Artykuł

Mixed-use: czym są, na czym polegają i gdzie powstają projekty?

Mixed-use nie posiada jednej definicji, jednak w tym artykule postaramy się przybliżyć czym jest. Zapraszamy do czytania!

maja 23, 2023

obiekty mixed-use, czym są obiekty mixed use

Inwestycje w nieruchomości przyjmują różne formy. Jedną z cieszących się
w ostatnich latach koncepcją są projekty mixed-use. Co to właściwie jest? Na czym polega idea i czy w Polsce cieszy się równie dużym zainteresowaniem co na świecie?

Mixed-use - co to są za budynki mixed use?

Na rynku nieruchomości mixed-use cieszy się coraz większym zainteresowaniem,
chociaż dla wielu idea nadal jest nie do końca znana i zrozumiała. Zastanawiasz się czym jest mixed-use w praktyce? Co to budynki mixed-use? W ujęciu terminologicznym ciężko jest mówić o jednoznacznej definicji, bo jak dotąd nie została ona jeszcze sformułowana
i przyjęta.

Dotychczas realizowane projekty pozwalają na to, aby wskazać pewne cechy, charakterystyczne dla tego typu kompleksów. Głównym założeniem jest to, projekty cechują się dużą różnorodnością, są funkcjonalne i łączą w sobie cechy wielu obiektów: mieszkalne, biurowe, restauracyjne, usługowe, kulturalne, sportowe i edukacyjne.
Dzięki temu wszystko, co potrzebne znajduje się blisko siebie.

Budynki mixed-use łączą jak najwięcej funkcji w ramach jednej działki, odpowiadając na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa i najnowszych trendów w rozwoju miast. Inwestycje mixed-use to:

 • Nowy trend w projektowaniu i zagospodarowaniu istniejącej działki, który powstał
  w reakcji na strefowanie funkcjonalne;
 • Mixed-use to sposób zagospodarowania działki, który zakłada współistnienie wielu różnych funkcji;
 • od kilku lat takie inwestycje stają się coraz bardziej popularne;
 • spełnia społeczną potrzebę zróżnicowanego i dostępnego dla pieszych sąsiedztwa.


Budynki mixed-use
powstają w różnych lokalizacjach, jednak wszystkie posiadają wspólne cechy — muszą łączyć w sobie różne funkcje. Obok siebie funkcjonują różne podmioty, zaspokajające potrzeby lokalnej społeczności.

Na czym polega idea mixed-use?

Koncepcja mixed-use określana jest również mianem kompleksów wielofunkcyjnych. Odnosi się nie tylko do pojedynczych budynków, bo swoim zasięgiem objąć może znacznie większy obszar. Mixed-use obejmować może zarówno jeden budynek, osiedle lub cały wybrany fragment miasta. Zamysł tworzenia tego typu kompleksów polega na tym,
żeby ułatwić ludziom codzienne funkcjonowanie i oszczędzić czas podróży. To miejsca,
w których można pracować i uczyć się, spędzać czas wolny z bliskimi i przyjaciółmi.

Musi być zatem zapewniona odpowiednio rozbudowana infrastruktura, pozwalająca spełniać wszystkie potrzeby danej grupy społecznej w taki sposób, aby użytkownicy nie musieli przemieszczać się na znaczne odległości. Wszystko ma być blisko, aby zwiększać komfort codziennego funkcjonowania.

Gdzie powstają projekty mixed-use?

Obecnie coraz więcej mówi się na temat kompleksów, stają się one też coraz bardziej popularne i doceniane przez lokalną społeczność. Obiekty te powstają w wielu miejscach na świecie, nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach,
choć w zależności od wielkości miasta, liczby mieszkańców, mogą one różnić się między sobą skalą oferowanych usług i możliwości.

Warto pamiętać, że mixed-use to nie tylko budynki i sposób ich użytkowania, ale także placemaking, czyli przestrzeń pomiędzy tymi budynkami, która nie może być odłożona na dalszy plan. To właśnie atrakcyjnie zagospodarowana przestrzeń jest magnesem dla różnych grup użytkowników i właściwą bazą wspierającą synergię różnorodnych funkcji.

Co wyróżnia budynki mixed-use?

Zastanawiasz się jeszcze co to budynki mixed-use? To obiekty o kompleksowym charakterze, w których znajdzie się miejsce dla różnorodnych działalności. To miejsce,
w którym prowadzić możesz swój biznes – sklep, restaurację lub biuro, a jednocześnie znajdują się budynki mieszkalne, czy działalność hotelarska.

Przeznaczenie budynków może się zmienić w zależności od zapotrzebowania rynku. Jedną z głównych cech współczesnych budynków mixed-use jest ich elastyczność
i możliwość adaptowania ich do wymogów ciągle zmieniającego się świata. Ważne jest określenie funkcji podstawowej, która generowałć będzie największe zyski, określenie jej jest kluczowe dla dalszego planowania inwestycji. Pozostałe kwestie – w tym funkcja dominująca i uzupełniające są określane zawsze w kontekście podstawowej działalności budynku.

