Artykuł

Sklepy hybrydowe - połączenie sprzedaży online oraz offline

czerwca 8, 2021

ubrania na wieszakach w sklepie

W ostatnim roku często słyszeliśmy określenie ”hybrydowy” w kontekście modelu pracy czy nauczania. A czym charakteryzują się sklepy hybrydowe? Jaka jest ich przewaga nad standardowymi lokalami? Właśnie o tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Na czym polega hybrydowy model sprzedaży

W czasie lockdown byliśmy zmuszeni do robienia zakupów głównie przez internet,
ale coraz bardziej tęsknimy za interakcją i doświadczeniami, jakie wiążą się z wizytą
w sklepach stacjonarnych. Chcemy dotknąć towaru, porozmawiać ze sprzedawcą, przymierzyć ubrania czy powąchać perfumy. Zakupy on-line to duża wygoda, ale idealnie byłoby połączyć te dwa światy. Udało się to już wielu markom i sklepom sieciowym poprzez wprowadzenie hybrydowego modelu sprzedaży.

banner_text_retail

Najlepszym przykładem takiego konceptu jest multibrandowy sklep odzieżowy MODIVO, zlokalizowany w warszawskiej Galerii Młociny. Jest tam personel, przymierzalnie,
ale nie widać towaru. Ubrania przeglądamy i zamawiamy na miejscu za pomocą tabletu, następnie zostajemy skierowani do odpowiedniej przymierzalni, gdzie czeka już na nas wybrany model i rozmiar. Towar zostaje dyskretnie umieszczony przez obsługę magazynu, który znajduje się na zapleczu sklepu i jest niewidoczny dla klientów. Mamy tu idealną synergię nowych technologii i doświadczeń zakupów tradycyjnych.

Innym rodzajem hybrydy jest również sprzedaż typu CLICK & COLLECT (z ang. kliknij
i odbierz) – towar kupujemy/zamawiamy przez internet, ale odbieramy go w sklepie stacjonarnym. Taką formułę udostępniły swoim klientom znane sieci jak m.in. e-obuwie, Sephora, Ikea, Empik, Notino.

Z sieci do offline

Ciekawym przykładem jest GOMEZ — sklep internetowy z sektora modowego,
który otworzył niedawno swój pierwszy salon w Forcie Mokotów w Warszawie. Sklep ten korzysta ze zbudowanej bazy klientów on-line i daje możliwość zakupów w formie tradycyjnej. Jakość obsługi jest na bardzo wysokim poziomie. Klienci utrzymują swój poziom rabatowy wygenerowany wcześniej przy zakupach internetowych, z którego mogą korzystać również w salonie stacjonarnym.

Również z on-line do off-line przeszedł sklep komputerowy X.KOM. Mają kilka salonów
w centrach handlowych m.in. w Reducie i Promenadzie w Warszawie. Działając głównie na zasadzie click & collect, sklep zajmuje niewielką powierzchnię, ale wydaje bardzo dużo towaru.

Jakie są plusy sklepów hybrydowych?

Jest to przede wszystkim wygoda, komfort i oszczędność czasu, a często również atrakcyjniejsze ceny.

Wiele sklepów w modelu "click & collect" daje również możliwość wyboru płatności -
z góry on-line lub na miejscu w salonie kartą lub gotówką. W większości takich salonów można zrobić dodatkowe zakupy na miejscu. Zachęca do tego m.in. Empik, który oferuje kupony rabatowe do wykorzystania w sklepie stacjonarnym.

Salony hybrydowe generują ruch w centrach handlowych, gdyż przy okazji odbioru zamówienia, klient robi często dodatkowe zakupy w sklepach znajdujących się w tym samym obiekcie.

Jesteś zainteresowany takim modelem sprzedaży? Chcesz przejść z on-line do off-line? Skontaktuj się z nami! Pomożemy dobrać odpowiedni koncept, lokalizację i wynegocjować korzystne warunki najmu.