższe kryteria i oferują powierzchnie biurowe do wynajęcia – zapraszamy do kontaktu.

Napisz do naszych ekspertów

Autorzy

 • Alicja Sroka

  Senior Consultant

  Zdjęcie Alicja Sroka

  Specjalizacja: Starsza Konsultantka w Dziale Powierzchni Biurowych w Krakowie. Zajmuje się reprezentacją właścicieli nieruchomości, zarówno deweloperów, jak i inwestorów oraz pośredniczy w wynajmie powierzchni biurowych. Utrzymuje z nimi doskonałe relacje, dzięki czemu jest bardzo skuteczną negocjatorką.

 • Anna Jarzebowska

  Assoc. Director ESG Consulting

  Zdjęcie Anna Jarzebowska