Artykuł

Zdrowie i produktywność w biurze

Consulting środowiska pracy

maja 17, 2024

doradztwo środowiska pracy, well-beeing

Consulting środowiska pracy ma szerokie zastosowanie w przestrzeniach biurowych pozwalając z jednej strony stworzyć optymalne warunki do wykonywania aktywności zawodowych, a po drugie - zagwarantować przestrzeganie wymaganych przez BHP zasad w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach.

Czym jest consulting środowiska pracy i dlaczego jest ważny?

By zrozumieć, czym jest consulting środowiska pracy, najlepiej jest zacząć od definicji samego środowiska pracy i zweryfikować, co się na nie składa. Według Obwieszczenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003, “(...) to warunki środowiska materialnego (określonego czynnikami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi), w którym odbywa się proces pracy”. Jak to należy rozumieć? W przepisach BHP znajdziemy informację, że miejsce, w którym wykonywane są obowiązki zawodowe, powinno być do tego odpowiednio przystosowane i nie zagrażać zdrowiu oraz życiu. Jego elementami są czynniki materialne i społeczne, w tym przede wszystkim: lokalizacja, aranżacja wnętrza, wyposażenie stanowisk pracy, oświetlenie i temperatura, poziom hałasu, obecność szkodliwych dla zdrowia substancji i mikroorganizmów oraz kultura organizacji, relacje pomiędzy pracownikami, warunki socjalne, dodatkowe benefity dla pracowników, itp. Consulting środowiska pracy pomaga zatem stworzyć optymalne warunki dla produktywnego na poziomie tak indywidualnym jak i pracy całego zespołu, bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy. Co ważne atrakcyjnego tak dla obecnych jak i potencjalnych pracowników. Istotnym obszarem objętym przez proces consultingu jest integracja strategii środowiska pracy ze strategią biznesową organizacji, z uwzględnieniem doświadczeń pracowników (Employer Experience), klientów (Client Experience) oraz efektywnością biznesową w tym kosztową (Business Performance)przynoszącego satysfakcję wykonywania obowiązków zawodowych.

Optymalizacja miejsca pracy: od ergonomii do jakości powietrza

Korzyści z przeprowadzenia konsultingu są wielowymiarowe, jednak - ponieważ jest to złożony proces, wymagający wzięcia pod uwagę wiele aspektów naraz - warto powierzyć jego przeprowadzenie wyspecjalizowanej firmie. Ma ona dostęp zarówno do aktualnych badań w obszarze wpływu miejsca pracy na dobrostan pracowników, jest zaznajomiona z przepisami BHP, a przy tym dysponuje efektywnymi i sprawdzonymi rozwiązaniami, które pozwalają na optymalizację strategii środowiska pracy, obejmującą przestrzeń, technologię biurową oraz kulturę pracy, współpracy i zarządzania.

Wyznacznikami optymalnego miejsca pracy są bezpieczeństwo, komfort oraz warunki do twórczego rozwoju. Powinno być ono przyjazne, zgodnie z duchem humanizacji miejsc pracy. Brać pod uwagę potrzeby fizyczne, emocjonalne, duchowe, intelektualne i społeczne. Źródłem wiedzy na temat tego, co to oznacza, są liczne badania zarówno psychologiczne, socjologiczne, jak i ekonomiczne. To one zmieniły sposób postrzegania biur. Pozwoliły wyciągnąć wnioski płynące z faktu, że na produktywność i zaangażowanie bezpośredni wpływ mają warunki, w jakich wykonuje się pracę oraz relacje, jakie zachodzą w środowisku firmy. Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, by stworzyć optymalne środowisko pracy? Doskonałym źródłem na ten temat jest certyfikat WELL Building Standard, który analizuje wpływ budynku na zdrowie i samopoczucie osób w nim przebywających. Weryfikowana jest: jakość powietrza, jakość wody, akustyka, komfort termiczny, oświetlenie, dostępność do zdrowej żywnoscia ale także umysł i społeczność oraz wiele innych aspektów wpływających na dobrostan ludzi.

