Artykuł

Podsumowanie rynku biurowego w Trójmieście

– okiem eksperta

lutego 9, 2024

Początek roku to idealny czas, aby przyjrzeć się temu, co przynosi nam nadchodzący rok w sektorze biurowym. Zaczynamy naszą serię podsumowań od dynamicznego Trójmiasta.

Mariusz Wiśniewski, Senior Director, szef biura w Trójmieście, wraz ze swoim zespołem regionalnym podzielili się swoimi przemyśleniami i prognozami na nadchodzący rok. Trójmiejska perspektywa jest pełna ciekawych spostrzeżeń i w

skazuje kierunki, w które może zmierzać rynek.

Co ważnego wydarzyło się w 2023?

Rynek zdecydowanie przyhamował jeśli chodzi o nowe inwestycje biurowe a te, które są w realizacji, z uwagi na brak pre-letów, mają przesuwane na późniejszy termin okresy zakończenia budowy. Pojawiają się coraz części próby zmian projektów biurowych na mieszkaniowe lub hotelowe. Rekordowy w statystykach popyt trzeba czytać jako taki, który w nieznacznym stopniu przekłada się na absorbcję. Dotyczył on głównie renegocjacji i przedłużeń aktualnie trwających umów, co nierzadko połączone było z redukcją. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu z 2022r. najemcy rzadziej sięgali po opcje redukcji powierzchni. O wiele częściej utrzymywali status quo wprowadzając jednak stanowiska rotacyjne, które w

 połączeniu z pracą hybrydową pozwalały na zwiększenie liczby użytkowników bez potrzeby ekspansji. Pustostany rosną z roku na rok i głównie powiązane jest to z redukcjami wynajmowanych powierzchni. Głównym produktem stały się powierzchne z drugiej ręki co też wiąże się z redukcjami, które miały miejsc e w ostatnich dwóch latach. Optymistyczne jest to, że w ostatnim półroczu wielu najemców ogłosiło plany wzrostu zatrudnienia w Trójmieście, czego przykładem jest Intel czy Dynatrace. Pojawiło się też więcej niż do tej pory nowych projektów inwestycyjnych, związanych głównie z branżą IT, projektowaniem i R&D.

Z czego jesteś dumny w 2023?

Dumni jesteśmy przede wszystkim z kolejnego roku, gdzie CBRE obroniło tradycyjnie pozycje

 lidera na trójmiejskim rynku biurowym. To był ten szczególny rok, kiedy najemcy i wynajmujący mieli już pełną świadomość, że nasze doświadczenie ponad 500 transakcji na lokalnym rynku przekłada się na realizacje bardzo skomplikowanych i niestandardowych transakcji, przy udziale kilku stron na raz. Jesteśmy nie tylko największym ale też najdłużej działającym doradcą w Trójmieście, działając nieprzerwanie jako lider od 13 lat. Dodatkowo umocniliśmy się w tematach z wiązanych z nadzorem budowlanym projektów nie tylko biurowych ale też produkcyjnych oraz R&D. Zwiększaliśmy też lokalnie zatrudnienie w obsłudze transakcji w obszarze działek, magazynów i produkcji. Na miejscu mamy też specjalistów od rynku hotelowego oraz dział wycen oraz bardzo dynamicznie rosnący zespół zarządzania nieruchomościami.

Co czeka rynek biurowy w Trójmieście w 2024 roku oraz jakie mamy plany na 2024 dla Twojego zespołu?

W kolejnym roku będziemy obserwować w budynkach wybudowanych dekadę temu szereg inwestycji w części wspólne (np. hole recepcyjne), zmiany w instalacjach oraz inwestycje w energooszczędne rozwiązania. Pustostany wciąż będą miały tendencje wzrostową jednak nie powinny przekroczyć znacznie tegorocznego poziomu. Będą to różnice max. o 1-2%. Wynajmujący aktywnie będą samodzielnie zwiększać udział powierzchni typu flex w modelu gotowych, mniejszych modułów, które mogą być wynajęte na krótszy okres przez 20-30 osób zespoły. Powroty do biura, które są wciąż uskuteczniane przez lokalne kierownictwo oraz globalne polityki korporacji będą powodowały coraz częściej problematyczne sytuacje, zwłaszcza w dniach, w których widoczny jest wzrost obecności (najczęściej środek tygodnia). Może to powodować lokalnie naciski na dodatkowa ekspansję lub przebudowę powierzchni. W połączeniu z planami wzrostu zatrudnienia spowoduje to prędzej czy później sytuację, w której trend wzrostu pustostanów się odwróci, co pewnie nastąpi pod koniec 2024 r.

banner_text_office

Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.