Mixed use powinien cechować się:

 • Dobrą dostępnością pieszą dla użytkowników o różnym stopniu sprawności (walkability)
 • Dostępnością rowerową i środkami ekologicznego transportu
 • Możliwie dużą ilością zieleni (przeciwdziałanie zjawisku miejskiej wyspy ciepła, zapewnienie mikroklimatu, a poprzez dostęp do gruntu, także łatwiejsze odprowadzenie wody deszczowej)
 • Ogólnodostępnymi miejscami do spędzania czasu (ławki, leżaki, trasy spacerowe itp.)

Projekty mixed-use w Polsce

Również w Polsce obiekty typu mixed-use cieszą się coraz większą popularnością. Projekty te powstają głównie w dużych miastach. W Polsce jako pierwsze pojawiły się dwa tego typu obiekty: Centrum LIM, Stary Browar w Poznaniu oraz Manufaktura w Łodzi, chociaż od tego czasu budynki mixed-use pojawiają się coraz częściej.
Obecnie zdecydowany prym w ilości tego typu projektów wiedzie województwo mazowieckie (Warszawa i jej okolice), a także okolice Trójmiasta, Łodzi oraz Wrocławia czy Poznania, chociaż inwestycje pojawiać zaczynają się na terenie całego kraju.

Wśród najbardziej znanych inwestycji mixed-use w Polsce wymienić można: wrocławski Quorum, poznański Nowy Rynek, gdańskie DOKI, warszawskie Nowe Kabaty, Global Office Park w Katowicach, Browary Warszawskie łączące w sobie funkcje biurowe, mieszkalne, usługowe.

Projekty mixed-use na świecie

Projekty mixed-use na świecie od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Pozwalają łączyć wiele funkcjonalności. Powierzchnie biurowe oraz lokale usługowo-handlowe, gastronomiczne znajdujące się na parterze, podobnie lokale mieszkalne oraz sklepy itp. znajdujące się na parterze. Tego typu połączenia nie zaskakują dziś nikogo,
a są one najprostszą postacią koncepcji mixed-use.

Budynki mixed-use bez problemu znaleźć można nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jednym z bardziej rozpoznawalnych jest Burj Khalifa, będący jednocześnie najwyższym budynkiem na świecie, mieści: hotel, biurowiec, apartamentowiec, restaurację.

Zalety mixed-use

O korzyściach związanych z realizacją projektów mixed-use mówić można w wymiarze społecznym. Bliskie sąsiedztwo wszystkich kluczowych obiektów — sklepów,
bazy gastronomicznej, usług, a także powierzchni biurowych, miejsc edukacji, jest bez wątpienia bardzo ważne i korzystne. Oszczędność czasu, związana z podróżami do odległych części miasta, świadomość, że wszystko co najważniejsze znajduje się w zasięgu ręki, to zalety istotne w kontekście mieszkańców, ale o atutach mówić można również przez pryzmat najemców.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą usługową bądź handlową, to obecność
w obiektach mixed-use stwarza dla Ciebie szanse na rozwój, dotarcie do szerszej liczby klientów, co bezpośrednio przekłada się na zyski prowadzonej działalności.

Tworzenie miejsc pracy w tego typu obiektach postrzegane jest korzystnie przez potencjalnych pracowników, którzy stawiają na wygodę i możliwość załatwienia wielu spraw po drodze z i do pracy. Bliskość miejsca pracy i zamieszkania, ceniona jest też ze względów ekonomicznych, ponieważ pozwala ograniczyć koszty związane z dojazdami.

O czym warto pamiętać przy planowaniu mixed use

Kompleksowy charakter obiektów sprawia, że czas ich projektowania i realizacji jest zazwyczaj dłuższy niż innych budynków. Realizacja tak dużego projektu to również wysokie koszty, szczególnie gdy nie ma możliwości podzielenia prac na kilka etapów.

Czy budynek mixed-use może podnieść wartość nieruchomości?

Rozwiązania powinny być dopasowane do miejsca i do oczekiwanych rezultatów. Zanim przystąpi się do realizacji inwestycji, warto dokładnie przeanalizować, czy mixed-use
w danej lokalizacji będzie opłacalny.

Inwestycja mixed-use to sposób zagospodarowania, który może przynosić zyski zarówno inwestorom jak i użytkownikom oraz wpływa korzystnie na rozwój nowoczesnego miasta.

Jak sprawić, żeby funkcje wzajemnie się wspierały? Trzeba zadbać o rozpoznanie potrzeb przyszłych użytkowników i znalezienie na te potrzeby najlepszej możliwej odpowiedzi.

Autorzy

 • Redakcja CBRE

  Aleksandra Harasimowicz i Marta Traczyk

  Zdjęcie Przemyslaw Pietak

  Specjalizacja: Aleksandra i Marta wspólnie tworzą zespół Content Marketingu, w którym zajmują się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracują ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.