Przydatne dane na temat środowiska pracy

Ergonomia jest wiedzą na temat elementów w bezpośredni sposób wpływających na komfort pracy. Odpowiedni fotel obrotowy z indywidualnymi ustawieniami, biurko (najlepiej takie, które umożliwia zmianę pozycji z siedzącej na stojącą), oświetlenie naturalne i odpowiednie parametry oświetlenia wewnętrznego, pobudzają do kreatywnego myślenia, tak jak jakość powietrza (poprzez stosowanie systemów zwiększających cyrkulację powietrza, wentylacyjne i rozwiązania z obszaru biofilii), itd. Z kolei psychologia pracy jest dodatkowo źródłem wiedzy na temat m.in. relacji międzyludzkich, zmian pokoleniowych i wynikających z tego ewoluujących potrzeb pracowników, barw stymulujących do pracy i wypoczynku, elementów stresogennych, np. nadmiernego hałasu.
Firmy przeprowadzające doradztwo środowiska pracy dysponują wiedzą, doświadczeniem i określonymi rozwiązaniami, które pozwalają zaprojektować przestrzeń pracy w każdym aspekcie odpowiadającym aktualnym potrzebom pracowników. By zapewniły one wellbeing, liczy się każdy wymieniony wyżej aspekt.

Wellbeing w pracy: jak consulting środowiska może pomóc?

Wellbeing w biurze jest od kilku lat gorącym trendem, jednak nie należy go mylić z chwilową modą. Zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad w sposobie projektowania środowiska pracy, jak również relacjach międzyludzkich, mają namacalne korzyści w postaci zdrowia, lepszego samopoczucia, wzrostu produktywności i zaangażowania pracowników. Zapewnienie przyjaznego miejsca pracy wzmacnia również wizerunek pracodawcy, który dzięki temu ma szansę pozyskać wartościowych pracowników i zagwarantować sobie ich lojalność. Wellbeing zależy od wszystkich wspomnianych wyżej czynników. Na dobrostan pracowników składają się przede wszystkim:

  • lokalizacja biura: czy łatwo do niego dotrzeć korzystając z transportu publicznego, czy zapewnia miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów,
  • atrakcyjność przestrzeni pracy: to, w jaki sposób jest zaprojektowana i przy pomocy jakich materiałów oraz technologii. Czy ma podział na strefy do pracy w grupie, indywidualnej, pracy w komforcie akustycznym oraz swobodnej kreatywnej współpracy i prowadzenia spotkań, strefy socjalne oraz te do chwilowego relaksu, ale też czy ma logiczny układ, zrozumiałe ciągi komunikacyjne. Czy pobudza kreatywność, jest ergonomiczna i zapewnia dostęp do naturalnego światła, jest wypełniona zielenią, wreszcie - czy zastosowano przyjazne materiały i kolorystykę, etc.
  • relacje w firmie: czy są źródłem poczucia komfortu, bezpieczeństwa, przynależności i czy pracowników oraz firmę łączą wspólne wartości wartości,
  • możliwości rozwoju zapewniające realizację potrzeb intelektualnych,
  • aspekty finansowe: czy mamy poczucie, że otrzymujemy godną płacę za swoje zaangażowanie i doświadczenie.

Rośnie również znaczenie rozwiązań inkluzywnych, uwzględniających dobrostan i potrzeby osób niepełnosprawnych czy wywodzących się z innych kultur oraz podejście pracodawcy do zrównoważonego rozwoju.

Firmy, które zainwestowały w consulting środowiska pracy

Do Polski wzorce płyną z Europy Zachodniej i USA. Coraz więcej firm decyduje się zarówno na doradztwo środowiska pracy, jak i konsekwentne budowanie i rozwijanie przestrzeni biurowych w oparciu o nie. Są to już nie tylko globalni gracze, ale również lokalne, polskie przedsiębiorstwa, które dostrzegają korzyści we wprowadzaniu wellbeing, zauważając, jak pozytywny jest zwrot z takiej inwestycji. Bardziej zadowolony i lojalny pracownik, dobra atmosfera przekładająca się na chęć przychodzenia do biura w czasie, w którym konkuruje ono z home office, wzrost kreatywności dzięki ergonomicznym rozwiązaniom i wychodzeniu naprzeciw potrzebom pracy zarówno indywidualnej, jak i w grupie. Do tego zdrowe środowisko z odpowiednim dostępem do naturalnego światła, czystym powietrzem, które wspiera biofilia oraz rozwiązaniami akustycznymi, znacznie obniżającymi poziom hałasu, będącym jednym z największych czynników stresogennych w miejscach publicznych. Consulting środowiska pracy zyskuje na znaczeniu. Warto go przeprowadzać w oparciu o sprawdzone wzorce oraz wiedzę na temat najnowocześniejszych rozwiązań i technologii wspierających biurowy wellbeing.


Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.