Artykuł

Logistyka ostatniej mili i jej wyzwania

Rozwiązania i wyzwania związane z logistyką ostatniej mili. Dowiedz się, jak optymalizować koszty i czas dostaw w Twojej firmie.

stycznia 8, 2024

logistyka ostatniej mili

Logistyka ostatniej mili stanowi kluczową rolę w całym procesie dostaw, a zarządzanie nią może stanowić niemałe wyzwanie dla organizacji – to właśnie to ogniwo łańcucha dostaw generuje zazwyczaj najwyższe koszty, i na tym etapie często dochodzi do incydentów związanych z przewozem przesyłek. W tym artykule wyjaśniamy, na czym ona polega, dlaczego jest tak ważna, oraz przedstawimy praktyczne sposoby na optymalizację całego procesu.

Charakterystyka ostatniej mili w logistyce

"Ostatnia mila" to termin odnoszący się do końcowego etapu łańcucha dostaw, który obejmuje transport towarów z centrum dystrybucji do miejsca przeznaczenia - najczęściej do klienta końcowego. Jest to najdroższy etap łańcucha dostaw, który może generować różne problemy dla wszystkich zaangażowanych stron. Mimo to, dostarczanie paczek bezpośrednio do domu lub do miejsca, które jest dla klienta najbardziej dogodne, jest oczekiwane w kontekście stale rosnącego handlu elektronicznego.

Dlatego skuteczne zarządzanie logistyką ostatniej mili staje się kluczowym wyzwaniem dla firm logistycznych. Wymaga to innowacyjnych rozwiązań i elastyczności wobec dynamicznie zmieniającego się rynku.

Główne wyzwania i jak je pokonać

Największe wyzwania związane z logistyką ostatniej mili możemy podzielić na 3 aspekty:

  1. Koszty i zarządzanie trasami. Koszty dostawy ostatniej mili są często najwyższe w całym łańcuchu dostaw. Wysokie koszty te wynikają z konieczności dostarczania do wielu, często rozproszonych geograficznie punktów, zamiast do jednego centralnego punktu dystrybucji. Ostatnia mila oznacza zatem zazwyczaj krótkie odległości poszczególnych dostaw, ale wyzwaniem jest łączenie tych dostaw w często złożone trasy w celu optymalizacji całkowitych kosztów. Rosnąca sprzedaż online sprawia również, że przesyłki stają się coraz bardziej zróżnicowane pod względem wielkości, zawartości i czasu, w którym towar musi zostać dostarczony.

    Niezwykle ważne staje się zatem odpowiednie planowanie i zarządzanie trasami. Z pomocą mogą przyjść nowoczesne technologie, takie jak systemy zarządzania trasami (TMS), które pomogą uniknąć opóźnień i zwiększą efektywność.

  2. Czas dostawy i obsługa klienta. Klienci oczekują szybkich, niezawodnych dostaw dostosowanych do ich trybu życia. Od tego, czy zostaną zrealizowane na czas i bez problemów zależy końcowa satysfakcja klienta. Spełnienie tych oczekiwań może być wyzwaniem, zwłaszcza w obszarach miejskich, gdzie kwestie takie jak zatłoczenie na drogach mogą wpływać na czas dostawy. Firmy muszą zatem realizować dostawy w określonych przez klientów oknach czasowych, wykazywać się elastycznością (np. poprzez umożliwienie kontaktu z bezpośrednio z kurierem), czy pozwalać na śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym. Pozwoli to zminimalizować ryzyko nieobecności adresata w domu i konieczności ponownego dostarczania przesyłki.

  3. Zrównoważone dostawy. Dostawy ostatniej mili często polegają na dostarczaniu małych ilości towarów do wielu różnych miejsc, co może mieć negatywny wpływ na środowisko ze względu na zwiększone zużycie paliwa, emisję spalin i zanieczyszczenie środowiska. Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania stają się ważnym kryterium przy wyborze firmy kurierskiej. Firmy starają się wprowadzać takie praktyki, jak pojazdy elektryczne, ekologiczne opakowania oraz analizę całych łańcuchów dostaw.

banner_text_industrial

Optymalizacja kosztów i czasu dostawy

Jednym ze sposobów na optymalizację kosztów i skróceniem czasu dostaw, może być sięgnięcie w przyszłości po nowoczesne technologie.

Interesującym przykładem może być chińska firma JD.com, która wykorzystuje autonomiczne pojazdy dostawcze do dostaw kurierskich poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii takich jak sztuczna inteligencja, big data i internet rzeczy. Autonomiczne pojazdy są wyposażone w różnego rodzaju sensory i kamery, które pozwalają im poruszać się bezpiecznie po drogach i dostarczać przesyłki do swoich odbiorców. Firma wykorzystuje również systemy zarządzania flotą i logistyką, aby zoptymalizować trasę dostawy i skrócić czas dostarczenia paczek. Dzięki temu JD.com może skutecznie i efektywnie realizować dziesiątki tysięcy dostaw kurierskich każdego dnia.

Należy jednak pamiętać, że proces dostawy ma swój początek w magazynach, dlatego też w ich organizacji powinniśmy szukać ulepszeń. Zastosowanie rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji w procesach rozładunków, kompletacji i pakowania zamówień to nie tylko oszczędność miejsca, ale też zmniejszenie ryzyka błędów i opóźnień. Inteligentne systemy wspierające planowanie sprzedaży i operacji w oparciu o zaawansowaną analitykę danych pomagają również w zwiększeniu trafności prognozowania popytu, co pozwala lepiej zaplanować zasoby, w tym środki transportu wewnętrznego, dystrybucję oraz personel.

Lokalizacja odgrywa kluczową rolę w skutecznym zarządzaniu logistyką ostatniej mili. Tworzenie centrów logistycznych, zwanych hubami, w strategicznych lokalizacjach może przyczynić się do większej efektywności procesu dostawy.

Te huby służą jako punkty tranzytowe dla przesyłek, które są następnie konsolidowane i wysyłane do ich ostatecznych miejsc przeznaczenia. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie liczby pojazdów na trasie, co przekłada się na redukcję kosztów, obniżenie emisji CO2 oraz lepsze zarządzanie ruchem drogowym.

Strategicznym umiejscowieniem hubów logistycznych może być na przykład bliskość dużych aglomeracji miejskich, gdzie popyt na dostawy jest największy, lub w pobliżu głównych węzłów transportowych, takich jak porty czy lotniska, co pozwala na szybką dystrybucję towarów zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Dodatkowo, huby logistyczne mogą posiadać zaawansowane technologie do zarządzania i śledzenia przesyłek, co zwiększa efektywność i transparentność procesu dostawy dla wszystkich zaangażowanych stron.

W dostawach dla e-commerce coraz popularniejszym i chętnie wybieranym przez klientów rozwiązaniem są też automaty paczkowe i odbiory w punktach (np. pobliskich sklepach). Umożliwia to osobisty odbiór paczki w dogodnym momencie, co niweluje problemy i incydenty związane z dostawami. To system korzystny również dla sklepów internetowych – automaty paczkowe charakteryzują się dużą przepustowością, dzięki czemu zarówno sprzedawcy, jak i kurierzy są w stanie płynnie obsłużyć szczyty paczkowe rozpoczynające się od połowy listopada.

Potrzebujesz pomocy w określeniu potrzeb biznesowych swojej firmy?
Zastanawiasz się, jak zoptymalizować swój łańcuch dostaw?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami!

Autorzy