Artykuł

Sytuacja na rynku magazynowym w województwie łódzkim

sierpnia 27, 2024

Sytuacja na rynku magazynowym w wojewdztwie dzkim(1)

Województwo łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów. Wpływa na to przede wszystkim strategiczne położenie w centrum kraju i dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa. Po zamknięciu pierwszego półrocza 2024 roku województwo łódzkie nadal pozostaje trzecim co do wielkości rynkiem magazynowym w Polsce z istniejąca powierzchnią 4.6 mln m kw. W budowie pozostaje ponad 322 tys. m kw., a wskaźnik pustostanów na koniec czerwca br. wyniósł 10.8%. 

Region łódzki, dzięki swojemu centralnemu położeniu i doskonałym połączeniom drogowym oraz kolejowym, jest  bardzo atrakcyjną lokalizacją dla potencjalnych inwestorów krajowych i zagranicznych na rynku magazynowym. Województwo łódzkie posiada bardzo dobrą infrastrukturę do dystrybucji towarów do wszystkich części Polski. Mówimy tu przede wszystkim o skrzyżowaniach autostrad A1 i A2 oraz drogach ekspresowych S8 i S14. Port gdański, który jest oddalony od Łodzi o około 340 km, umożliwia efektywny transport dużych ładunków. Populacja regionu wynosząca 2,5 mln ludzi oraz względnie wysoki poziom bezrobocia (5.4% w województwie łódzkim), gwarantuje przedsiębiorcom stały dostęp do kadry pracowniczej, co jest bardzo ważnym elementem, który często przesądza o wyborze danego magazynu. Region Łodzi jest siedzibą wielu firm logistycznych, produkcyjnych i technologicznych, które swoje siedziby mają ulokowane wzdłuż obwodnicy łódzkiej.

Region rozwinął się najbardziej w latach 2018-2019 oraz w roku 2022, kiedy to nowa podaż wyniosła ponad 600 000 mkw. W I kwartale 2024 r. nowa podaż była umiarkowanie niska (26 600 mkw.), ale obecnie w regionie w budowie znajduje się prawie 400 000 mkw. nowoczesnej powierzchni logistycznej i przemysłowej.
 
statystyki 


Łódź to także duże zasoby terenów inwestycyjnych, pokrytych planami miejscowymi, m.in. w Chocianowicach, Nowym Józefowie i Olechowie. Grunty te, liczące około 400 hektarów i przeznaczone pod logistykę i produkcje, są położone w pobliżu przystanków autobusowych i stacji kolejowych, a od autostrady często dzieli je mniej niż 1 km. Inwestorzy, którzy zdecydują się kupić grunt w województwie łódzkim mogą też liczyć na sprawne przeprowadzenie procesu transakcji – szacuje się, że na finalizacje potrzeba zaledwie 4-5 miesięcy. Na liście zachęt dla inwestorów znajdują się m.in. w pełni przygotowane pod inwestycje działki w atrakcyjnej cenie, zwolnienia podatkowe oraz bezpłatna pomoc w załatwieniu formalności związanych ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości.

Wśród największych inwestycji magazynowo - przemysłowych w Łodzi, których oddanie planowane jest do końca roku 2024 należy wymienić Panattoni Park Łódź West II o powierzchni ponad 50 000 m kw., Hillwood Zgierz liczący 77 000 m kw., czy park MDC2 Park Łódź South – 52 000 m kw. 

Przy tak ogromnych inwestycjach, niezwykle istotnym czynnikiem, często decydującym o wyborze lokalizacji przez przyszłego najemcę, jest wysokość czynszu bazowego w trakcie trwania umowy najmu. Koszty najmu magazynu w Łodzi to niewątpliwie kolejny atut ulokowania tu swojego biznesu. Czynsze bazowe w regionie wahają się pomiędzy 3.6 – 4.5 EUR/ m kw./ mies., bo choć w 2022 roku w całym kraju można było zauważyć skokowy wzrost czynszów bazowych, tak w 2023 roku wysokość czynszów w regionie łódzkim spadła i obecnie utrzymuje się na stabilnym poziomie. Specjaliści CBRE przewidują, że w najbliższych kwartałach nie ulegną one znaczącym zmianom.
 
Obraz2

Łódź, historycznie znana z przemysłu tekstylnego, obecnie przeobraża się w jedno z najważniejszych centrów logistycznych w Polsce. Dzięki strategicznemu położeniu, znacznym inwestycjom w infrastrukturę oraz rosnącemu zainteresowaniu inwestorów, rynek magazynowy w Łodzi dynamicznie się rozwija, stając się kluczowym ogniwem w krajowej i międzynarodowej sieci dystrybucji. Największe umowy zawarte przez najemców z branży handlowej, logistycznej i przemysłowej w 2023 i 2024 mówią same za siebie. Oto kilka największych przykładów: 62 000 m kw. w Hillwood Chocianowice; 50 200 m kw. w Logicor Stryków, czy 43 700 m kw. w P3 Piotrków.

banner_text_industrial

Autorzy