Artykuł

Prognozy rynku na najbliższe lata w kontekście zmian czynszów

Czy pandemia spowodowała dużą dostępność powierzchni?

lutego 28, 2022

Czy-pandemia-spowodowala-duza-dostepnosc-powierchi_608x436

Pod koniec roku warszawski rynek biurowy odnotował znaczny wzrost zainteresowania wśród najemców – nowe linie biznesowe i rozwój firm zaczęły zasilać popyt na powierzchnię biurową, szczególnie w centrum miasta.

Niemniej jednak, chociaż jest prawie pewne, że w dłuższej perspektywie praca hybrydowa będzie miała wpływ na popyt, wciąż jest za wcześnie, aby stwierdzić, w jakim stopniu
i różnice sektorowe w tym podejściu są wyraźnie widoczne. Z powodu tych niepewności, poziom popytu – choć wyraźnie umacniający się pod koniec roku – jest nadal poniżej rekordowych wielkości sprzed pandemii.

Obejrzyj fragment nagrania z webinaru Market Real Estate Outlook 2022, na którym nasi eksperci rozmawiają jakie są prognozy rynku na najbliższe lata w kontekście zmian czynszów oraz czy pandemia spowodowała dużą dostępność powierzchni?

POBIERZ RAPORT MARKET OUTLOOK 2022

Rynek biurowy w Warszawie dojrzewa. Z jednej strony szybki rozwój uległ spowolnieniu w miarę nasycania się rynku. Najemcy są coraz bardziej świadomi, przez co skupiają się na dobrze zlokalizowanych, certyfikowanych budynkach, które stawiają na ESG. Zmusza to właścicieli do pracy nad swoimi portfelami aktywów poprzez dokonanie niezbędnych renowacji i modernizacji zmierzających do stworzenia budynków zeroemisyjnych z tytułu ekologicznej przejrzystości.

Zobaczymy więcej firm otwartych na doświadczenia związane z elastyczną przestrzenią, co doprowadzi do większego zróżnicowania sektorowego w tych przestrzeniach, zachęcając tym samym operatorów elastycznych powierzchni do zaspokojenia potrzeb różnych najemców. Tradycyjne modele biznesowe są kwestionowane nie tylko pod względem elastyczności najmu, ale także samej powierzchni.

Nadchodząca luka podażowa już zaowocowała ostrzejszymi warunkami najmu, który został utrudniony przez zaawansowane procesy najmu budowanych wieżowców.

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

  • Katarzyna Gajewska

    Associate Director - Research

    Zdjęcie Katarzyna Gajewska