Artykuł

Logistyka „ostatniej mili” w łańcuchu dostaw

Kluczowe wyzwania i innowacje w miejskim łańcuchu dostaw

października 17, 2024

logistyka ostatniej mili

Logistyka miejska to kluczowy etap w całym procesie dostaw, a jednocześnie najdroższy i generujący najwięcej incydentów związanych z przewozem przesyłek.  Presję na sprzedawców i dystrybutorów wywiera szybki rozwój e-commerce, a także oczekiwanie konsumentów, by towary były dostarczane do miejskich punktów odbioru  jak najszybciej. Cały proces stanowi spore wyzwanie dla firmy logistycznej. 

Logistyka „ostatniej mili”, inaczej logistyka miejska, to końcowa faza łańcucha dostaw, w której towary dostarczane są z centrów dystrybucji do miejsca przeznaczenia, najczęściej do końcowego klienta. Strategie dla takiej logistyki obejmują nowoczesne, wielopoziomowe magazyny, punkty odbioru przesyłek oraz centra przeładunku przed ostateczną dostawą do odbiorcy i są wykorzystywane w gęsto zabudowanych ośrodkach przemysłowych na całym świecie. 

Kluczowe wyzwania

Dzisiejszy konsument jest wymagający, świadomy aktualnych trendów i możliwości, dobrze zarabia i chce lokować swoje środki w usługi i przedmioty, które spełniają jego potrzeby. Zamieszkuje ośrodki miejskie, które przez to mają bardzo duże znaczenie dla sektora logistycznego, a przy tym stanowią jedno z największych jego wyzwań.. Po pierwsze są to koszty i zarządzanie trasami dostaw.

Wydatki w ramach ostatniej mili są często najwyższe w całym łańcuchu dostaw. Wynika to z konieczności dostarczania paczek do wielu  lokalizacji różnego typu, zamiast do jednego punktu dystrybucji. Nadawane przesyłki mają różny rozmiar i zawartość, ale każda powinna być dostarczona możliwie jak najszybciej.. Wymaga to precyzyjnego planowania tras, które pozwoli zoptymalizować koszty. Drugie wyzwanie to czas dostawy i obsługa klienta. Firmy muszą brać pod uwagę m.in. tłok na drogach czy realizowanie dostaw w określonych okienkach czasowych tak, by zminimalizować ryzyko nieobecności adresata. Trzecie wyzwanie to zrównoważone dostawy, a więc minimalizowanie zużycia paliwa i emisji spalin przy dostarczaniu dużej liczby małych towarów do wielu różnych miejsc. 

banner_text_industrial

Optymalny łańcuch dostaw i nowoczesne technologie

Proces dostawy ma swój początek w magazynach, dlatego to w nich powinniśmy szukać możliwości usprawnienia i optymalizacji łańcucha dostaw. Kluczowy jest wybór strategicznej lokalizacji dla centrów logistycznych, który zwiększy efektywność dostaw, a więc blisko dużych aglomeracji miejskich czy głównych węzłów transportowych, takich jak porty czy lotniska, co pozwala na szybką dystrybucję towarów zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dzięki temu możliwe jest m.in. zmniejszenie liczby pojazdów na trasie, co przekłada się na redukcję kosztów, obniżenie emisji CO2 oraz lepsze zarządzanie ruchem drogowym.

Wyzwania i rozwiązania w logistyce ostatniej mili

Kolejnym elementem jest wdrażanie nowoczesnych technologii, które pozostają przyszłością efektywnej logistyki miejskiej. Huby logistyczne mogą posiadać na przykład zaawansowane technologie do zarządzania i śledzenia przesyłek, co zwiększa efektywność i transparentność procesu dostawy dla wszystkich zaangażowanych stron. Coraz większą rolę odgrywają tu zbiory big data, stanowiące źródło kreatywnych rozwiązań dotyczących np. wysyłania powiadomień do klientów i kierowców.

Interesującego przykładu dostarcza także jedna z chińskich firm, która wykorzystuje autonomiczne pojazdy dostawcze do dostaw kurierskich poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii takich jak sztuczna inteligencja, big data i internet rzeczy. Autonomiczne pojazdy są wyposażone w sensory i kamery, które pozwalają im poruszać się bezpiecznie po drogach i dostarczać przesyłki do swoich odbiorców. Firma wykorzystuje również systemy zarządzania flotą i logistyką, aby zoptymalizować trasę dostawy i skrócić czas dostarczenia paczek. 

Nowoczesne rozwiązania w dostawach

Efektywności dostaw w e-commerce sprzyja także rozwój automatów paczkowych i odbiorów w punktach, np. w pobliskich sklepach. Umożliwia to osobisty odbiór paczki w dogodnym momencie, co niweluje problemy i incydenty związane z dostawami. To system korzystny również dla sklepów internetowych – automaty paczkowe charakteryzują się dużą przepustowością, dzięki czemu zarówno sprzedawcy, jak i kurierzy są w stanie płynnie obsłużyć szczyty paczkowe rozpoczynające się od połowy listopada.

Jeśli Twoja firma poszukuje sprawdzonego partnera na rynku nieruchomości komercyjnych, jeśli zastanawiasz się nad usprawnieniem swojego łańcucha dostaw, napisz do nas! Mamy wieloletnie doświadczenie i profesjonalnie doradzamy naszym Klientom w zakresie najmu powierzchni magazynowych i logistycznych, prowadzimy renegocjacje umowy najmu oraz kompleksową obsługę projektów BTS i BTO. Znajdziemy rozwiązanie również dla Twojego wyzwania!

Autorzy