Artykuł

PropTech

rewolucyjne zmiany w branży nieruchomości i ich wpływ na rynek wynajmu

marca 18, 2024

rynek nieruchomości, proptech

lizowanymi na rzecz poprawy ich efektywności energetycznej. Narzędzia pozwalające osiągnąć oba te cele zapewnia proptech (akronim od słów property i technology). Są to innowacje technologiczne, które zmieniają sposób, w jaki zarządzamy, inwestujemy i korzystamy z nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są strategie wydłużania życia budynków?
  2. Jaki wpływ na wydłużanie życia budynków ma konserwacja i modernizacja nieruchomości?
  3. Które technologie w zarządzaniu nieruchomościami warto stosować?
  4. Jak zrównoważony rozwój w sektorze nieruchomości wpływa na wydłużanie życia budynków?
  5. Na czym opiera się obecnie optymalizacja wartości nieruchomości?

Kluczowe metody wydłużania żywotności budynków

Proptech wpływa na rynki nieruchomości na różne sposoby zapewniając np. nowoczesne narzędzia do zarządzania obiektem, ułatwiając analizę rynkową, ale też - i być może to jest najważniejsze - wspierając rozwój inteligentnego budownictwa wyposażonego w zaawansowane systemy sterowania. Poprawia przy tym efektywność operacyjną nieruchomości komercyjnych i ma bezpośrednie przełożenie na działania związane z realizacją strategii wydłużania życia budynków. Celem jest tutaj zminimalizowanie procesów degradacji i starzenia się obiektów. 

Jakie są najefektywniejsze narzędzia wdrażania tej strategii?

  • stosowanie trwałych i wysokiej jakości materiałów budowlanych. Ten wybór, choć często wiążący się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, z pewnością się zwraca znacząco wpływając na żywotność obiektu,
  • projektowanie budynku z myślą o elastyczności i łatwej adaptacji do zmieniających się potrzeb użytkowników,
  • przeprowadzanie procesu modernizacji nieruchomości w oparciu o najnowsze standardy technologiczne i aktualizowanie technologii wraz z upływem lat,
  • zarządzanie zużyciem energii budynku,
  • przeprowadzanie systematycznych przeglądów technicznych i konserwacji oraz monitoringu stanu technicznego obiektu.

banner_text_industrial

Znaczenie konserwacji i modernizacji w utrzymaniu wartości nieruchomości

Konserwacja i modernizacja nieruchomości są - obok lokalizacji - kluczowymi elementami wpływającymi na utrzymanie wartości nieruchomości. Bez ich konsekwentnego przeprowadzania, trudno sobie obecnie wyobrazić dotrzymanie kroku konkurencji w tym sektorze. Warto pamiętać, że konserwacja nieruchomości obejmuje działania związane z utrzymaniem w dobrym stanie struktury budynku, instalacji i jego wyposażenia. Regularne przeglądy techniczne, naprawy oraz renowacje sprawiają, że nieruchomość dłużej utrzymuje swój stan wyjściowy. Z kolei modernizacje służą poprawie efektywności energetycznej. Są one istotne zarówno z perspektywy środowiskowej, jak i ekonomicznej. Stosując nowoczesne technologie takie jak izolacje termiczne, energooszczędne instalacje grzewcze czy oświetlenie LED, zmniejszamy koszty eksploatacji i tym samym wpływamy na podniesienie atrakcyjności nieruchomości w oczach potencjalnych najemców. Modernizacje pozwalają również dostosować budynek do zmieniających się potrzeb i trendów. Elastyczność przestrzeni biurowych czy handlowych staje się coraz bardziej istotna w obliczu dynamicznie ewoluującego rynku nieruchomości. Regularnie przeprowadzane modernizacje wychodzą przy tym naprzeciw aktualnym normom budowlanym oraz tym z obszaru bezpieczeństwa i standardów ekologicznych związanych z realizowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Nie ma wątpliwości, że nieruchomości poddawane regularnej konserwacji i modernizacji są bardziej konkurencyjne na rynku.

Innowacje technologiczne wspierające długoterminową wartość budynków

Technologie z obszaru proptech odgrywają obecnie kluczową rolę we wspieraniu strategii utrzymywania wartości budynków. Ich zastosowanie wpływa zarówno na efektywność operacyjną obiektów, jak i poziom ich atrakcyjności w oczach użytkowników.

