Artykuł

Luka podażowa a home office: sytuacja w 2023

Czy zmagamy się z luką podażową na rynku biurowym w 2023? Jak wpływa na to coraz popularniejszy model pracy home office? Odpowiadamy!

maja 10, 2023

luka podażowa 2023, luka podażowa a home office

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do widoku żurawi i pojawiających się kolejnych spektakularnych projektów, nie tylko w Warszawie, ale i w większości głównych miast Polski: Krakowie, Katowicach, we Wrocławiu. Jednak aktywność deweloperów obecnie znacznie spadła – spowodowane to jest pandemią.

Luka podażowa na rynku biurowym 2023

Czym jest spowodowana luka podażowa 2023?

Wyróżnić można kilka czynników:

 1. moment cyklu rynkowego,
 2. sytuację gospodarczą,
 3. jak również wynikającą z niektórych tych czynników pracą hybrydową.


Z naszych analiz wynika, że luka podażowa 2023 będzie najbardziej odczuwana
w Warszawie, ale nie tylko. Z jednej strony to zjawisko może być dla rynku nieruchomości biurowych korzystne, szczególnie przez kilka nadchodzących kwartałów roku 2023. Szczególnie w niektórych miastach regionalnych Polski – pozwoli to na zmniejszenie wysokiego – niekiedy - współczynnika pustostanów.

Sprawi to, że pusta powierzchnia w biurowcach szybciej się zapełni, bo alternatyw do poszukiwania wolnej powierzchni biurowej przybędzie znacznie mniej.

office_baner_srodtekstowy

Jak to będzie wyglądać w dłuższej perspektywie?

W dłuższej perspektywie luka podażowa to jednak dla rynku nieruchomości komercyjnych pewien problem. Większe firmy poszukujące nowej lokalizacji biurowej będą miały de facto mniejszą ilość ofert do wyboru, czasem do wyliczenia na palcach jednej ręki.

Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę rosnące wymagania firm co do lokalizacji
i standardu biura, to wybór okaże się być bardzo niewielki.

Co spowoduje luka podażowa 2023 na rynku nieruchomości?

Niesłabnący popyt przy ograniczonej podaży wywołuje z kolei presję na wzrost kosztów najmu, podwyższając czynsze za wynajem.

Luka podażowa a home office

Czy ten problem nie jest rozwiązany przez pracę hybrydową i home office?

Przykład Warszawy pokazuje, że nie do końca. Owszem, widzimy wśród firm tendencję do optymalizacji zajmowanej powierzchni najmu, jednak ta optymalizacja przejawia się na różne sposoby:

 • Może prowadzić do zmniejszania zajmowanej powierzchni,
 • Może spowodować zwiększenie zajmowanej powierzchni w wyniku rozwoju organicznego, rearanżacji, perspektyw wzrostu jak i konsolidacji,
 • Może prowadzić do rearanżacji zajmowanej powierzchni i przeznaczenia większej powierzchni na sale spotkań i aranżację wspierającą interakcję (w tym samym lub innym wymiarze przestrzeni).” – komentuje Katarzyna Gajewska, zastępca dyrektora w dziale Research CBRE.


Każdy z przytoczonych powyżej scenariuszy jest przez nas obserwowany i występuje na rynku biurowym, przy czym sama rearanżacja — czy de facto — redefinicja zajmowanej przestrzeni jest często procesem towarzyszącym decyzjom o zmniejszeniu, dobraniu powierzchni przez firmy.

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

 • Katarzyna Gajewska

  Associate Director - Research

  Zdjęcie Katarzyna Gajewska