Artykuł

Modernizacja budynków

Klucz do zrównoważonej przyszłości w nieruchomościach

lutego 12, 2024

renowacja budynków komercyjnych, efektywność energetyczna w modernizacji

Modernizacja budynków komercyjnych jest konieczna, by osiągnąć cele zawarte w europejskim planie działań o nazwie Zielony Ład. Najważniejszym z nich jest Europa neutralna klimatycznie. To odpowiedź na kryzys klimatyczny i idące za nim ocieplenie, które może doprowadzić do katastrofalnych zmian w ekosystemie naszej planety.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego modernizacja budynków komercyjnych jest tak ważna?
 • Czym jest efektywność energetyczna w modernizacji?
 • Jakie technologie w modernizacji budynków warto wziąć pod uwagę?
 • Jakie są przykłady udanych modernizacji?
 • Jak przebiega renowacja budynków komercyjnych?

Dlaczego modernizacja jest kluczem do zrównoważonej przyszłości?

Według szacunków podanych w raporcie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), “(...) budynki odpowiadają za blisko 40% światowej emisji CO2, licząc zarówno ślad węglowy związany z ich budową, jak i późniejszą eksploatacją.” A to właśnie emisja gazów cieplarnianych odpowiada w głównej mierze za kryzys klimatyczny i związane z nim negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Bez dekarbonizacji sektora budowlanego nie uda się zatem osiągnąć celów zawartych w Zielonym Ładzie. Modernizacja budynków komercyjnych jest koniecznością, ale warto spojrzeć na nią nie tylko jako na dodatkowy, wysoki koszt, a na inwestycję zarówno w wartości ESG i lepszą wspólną przyszłość, jak i jako drogę do ograniczenia opłat eksploatacyjnych. Obecnie technologie w modernizacji budynków pozwalają na przeprowadzanie “zrównoważonej renowacji” w taki sposób, by po jakimś czasie zwracały się one dzięki znacznemu ich obniżeniu. Wiele jest jednak do zrobienia, ponieważ szacuje się, że obecnie 75% obiektów budowlanych na świecie nadal nie jest efektywnych energetycznie.

Które technologie w modernizacji budynków warto wziąć pod uwagę?

Co to jest efektywność energetyczna? “Efektywnością energetyczną budynku nazywamy jego sprawność energetyczną, czyli stopień przygotowania budynku do zapewnienia użytkownikom komfortu cieplnego podczas użytkowania przy możliwie najniższym zużyciu energii do jego ogrzania bądź ochłodzenia. Im więc wyższa jest efektywność energetyczna budynku, o tym większej oszczędności energii mówimy.” Obecnie dostępnych jest wiele technologii, które pozwalają zarówno na optymalizację zarządzania energią (sztuczna inteligencja), jak i przeprowadzenie termomodernizacji skutkującej znacznym obniżeniem zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie - ograniczeniem śladu węglowego. Oprócz wymiany instalacji i modernizacji systemu grzewczego - poprzez przejście na urządzenia z wyższą klasą energetyczną, ocieplenie budynku, wymianę na bardziej szczelną stolarki okiennej, warto również korzystać z inteligentnych, energooszczędnych systemów sterowania oświetleniem LED, które pracują wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Dostępne są również rozwiązania łączące w sobie kilka zautomatyzowanych technologii umożliwiających sterowanie nie tylko oświetleniem, ale również temperaturą w pomieszczeniach czy żaluzjami. Efektywność energetyczna w modernizacji przynosi spektakularne rezultaty, pozwalając na kilkudziesięcioprocentowe ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. A już szczególnie, gdy zdecydujemy się przy okazji procesu modernizacji zamontować na dachu biurowca panele fotowoltaiczne.

banner_text_consulting

Przykłady udanych modernizacji i ich wpływ na środowisko

Coraz częściej spotykamy się w mediach branżowych z informacjami, że duża galeria handlowa przeprowadziła modernizację w kierunku uzyskania większej efektywności energetycznej bądź kolejny magazyn wdrożył inteligentny system sterowania oświetleniem, który znacznie ograniczy zużycie energii elektrycznej w hali i pomieszczeniach pracowniczych. Podobne projekty udanych modernizacji coraz częściej realizowane są również w obszarze nieruchomości biurowych. Przykładem realizacji, w której uczestniczyła firma CBRE jest usytuowany w samym centrum Warszawy 18. piętrowy biurowiec Moniuszki 1A. Budynek powstał w 2002 roku, a jego modernizacja przeprowadzona została w 2015 roku. Obecnie jest to obiekt biurowy klasy A, postrzegany przez najemców jako bardzo atrakcyjny pod najem powierzchni biurowych. A to jest z kolei gwarantem stabilnego i satysfakcjonującego zwrotu z inwestycji.

Jak zacząć proces modernizacji: krok po kroku

Renowacja budynków komercyjnych to najczęściej poważna, czasochłonna i wieloetapowa inwestycja, ale przy tym - w perspektywie kilku lat - bardzo korzystna. Warto więc odpowiednio się do niej przygotować i zaplanować. Jak zacząć i zrealizować proces modernizacji?

 • 1 krok: przeprowadzenie audytu, który wskaże, jaki jest stopień energooszczędności budynku oraz gdzie znajdują się - i z jakiego powodu - największe ubytki energii.
 • 2 krok: określenie na podstawie audytu zakresu prac modernizacyjnych.
 • 3 krok: przygotowanie kosztorysu prac.
 • 4 krok: przeprowadzenie modernizacji na zewnątrz (prace związane z ocieplaniem budynku, wymiana starych okien itd.).
 • 5 krok: wymiana starej instalacji grzewczej na nową, efektywniejszą energetycznie.
 • 6 krok: zamontowanie na dachu fotowoltaiki, czyli odnawialnych źródeł energii.
 • 7 krok: przejście na inteligentne i energooszczędne systemy sterowania oświetleniem oraz automatyzacja związana z korzystaniem z żaluzji i klimatyzacji.

Warto pamiętać, że modernizacja budynków komercyjnych powinna łączyć się z promowaniem dobrych nawyków przez pracowników - użytkowników biur. Tych związanych z oszczędnym korzystaniem z wody, wewnętrznego oświetlenia czy urządzeń biurowych.


Autorzy

 • Redakcja CBRE

  Zdjęcie redakcja-cbre

  Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.