Które technologie można dzisiaj uznać za szczególnie istotne?

  • inteligentne systemy zarządzania budynkiem (BMS). Umożliwiają one zdalne monitorowanie i zarządzanie wieloma systemami obecnymi w budynku. Automatyzacja procesów dzięki zastosowaniu BMC, przyczynia się do efektywniejszego zużycia energii, redukcji kosztów eksploatacji i wydłużenia żywotności urządzeń,
  • technologie takie jak inteligentne sterowanie oświetleniem, zaawansowane systemy izolacyjne, energooszczędne okna czy panele fotowoltaiczne. Obniżają one koszty eksploatacji i zwiększają efektywność energetyczną obiektów,
  • technologie z obszaru smart building pozwalające na zdalne zarządzanie różnymi aspektami użytkowymi (sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem czy systemami bezpieczeństwa),
  • technologie 3D, które pozwalają m.in. na precyzyjniejsze planowanie i wdrażanie modernizacji poprzez poprawę efektywności realizowanych prac i obniżenie kosztów,
  • technologia BIM (Building Information Modeling) umożliwiająca tworzenie kompleksowych, trójwymiarowych modeli budynków ułatwiających zarządzanie nieruchomościami na każdym etapie ich cyklu życia, począwszy od projektowania, przez budowę, aż po eksploatację.
  • narzędzia AI, które można wykorzystać np. do prognozowania potrzeb konserwacyjnych i naprawczych w oparciu o analizę danych.

Zrównoważone praktyki w wydłużaniu życia obiektów nieruchomościowych

Zrównoważony rozwój w sektorze nieruchomości zdeterminowany jest dążeniem krajów Unii Europejskiej do uzyskania neutralności klimatycznej w 2050 roku. W tym celu zostało opracowanych wiele pomocnych wytycznych i zasad dla sektora nieruchomości, w tym m.in. Długoterminowa Strategia Renowacji Budynków (DSRB), przyjęta przez Polskę w 2022 roku. “Inwestycje, których celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków, wpłyną korzystnie zarówno na środowisko jak i na polską gospodarkę”, można przeczytać w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej. Dyrektywa ta jest o tyle warta uwagi, że wszelkie działania w obszarze renowacji budynków sprzyjają jednocześnie wydłużaniu życia obiektów oraz uzyskiwaniu przez nie wyższej wartości rynkowej. 

Analiza kosztów i korzyści długoterminowych inwestycji w nieruchomości

Analiza kosztów i korzyści długoterminowych inwestycji w nieruchomości pozostaje kluczowym narzędziem oceny rentowności przedsięwzięcia. Jest to kompleksowe podejście do oceny dającej odpowiedź na pytanie - czy dana inwestycja jest ekonomicznie uzasadniona i przyniesie korzyści na przestrzeni wielu lat? Przy tego typu analizie należy wziąć pod uwagę po pierwsze koszty zakupu nieruchomości, biorąc również pod uwagę wszelkie dodatkowe opłaty (np. podatki, koszty notarialne). Po drugie należy zidentyfikować potencjalne korzyści z inwestycji obejmujące prognozowane przychody z wynajmu nieruchomości, ewentualne wzrosty wartości na rynku nieruchomości w dłuższej perspektywie czasowej, ale także ocenić ryzyka związane z potencjalnymi wahaniami na tym rynku. Optymalizacja wartości nieruchomości jest złożonym procesem i wymaga zarówno kompleksowej wiedzy, jak i umiejętności prognozowania w oparciu o określone modele analityczne. Dlatego przy ocenie korzyści długoterminowych inwestycji warto skonsultować się z ekspertami, specjalistami od rynku nieruchomości. Dzięki temu zyskamy pełen obraz sytuacji, który pozwoli nam podjąć bardziej przemyślaną decyzję inwestycyjną.

Strategie wydłużania życia budynków wpływają korzystnie na środowisko, a przy tym przyczyniają się do utrzymania długoterminowej wartości nieruchomości, zwiększając jej atrakcyjność na rynku. Technologie Proptech wspierają w ich wdrażaniu, podobnie jak różnego rodzaju dotacje i unormowania prawne, sprzyjające inwestycjom tworzonym w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa.


Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.