Artykuł
Zdrowie i produktywność w biurze
Consulting środowiska pracy
maja 17, 2024

Consulting środowiska pracy ma szerokie zastosowanie w przestrzeniach biurowych pozwalając z jednej strony stworzyć optymalne warunki do wykonywania aktywności zawodowych, a po drugie - zagwarantować przestrzeganie wymaganych przez BHP zasad w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach.
Czym jest consulting środowiska pracy i dlaczego jest ważny?
Optymalizacja miejsca pracy: od ergonomii do jakości powietrza
Korzyści z przeprowadzenia konsultingu są wielowymiarowe, jednak - ponieważ jest to złożony proces, wymagający wzięcia pod uwagę wiele aspektów naraz - warto powierzyć jego przeprowadzenie wyspecjalizowanej firmie. Ma ona dostęp zarówno do aktualnych badań w obszarze wpływu miejsca pracy na dobrostan pracowników, jest zaznajomiona z przepisami BHP, a przy tym dysponuje efektywnymi i sprawdzonymi rozwiązaniami, które pozwalają na optymalizację strategii środowiska pracy, obejmującą przestrzeń, technologię biurową oraz kulturę pracy, współpracy i zarządzania.
Wyznacznikami optymalnego miejsca pracy są bezpieczeństwo, komfort oraz warunki do twórczego rozwoju. Powinno być ono przyjazne, zgodnie z duchem humanizacji miejsc pracy. Brać pod uwagę potrzeby fizyczne, emocjonalne, duchowe, intelektualne i społeczne. Źródłem wiedzy na temat tego, co to oznacza, są liczne badania zarówno psychologiczne, socjologiczne, jak i ekonomiczne. To one zmieniły sposób postrzegania biur. Pozwoliły wyciągnąć wnioski płynące z faktu, że na produktywność i zaangażowanie bezpośredni wpływ mają warunki, w jakich wykonuje się pracę oraz relacje, jakie zachodzą w środowisku firmy. Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, by stworzyć optymalne środowisko pracy? Doskonałym źródłem na ten temat jest certyfikat WELL Building Standard, który analizuje wpływ budynku na zdrowie i samopoczucie osób w nim przebywających. Weryfikowana jest: jakość powietrza, jakość wody, akustyka, komfort termiczny, oświetlenie, dostępność do zdrowej żywnoscia ale także umysł i społeczność oraz wiele innych aspektów wpływających na dobrostan ludzi.
Przydatne dane na temat środowiska pracy
Firmy przeprowadzające doradztwo środowiska pracy dysponują wiedzą, doświadczeniem i określonymi rozwiązaniami, które pozwalają zaprojektować przestrzeń pracy w każdym aspekcie odpowiadającym aktualnym potrzebom pracowników. By zapewniły one wellbeing, liczy się każdy wymieniony wyżej aspekt.
Wellbeing w pracy: jak consulting środowiska może pomóc?
Wellbeing w biurze jest od kilku lat gorącym trendem, jednak nie należy go mylić z chwilową modą. Zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad w sposobie projektowania środowiska pracy, jak również relacjach międzyludzkich, mają namacalne korzyści w postaci zdrowia, lepszego samopoczucia, wzrostu produktywności i zaangażowania pracowników. Zapewnienie przyjaznego miejsca pracy wzmacnia również wizerunek pracodawcy, który dzięki temu ma szansę pozyskać wartościowych pracowników i zagwarantować sobie ich lojalność. Wellbeing zależy od wszystkich wspomnianych wyżej czynników. Na dobrostan pracowników składają się przede wszystkim:
- lokalizacja biura: czy łatwo do niego dotrzeć korzystając z transportu publicznego, czy zapewnia miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów,
- atrakcyjność przestrzeni pracy: to, w jaki sposób jest zaprojektowana i przy pomocy jakich materiałów oraz technologii. Czy ma podział na strefy do pracy w grupie, indywidualnej, pracy w komforcie akustycznym oraz swobodnej kreatywnej współpracy i prowadzenia spotkań, strefy socjalne oraz te do chwilowego relaksu, ale też czy ma logiczny układ, zrozumiałe ciągi komunikacyjne. Czy pobudza kreatywność, jest ergonomiczna i zapewnia dostęp do naturalnego światła, jest wypełniona zielenią, wreszcie - czy zastosowano przyjazne materiały i kolorystykę, etc.
- relacje w firmie: czy są źródłem poczucia komfortu, bezpieczeństwa, przynależności i czy pracowników oraz firmę łączą wspólne wartości wartości,
- możliwości rozwoju zapewniające realizację potrzeb intelektualnych,
- aspekty finansowe: czy mamy poczucie, że otrzymujemy godną płacę za swoje zaangażowanie i doświadczenie.
Rośnie również znaczenie rozwiązań inkluzywnych, uwzględniających dobrostan i potrzeby osób niepełnosprawnych czy wywodzących się z innych kultur oraz podejście pracodawcy do zrównoważonego rozwoju.
Firmy, które zainwestowały w consulting środowiska pracy
Autorzy
Redakcja CBRE
Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.