Artykuł

Trendy biurowe 2021: Nieruchomości pod ścianą… z zieleni!

Jak pandemia zmieniła oblicze biura?

grudnia 6, 2021

office-hub66-606x436

Potężne drapacze chmur, imponujące przeszklenia, tysiące metrów kwadratowych przestrzeni. Tak rysowała się wymarzona przestrzeń biurowa PRZED pandemią.
A potem przyszły zmiany. Okazało się, że całkiem wygodnym biurem może być domowa kuchnia lub sypialnia. Przestronne biurowce z salami konferencyjnymi przestały być atrakcyjne podczas home office. Zoom i inne aplikacje zapewniają nam dobrą komunikację, bez konieczności spotkań „twarzą w twarz”. To zmienia nasze potrzeby, a w efekcie także oblicze powierzchni biurowych. Sprawdzamy najnowsze trendy! 


 
Jak wynika z danych firmy CBRE, zeszłoroczna jesienna fala pandemii COVID-19 nie wpłynęła znacząco na liczbę rozpoczętych inwestycji deweloperskich i rynek wynajmu nieruchomości biurowych. Zmienił się jednak sposób postrzegania miejsca pracy i potrzeb, które powinno ono zapewniać. Najważniejsze z nich? Serwujemy poniżej. 


Sprytne rozwiązania podstawą aranżacji biura 

Przeniesienie pracy do domu sprawiło, że biura zmieniły swoją funkcję, to już nie tylko miejsca pracy, to przede wszystkim przestrzeń, w której budujemy relacje ze współpracownikami, wymieniamy się informacjami i wspólnie realizujemy projekty.
I nic nie wskazuje na to, by najbliższe miesiące miały tę sytuację zmienić. Nie chodzi nawet o ewentualne zaostrzenie obostrzeń sanitarnych, ale… trwałą zmianę upodobań pracowniczych. 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBRE w raporcie “Work from Home 2021” spory odsetek pracowników ceni sobie pracę w domu. I chciałby zachować taką możliwość także po opanowaniu sytuacji związanej z COVID. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj

Aż 28% badanych chce dalej korzystać z wirtualnego modelu pracy po zniesieniu ograniczeń. Za modelem hybrydowym, będącym kombinacją pracy z domu z jej tradycyjnym poprzednikiem, opowiada się 41%. Z kolei, przeciwnicy korzystania z pracy online stanowią 31% badanych. 

W związku z tym zmienia się rola biura. Zamiast wielkich przestrzeni stawiamy na te,
które można elastycznie dopasować do zmieniającej się sytuacji. Ma być przede wszystkim bezpiecznie (w kontekście sanitarnym).

Przywiązujemy większą wagę do: 

- Precyzyjnego projektowania układu mebli (w ramach zachowania dystansu). 
- Zwiększonego przepływu powietrza. 
- Rozwiązań modułowych. Umożliwiają one szybkie roszady elementów przestrzeni
i jej dostosowanie do zmieniających się okoliczności. 

Ważne jest także to, jak biuro wygląda. O nudzie i sztampie nie ma mowy! Dlaczego? 


Biuro stało się miejscem spotkań towarzyskich

Praca zdalna w czasie pandemii zmieniła nasze podejście do wykonywania obowiązków służbowych. Większość aktywnych zawodowo docenia pracę w domowym zaciszu. Biuro pełni jednak istotną funkcję w budowaniu więzi społecznych i przywiązywaniu pracownika do firmy. To też świetna wizytówka, jeśli chcemy spotkać się z kontrahentem „na żywo”. 


Sala konferencyjna przyszłości 

Reprezentacyjna siedziba firmy oznacza obecnie zupełnie coś innego niż jeszcze 2 lata temu. W cenie są nie tylko barwne i sprytnie zaaranżowane przestrzenie, ale także udogodnienia technologiczne. W dobie pracy w wirtualnym świecie, zyskującej na sile sztucznej inteligencji i wykorzystywania różnego rodzaju komunikatorów, nowinki technologiczne to standard. 

Widać to choćby po wyposażeniu salek konferencyjnych. Co mamy na myśli?

- Szybki i niezawodny internet dla pracowników i gości biura 
- Właściwe wygłuszenie pomieszczeń. 
- Duże ekrany, tablice dotykowe, tablety. 
- Dobrze rozmieszczone kamery internetowe. 

Do tego dochodzi jeszcze inteligentny system rezerwacji sal czy czujniki obecności. Takie sale konferencyjne można wykorzystywać nie tylko podczas spotkań „twarzą w twarz”
z klientami. Zorganizujemy tu także wideokonferencję czy sesję szkoleniową dla zespołu. 


Tylko cicho! Czyli rewolucja akustyczna 

Jednym z elementów, który wpływa na wzrost poczucia komfortu przy pracy, jest spokój.  

Konsekwencją jest dopracowanie rozwiązań akustycznych w biurach. Meble z materiałów dźwiękochłonnych czy specjalne wyciszenia wzdłuż ścian i na sufitach cieszą się coraz większą popularnością. Do tego wentylowane kapsuły i budki, w których możemy pracować i rozmawiać, bez zakłócania ciszy pozostałym współpracownikom. Dzięki temu nawet open space może stać się wygodnym miejscem do pracy! 


Natura przede wszystkim


Ostatni z opisywanych trendów to zwrot w kierunku natury. Odnawialne źródła energii, ponowne wykorzystywanie surowców i większe poszanowanie dla zieleni. To gorące tematy, które wprowadzają innowację, również do rozwiązań architektonicznych. 

Co to oznacza w praktyce? 

- większe wykorzystanie światła dziennego,
- projektowanie biur z wykorzystaniem materiałów od lokalnych dostawców,
- aranżowanie przestrzeni elementami z naturalnych materiałów,
- więcej „żywej zieleni”. 

Wykorzystywanie inteligentnych rozwiązań, w ramach oszczędności zużywanej energii. Przykładem może być choćby podłoga kinetyczna, wytwarzająca prąd z kroków.

Napisz do naszych ekspertów

Autorzy

 • Paweł Dobrowolski

  Head of Tenant Representation, Office Warsaw

  Zdjęcie Paweł Dobrowolski

  Specjalizacja: Dyrektor, zarządza 11-osobowym zespołem Reprezentacji Najemcy w Warszawie w ramach Działu Powierzchni Biurowych. Przygotowuje i wdraża strategie najmu dla klientów, dzięki doskonałym relacjom z inwestorami, jest bardzo skutecznym negocjatorem.

 • Aleksander Hofmann-Delbor

  Director

  Zdjęcie Aleksander Hofmann-Delbor

  Specjalizacja: Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych, doradza lokalnym i międzynarodowym firmom w tworzeniu i wdrażaniu strategii najmu biur. Korzystając z możliwości, jakie daje zintegrowana platforma usług CBRE, Aleksander z sukcesem koordynuje działania i współpracę z innymi liniami biznesowymi, takimi jak: Rynki Kapitałowe, Zarządzanie Projektami, Strategia Środowiska Pracy oraz Projektowanie Wnętrz.