Artykuł
Korzyści płynące z procesu renegocjacji przy najmie obiektów magazynowo - produkcyjnych
maja 10, 2024

W sytuacji kiedy umowa najmu powierzchni magazynowo – produkcyjnej dobiega końca, wielu naszych Klientów staje przed dylematem, czy pozostać w obecnej lokalizacji, czy rozważyć przeniesienie się do innego, nowszego budynku. Klienci prognozują konieczną zmianę wielkości wynajmowanego magazynu w najbliższych latach oraz dopatrują się dodatkowych oszczędności w przeniesieniu się do innej lokalizacji na zupełnie nowych warunkach.
Jednak nie zawsze zmiana magazynu może oznaczać dla Najemcy „zmianę na lepsze”. Ustalenie co tak naprawdę nam się bardziej opłaca zależy od wielu indywidualnych czynników, którym trzeba się dokładnie przyjrzeć.
Gruntowna analiza sytuacji biznesowej
Profesjonalni doradcy CBRE sugerują w takiej sytuacji przygotowanie gruntowej analizy „Stay vs. Go” mającej na celu przedstawienie właściwej strategii dla Klienta. Na podstawie kompleksowej analizy Klient może zdecydować, jakie będzie najbardziej optymalne rozwiązanie dla firmy w obecnym okresie i w przyszłości. Decyzja o pozostaniu w dotychczasowej lokalizacji lub poszukiwaniu nowej powierzchni powinna być przemyślana i obejmować nie tylko aspekty finansowe, ale także specyfikację techniczną oraz wszelkie dodatkowe wymagania ponadstandardowe. Przeanalizowane powinny być również inne komercyjne i miękkie elementy leasingu.
Korzyści renegocjacji umowy najmu
Bardzo często okazuje się, że korzystnie jest pozostać na obecnej powierzchni, która już jest przystosowana do naszych operacji biznesowych. Na której nie musimy wprowadzać kosztownych dostosowań, które pomimo iż często są własnością Wynajmującego, stanowią obciążenie finansowe dla Najemcy. Pozostając w obecnym magazynie unikamy kosztów z dostosowywaniem przyszłej powierzchni oraz kosztów przywrócenia obecnej powierzchni do stanu pierwotnego co jest częstym zapisem w zawieranych umowach najmu.
Proces renegocjacji obejmuje profesjonalne rozmowy z obecnym Wynajmującym w celu uzyskania najkorzystniejszych warunków najmu oraz możliwości zmniejszenia lub zwiększenia dotychczasowej powierzchni. Bardzo ważną częścią renegocjacji z obecnym Wynajmującym jest uzyskanie efektu dźwigni poprzez prognozowanie ryzyka opuszczenia budynku przez Najemcę.
Rola doradcy w procesie renegocjacji
Rozmowy z Wynajmującym należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Bez względu na to czy mamy szereg wymagań dotyczących usprawnień technicznych czy nie, Najemca nigdy nie powinien zostawiać ich na ostatnią chwilę. Przyjmuje się, że w przypadku standardowych renegocjacji proces powinien rozpocząć się nie później niż rok przed wygaśnięciem obecnej umowy najmu.
Jeśli magazyn będzie wymagał wprowadzenia zmian w specyfikacji technicznej, budowy powierzchni socjalnej, dodatkowych bram wjazdowych z poziomu „0” lub ekologicznych usprawnień (paneli fotowoltaicznych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych), renegocjacje należy rozpocząć dużo wcześniej. W CBRE zawsze stawiamy bezpieczeństwo naszych Klientów na pierwszym miejscu, dlatego tak ważne jest by Najemca miał odpowiednio dużo czasu na podjęcie najlepszej decyzji dla swojego biznesu.
Wszystkie ustalenia pomiędzy Najemcą i Wynajmującym powinny zostać precyzyjnie wpisane do warunków umowy najmu, tak jak warunki finansowe i ramy czasowe trwania nowego kontraktu. Aby tego dopilnować i nie zgubić się w gąszczu prawnych zapisów, naprawdę warto postawić na wiarygodnego agenta na rynku nieruchomości. To z czym Najemca radzi sobie po raz pierwszy jest dla takiego doradcy doskonale znanym procesem, a jego gromadzone przez lata doświadczenie pozwala szybko i bardzo korzystnie doprowadzić renegocjacje do szczęśliwego końca.
Autorzy
Marcin Janik
Director, Head of Industrial & Logistics Services for Southern Poland