Artykuł

Zielone magazyny

Dowiedz się, na jakich założeniach opierają się tzw. „zielone magazyny” i jakie rozwiązania są w nich obecnie wykorzystywane

stycznia 8, 2024

Zielone magazyny

Świadomość klimatyczna staje się coraz bardziej zakorzeniona w społecznej mentalności. Stosowanie „zielonych” rozwiązań odgrywa coraz to istotniejszą rolę w wielu organizacjach. Nie inaczej jest w branży magazynów przemysłowych.

Czym są "zielone magazyny”?

Jaki magazyn możemy nazwać „zielonym”? W potocznym tego słowa znaczeniu to nieruchomość, która jest zaprojektowana, wybudowana i zarządzana z dbałością o środowisko naturalne.

Oto kilka cech, którymi się charakteryzuje:

Efektywność energetyczna: Zielony i ekologiczny magazyn jest przede wszystkim zoptymalizowany pod względem energetycznym. Aby się to udało, w przypadku nowo powstających budynków należy skupić się na tym już na etapie projektowania. W budynkach, które już są w użytku, a nie były budowane z tą myślą, osiągnięcie efektywnych rezultatów będzie bardziej skomplikowane i może wymagać wyższych nakładów finansowych.

W jaki zatem sposób ją dostosować? Na przykład przeprowadzając kompleksową termomodernizację magazynu, inwestując w odnawialne źródła energii, energooszczędny sprzęt czy automatyzując oświetlenie.

Recykling i gospodarka odpadami: magazyn zarządzany w sposób zrównoważony to taki, w którym uwzględnia się proces recyklingu i stara się jak najbardziej zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, kiedy i jakiego rodzaju odpady generujemy. Czy są to kartonowe opakowania? Drewniane palety lub stalowe elementy?

Specjalne pojemniki zbiorcze należy umieścić w miejscu łatwo dostępnym dla pracowników i regularnie je opróżniać. W Magazynach w których generuje się dużą ilość odpadów drewnianych można zastosować urządzenia zgniatające. Elementy ubioru, takie jak np. zużyte rękawice lub kamizelki mogą zostać przetworzone na paliwo alternatywne.

Zrównoważony transport: Ekologiczne rozwiązania dotyczą też zrównoważonego podejścia do całego łańcucha dostaw i transportu. To nie tylko elektryczne lub hybrydowe pojazdy, ale też optymalizacja tras dostaw i co najważniejsze, wybranie odpowiedniej lokalizacji powierzchni magazynowej dla naszej firmy.

Zrównoważone zarządzanie wodą: W ekologicznym magazynie wodą gospodaruje się w sposób efektywny. Jest to na przykład zbieranie deszczówki, która po odpowiednim przefiltrowaniu jest bezwonna, bezbarwna i czysta. Można ją powtórnie wykorzystywać, np. do podlewania roślin, w spłuczkach w toaletach, do chłodzenia maszyn, a jeśli posiadamy odpowiednie systemy – również do utrzymywania odpowiedniej temperatury w budynku.

Ważna jest również minimalizacja zużycia wody – zastosowanie napowietrzaczy w kranach i instalacja inteligentnych systemów pomiaru zużycia wody, by móc dokładnie analizować i przewidywać jej niezbędne zużycie.

Ochrona przyrody: Otoczenie, w jakim znajduje się magazyn, jest równie istotną kwestią. Budowa zielonego magazynu powinna wiązać się z ochroną lokalnej flory i fauny zapewniając w pobliżu parku np. łąki kwietne, budki lęgowe dla ptaków, ule czy domki dla owadów. Takiego magazynu nie budujemy w obszarach o wysokiej wartości ekologicznej i staramy się maksymalnie angażować w prace na rzecz odtworzenia środowiska naturalnego.

Edukacja pracowników: Zielony i ekologiczny magazyn tworzą też zaangażowani pracownicy, którym bliskie są cele zrównoważonego rozwoju. Świadomość pracowników można zwiększać poprzez szkolenia, webinary i specjalne akcje promujące proekologiczne postawy w miejscu pracy oraz działalność charytatywną.

Czy istnieje magazyn, który może posłużyć jako dobry przykład ekologicznych rozwiązań? Jak najbardziej: NewLogic III, czyli powierzchnia biurowo-magazynowa na obrzeżach holenderskiego miasta Tilburg nie tylko ma bardzo nowoczesny i „przyjazny” wygląd, ale jest też uznany za jeden z najbardziej ekologicznych budynków przemysłowych na świecie. W tym roku uzyskał najwyższą ilość punktów w systemie BREEAM dla centrum logistycznego – aż 99,48%. W swojej konstrukcji posiada m.in. panele fotowoltaiczne, które generują nadwyżkę energii i przekazują ją do sieci, wtórne wykorzystanie deszczówki, dostęp do dużej ilości naturalnego światła w celu zmniejszenia zapotrzebowania na oświetlenie, pompy ciepła i ładowarki do pojazdów elektrycznych.

banner_text_industrial

Jakie rozwiązania są wykorzystywane w zielonych magazynach?

Oficjalnym „potwierdzeniem” ekologicznej konstrukcji magazynu jest zdobycie certyfikacji. To proces, podczas którego spełnione są określone normy i standardy związane ze zrównoważonym rozwojem.

Certyfikaty określające ekologiczne aspekty nieruchomości komercyjnych cieszą się coraz większa popularnością w naszym kraju. Niegdyś przeważały w sektorze biurowym, obecnie stają się praktycznie standardem w parkach magazynowo-przemysłowych.

Najpopularniejszym certyfikatem na rynku nieruchomości magazynowych jest brytyjski BREEAM (ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology), na popularności zyskuje też amerykański LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design), zwiększa się również zainteresowanie takimi certyfikacjami jak WELL Building Standard oraz Fitwell, które kładą nacisk na zdrowie oraz dobrostan pracowników. Tapopularność wynika z międzynarodowego zasięgu, ponieważ certyfikaty stosuje się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Służą do popularyzowania dobrych praktyk w dziedzinie budownictwa i dają pewność najemcom, inwestorom i deweloperom, że magazyn spełnia wszelkie standardy związane ze zrównoważonym rozwojem. Certyfikaty BREEAM czy WELL wpływają korzystnie na zwiększenie wartości obiektów czy produktywności pracowników.

Zielone magazyny: podsumowanie

Firmy coraz częściej kierują się w stronę certyfikacji przestrzeni magazynowych i prowadzenia działalności w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Redukcja śladu ekologicznego we wszystkich obszarach funkcjonowania – począwszy od wykorzystanych materiałów budowlanych, poprzez codzienne operacje logistyczne i kulturę pracy, to w dzisiejszych czasach nie tylko modny trend, ale standard, którego oczekują zarówno pracownicy, jak i inwestorzy.

Poszukujesz przestrzeni magazynowej, która spełni Twoje oczekiwania pod względem ekologicznych rozwiązań? Skontaktuj się z naszymi ekspertami!

Autorzy