Artykuł

55% Polaków chce powrotu niedziel handlowych

sierpnia 30, 2021

Niedziele handlowe

55% Polaków chce powrotu niedziel handlowych

Podczas pandemii Polacy zmienili nawyki zakupowe. Mimo, że ograniczyliśmy wizyty
w sklepach i coraz częściej kupujemy on-line, liczymy na powrót niedziel handlowych.
Jak wynika z badania zleconego przez CBRE – ponad połowa Polaków chce robić zakupy w niedziele. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami tej ankiety.

Ponad połowa Polaków opowiada się za handlem w niedzielę

Obecnie, aż 55% badanych chciałoby robić zakupy w niedziele – wynika z badania na zlecenie CBRE. Rok wcześniej ten wynik wynosił 51%, czyli o 4% mniej niż dzisiaj. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 14% nie ma jeszcze wyrobionej opinii na ten temat.


banner_text_retail

Ograniczenie handlu w niedziele nastąpiło w marcu 2018. Polacy podzielili się w tej kwestii, ale większość negowała pomysł, ponieważ niedziela to jeden z nielicznych dni, kiedy mieli czas na zakupy. Podczas pandemii powodów za przywróceniem handlu w niedziele było coraz więcej. Najbardziej istotnym był ten, który miał rozłożyć ruch na siedem, zamiast sześć dni, a to mogłoby lepiej dostosować się do wytycznych związanych m.in.
z zachowaniem dystansu społecznego.

Gdzie więcej zwolenników zakupów
w niedziele – w mieście czy na wsi?

Z badania CBRE wynika, że opinie na temat zakazu handlu w niedziele różnią się między mieszkańcami wsi i miasta. Na wsi 48% ankietowanych osób jest za otwarciem sklepów
w niedzielę, zaś w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, ten odsetek wynosi aż 64%.
W mniejszych miastach od 20 tys. do 500 tys. mieszkańców – odpowiednio 56% i 60% osób uważa, że niedziele handlowe powinny wrócić.

A jak badania przedstawiają się wśród konsumentów młodych i starszych? Wyniki są interesujące – nie widać różnicy poglądów w grupach wiekowych. Aż 62% osób w wieku 18-24 lata i taki sam odsetek osób powyżej 55. roku życia, chce robić zakupy 7 dni
w tygodniu. Za powrotem niedziel handlowych opowiada się ponad połowa grupy badanych 25-34-latków oraz 45-54-latków. W przypadku grupy wiekowej 35-44 lat ponad 40% jest za przywróceniem niedziel handlowych. W tych preferencjach nie odnotowano też różnic w między kobietami a mężczyznami, bo blisko 54% kobiet i 55% mężczyzn jest za powrotem niedziel handlowych.

Jakie benefity z powrotu handlu
w niedziele?

Jedną z głównych zalet handlu w niedziele jest większe rozproszenie ruchu w sklepach
i centrach handlowych, co jest niezwykle istotne w przypadku zapowiadanego powrotu kolejnych fal wirusa. Wszystkie obiekty handlowe funkcjonują w reżimie sanitarnym i taki stan będzie utrzymany jeszcze długo. Z tego punktu widzenia, handel w niedziele to większe bezpieczeństwo dla klientów. Jest to również dodatkowy dzień pracy dla przedsiębiorców, którzy próbują nadrobić straty poniesione podczas licznych lockdownów.

Kto zyska na powrocie niedziel handlowych? Głównymi beneficjentami będą osoby,
dla których niedziela jest jednym z niewielu lub jedynym dniem, kiedy mają czas na zrobienie zakupów. A także przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają działalność przez 7 dni w tygodniu. Wprowadzenie takiego rozwiązania pomogłoby również firmom, które cierpiały podczas kolejnych lockdownów. Musimy pamiętać też o pracownikach-studentach, którzy głównie w weekendy, mogą podjąć pracę dorywczą (w sklepach, gastronomii i usługach), którą wcześniej oferowała im branża handlowa 7 dni w tygodniu.

W CBRE monitorujemy na bieżąco sektor handlowy w Polsce. Jeżeli szukasz lokalu do wynajęcia w galerii lub na ulicy handlowej, zapraszamy do współpracy.