Artykuł
CEE Office Occupier Sentiment Survey – nastroje najemców biurowych w rejonie CEE
Sprawdź, jak wyglądają nastroje najemców biurowych z obszaru CEE w związku z końcem ery pracy zdalnej.
czerwca 22, 2023

W badaniu CBRE 2023 CEE Office Occupier Sentiment Survey ponad 130 firm wypowiedziało się na temat szeregu kwestii,
w tym m.in:
- Powrót do biura
- Polityka miejsca pracy w przyszłości
- Optymalizacja portfela
- Postawy wobec elastycznej przestrzeni biurowej
- Wpływ na decyzje dotyczące lokalizacji i wyboru budynku
- Czynniki organizacyjne stojące za konkretnymi decyzjami politycznymi
Kluczowe wnioski, które naszym zdaniem będą miały duży wpływ na decyzje podejmowane przez najemców w 2023 roku
i później:
- Frekwencja pracowników w biurach jest nadal niska, lecz celem organizacji jest przejście na model hybrydowy z większym połączeniem obecności w biurze.
90% pracodawców dąży do minimum 3 dni w biurze w swojej polityce miejsca pracy. - Istnieje potrzeba bardziej elastycznych umów najmu pod względem zagwarantowanych opcji.
- Na decyzje dotyczące lokalizacji największy wpływ ma dostęp do transportu publicznego i parkingu, ale zrównoważone cechy budynków i działania są obecnie
w pierwszej czwórce w Europie Środkowo-Wschodniej (58%). - Więcej firm przyznaje, że ich portfolio będzie bardziej elastyczne niż obecnie,
ale także więcej firm dąży do wyższego wskaźnika osób na biurko.
Poznaj cały raport
Autorzy
Łukasz Kałędkiewicz
Head of A&T&Office
Specjalizacja: Starszy Dyrektor, ekspert z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych i członek zarządu operacyjnego w CBRE Polska. Kieruje polską linią biznesową Doradztwa Transakcyjnego, która integruje kluczowe usługi dla najemców oraz inwestorów, a jako jeden z liderów Doradztwa Transakcyjnego w europejskiej strukturze CBRE odpowiada również za rynek Europy Środkowo-Wschodniej.