Artykuł

Podsumowanie rynku biurowego w Poznaniu

– rok 2023 okiem eksperta

lutego 9, 2024

W 2023 r. Poznań znalazł się na mapie globalnego świata gier wideo, stając się częścią Fortnite, jednej z najpopularniejszych gier na świecie. Mapa Poznania w Fortnite to nie tylko świetna zabawa, ale także unikalna okazja do promocji miasta na arenie międzynarodowej. To pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą służyć miastom i ich mieszkańcom.

Zobaczcie, jak Bartosz Frąckowiak, Associate Director w Poznaniu podsumował rok 2023 i jakie ma perspektywy na rynek biurowy w Poznaniu.

Co ważnego wydarzyło się w 2023?

Rok 2023 możemy podsumować krótko – działo się dużo: więcej oddanych projektów (np. Nowy Rynek), więcej podpisanych umów oraz więcej dostępnej powierzchni na „podnajem”. Dzięki temu Poznań nadal utrzymuje pozycje miasta regionalnego z jednym z najmniejszych współczynników pustostanów w Polsce – 13,2 %. Ubiegły rok zapoczątkował nowy trend na rynku związany z realizacją mniejszych projektów biurowych dedykowanych zarówno dla najemców jak i na potrzeby własne inwestorów.

2023 na rynku nieruchomości minął pod hasłem „optymalizacja” - dotyczy to zarówno Wynajmujących, którzy elastycznie podchodzą do sytuacji związanych z obecną sytuacją biznesową oraz Najemców dla których ESG, integracja, wydajność, efektywność oraz zadowolenie pracowników jest kluczowe. Firmy z segmentu IT w dalszym ciągu stosują model pracy hybrydowej, która staje się coraz bardziej popularna i wiele wskazuje na to, że będzie dominować w krajobrazie biznesowym również w 2024 roku. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu, rozbudowanej infrastrukturze komunikacyjnej oraz dostępności do szerokiego grona studentów miasto Poznań przyciąga inwestorów. Ciekawostką dla młodszego pokolenia jest to, że oprócz organizowanych przez miasto eventów takich jak Impact, Pozitive, Pyrkon w popularnej grze na całym świecie - Fortnite - uruchomiona została mapa Poznania wraz z zadaniami pobocznymi.

Z czego jesteś dumny w 2023?

Ten rok był rokiem pełnym wyzwań oraz intensywnej pracy w nowej, zmieniającej się rzeczywistości. Konieczna jest adaptacja i elastyczność w realizacji zakładanych celów. Jestem dumny z zaufania, jakim obdarzają nas nasi wieloletni klienci oraz partnerzy biznesowi. Jako największa firma doradcza na świecie kładziemy nacisk na profesjonalizm, efektywność oraz relacje. Wdrażamy innowacyjne rozwiązania, szybko adaptujemy się do potrzeb rynku, obserwujemy sytuację wraz najnowszymi trendami w technologii oraz słuchamy naszych klientów. Dzięki temu nadal jesteśmy liderem nie tylko na poznańskim rynku nieruchomości ale również w Polsce i na świecie.

Co czeka rynek biurowy w Trójmieście w 2024 roku oraz jakie mamy plany na 2024 dla Twojego zespołu?

W nadchodzącym - 2024 roku - ogromnym wyzwaniem na rynku nieruchomości będą kwestie związane z ESG (w tym obowiązkowe raportowanie). Oprócz nowych budynków klasy A oddanych do użytku w ostatnich latach, w Poznaniu istnieją również starsze projekty biurowe klasy A/B, które muszą dostosować się do nowych realiów i trendów rynku biurowego . Modernizacja starych budynków biurowych z myślą o zasadach ESG nie tylko przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, ale także może przynieść korzyści finansowe, poprawiając efektywność energetyczną i atrakcyjność dla najemców. W naszym poznańskim teamie mamy zespół do implementacji zasad ESG i jesteśmy gotowi wspierać naszych klientów i partnerów biznesowych w tej kwestii. Są to bardzo istotne kwestie zarówno, jeśli chodzi o Środowisko (systemy grzewcze, odnawialne źródła energii, odpady i recykling), Społeczność (ergonomiczne przestrzenie, programy zdrowotne, dobre praktyki) oraz Zarządzanie (zasady zrównoważonego rozwoju, monitorowanie oraz raportowanie). W kwestii rynku biurowego – w Poznaniu można zaobserwować delikatne wzrosty stawek ofertowych, stabilizację po ubiegłorocznych zawirowaniach stawek service charge oraz wzrost zainteresowania najemców powierzchniami typu flex. Przyszłość powierzchni elastycznych na wszystkich rynkach regionalnych (również w Poznaniu) jest dynamiczna i jest nieodłącznie związana z ewolucją trendów pracy. Docelowo rola i znaczenie tych przestrzeni na rynku biurowym będzie się wzmacniać. W miarę oddawania do użytkowania na rynku poznańskim kolejnych projektów biurowych w trakcie budowy i tych planowanych – wskaźnik pustostanów na rynku będzie wykazywał tendencję wzrostową.

banner_text_office

Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.