Artykuł
Przegląd rynku magazynowego Q4 2024
Analiza wzrostu powierzchni magazynowej w Polsce
marca 20, 2025

Powierzchnia magazynowa wzrosła o 9 proc. w 2024 roku. Najwięcej buduje się w województwie śląskim.
Dynamika wzrostu rynku magazynowego w Polsce w 2024 roku
Dynamika wzrostu na polskim rynku magazynowym w 2024 roku była niższa niż w poprzednim, ale nasz kraj utrzymał swoją pozycję w rankingu całkowitych zasobów logistyczno-magazynowych w Europie. Znajdujemy się nadal na piątym miejscu, za Niemcami, Francją, Holandią i Wielką Brytanią. Na niższy przyrost wpływ miały niepewna sytuacja geopolityczna, przede wszystkim wojna w Ukrainie, oczekiwanie na rozstrzygnięcie wyborów w USA oraz pogarszająca się sytuacja Niemiec. Jednak w czwartym kwartale minionego roku zaczęliśmy obserwować wzmożony ruch na rynku magazynowym i prognozujemy, że ta tendencja utrzyma się również w 2025 roku - Michał Śniadała, Szef działu Industrial & Logistics w CBRE
Powierzchnia magazynowa w Polsce w 2024 roku
Śląsk prowadzi w inwestycjach
W budowie znajduje się 1,76 mln mkw., czyli o 37 proc. mniej w skali roku. Niemal połowa powstaje spekulacyjnie, a więc bez zadeklarowanego z góry najemcy. Najwięcej inwestycji jest realizowanych na Śląsku (383 tys. mkw.), Dolnym Śląsku (344 tys. mkw.) oraz Mazowszu (207 tys. mkw.). Śląsk prowadzi także pod względem nowych projektów logistyczno-przemysłowych rozpoczętych w 4 kwartale 2024 roku – wystartowało ich pięć, o łącznej powierzchni 77 tys. mkw.
Mazowsze z największym popytem
Zapotrzebowanie na powierzchnię magazynowo - logistyczną w całym minionym roku sięgnęło 5,86 mln mkw., z czego ponad 2 mln mkw. przypadło na ostatni kwartał. W skali roku popyt urósł o 2 proc., natomiast poziom pustostanów utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi 7,4 proc.
Najwięcej wynajęto w województwie mazowieckim (565 tys. mkw.) oraz łódzkim (365 tys. mkw.). Z kolei największa transakcja miała miejsce na Podkarpaciu, gdzie producent sprzętu AGD zajął 73 tys. mkw. w Panattoni Park Rzeszów West.