Artykuł
Najem magazynu na Górnym Śląsku
Co region ma do zaoferowania najemcy?
czerwca 27, 2024

Górny Śląsk, z Katowicami jako głównym miastem regionu, to wciąż drugi, największy rynek magazynowo - logistyczny w Polsce, z łączną powierzchnią 5 429 193 m kw. po zamknięciu pierwszego kwartału 2024 roku.
Liczby pokazują, że deweloperzy i inwestorzy w regionie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, gdyż w budowie pozostaje niemal 220 tys. m kw. powierzchni logistycznej, przy dosyć niskim wskaźniku powierzchni niewynajętej, wynoszącym 6.3%. Sytuacja wydaje się również stabilna, kiedy przyjrzymy się wysokości czynszów bazowych, które kształtują się w przedziale 3.6– 5.3 EUR/m kw. powierzchni magazynowo – przemysłowej w zależności od standardu wykończenia i lokalizacji danego parku. Jako CBRE szacujemy, że wysokość opłat nie zmieni się znacząco również po zamknięciu drugiego kwartału br.Region nadal oferuje znaczne, choć jednak kurczące się z biegiem czasu, zasoby terenów inwestycyjnych i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową – dogodne połączenia do Polski Południowej, Czech, Słowacji i Niemiec. Katowice leżą na skrzyżowaniu głównych autostrad i dróg krajowych w Polsce. Autostrada A4, łącząca zachodnią i wschodnią część kraju, zapewnia szybkie połączenie z miastami, takimi jak Kraków, Wrocław czy Gliwice. Autostrada A1, będąca częścią trasy transeuropejskiej E75, umożliwia natomiast łatwy dostęp do północnej i południowej Polski. Dodatkowo, droga ekspresowa S1 stanowi ważne połączenie między Katowicami a sąsiednimi miastami w regionie. Oprócz dogodnych połączeń drogowych, miasto posiada duży węzeł kolejowy, który obsługuje ruch krajowy i międzynarodowy, a także port lotniczy Katowice-Pyrzowice, przeznaczony dla ruchu pasażerskiego, jak i towarowego.

Jakby plusów było mało, Górnośląski Okręg Przemysłowy jest największym tego rodzaju obszarem w Polsce. Dynamiczny rozwój zawdzięcza bogatym zasobom surowców oraz silnemu sektorowi przemysłowemu, nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o tzw. „Polskim hubie motoryzacyjnym” czyli koncentracji firm produkujących części motoryzacyjne. Śląsk to prawie 4,5 mln mieszkańców generujących znaczący popyt na dobra konsumpcyjne przez co region ten stale przyciąga polskich i zagranicznych inwestorów z różnych branż, nieustająco powiększając swój potencjał.
Powyższe atuty lokalizacyjne, z kwartału na kwartał, doceniają najemcy w sektorze logistyki i produkcji, którzy w pierwszym kwartale 2024 roku wynajęli ponad 135 tys m kw. powierzchni magazynowej w województwie śląskim. Największą transakcją regionu było wynajęcie 18 697 m kw. w Panattoni Park Sosnowiec I przez najemcę z sektora 3PL.
Choć w 2024 roku odnotowujemy chwilowy spadek aktywności firm logistycznych na Śląsku, zauważamy, że poprawiają się perspektywy dla logistyki i łańcucha dostaw w całej Polsce. Wskaźnik optymizmu w tym sektorze w 2024 roku wynosi 52,2, co jest najwyższym poziomem od pięciu lat – wynika z raportu Confidence Index 2024, zrealizowanego przez CBRE i P3 Logistics Parks. 6 na 10 przedstawicieli branży ocenia obecne warunki biznesowe jako lepsze lub takie same jak rok temu, podczas gdy w 2023 roku wskazało na to tylko 44 proc. pytanych.
Górny Śląsk broni swojej silnej pozycji na rynku magazynowym. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna notuje około 600 przedsiębiorstw z kraju i zagranicy, z których znacząca część reprezentuje branżę samochodową i maszynową, ale również spożywczą, elektroniczną czy chemiczną. Ta różnorodność obecnych w regionie firm, mnogość terenów inwestycyjnych, a przede wszystkim strategiczna i konkurencyjna lokalizacja w regionie CEE powoduje, że inwestorzy coraz częściej przychylniej patrzą w tym kierunku niż w stronę Czech czy Węgier lub Rumunii.
Jeśli szukasz powierzchni magazynowej, logistycznej lub produkcyjnej w regionie Górnego Śląska i chętnie skorzystasz z pomocy doświadczonego doradcy nieruchomości, który przeprowadzi Cię przez proces najmu sprawnie i „bez bólu”, koniecznie skontaktuj się z nami!