Artykuł
Jaką rolę pełnią aspekty ESG przy wyborze siedziby firmy w Polsce?
5 przykładów rozwiązań ESG, na które zwracają uwagę najemcy biur
września 29, 2021

Pandemia zmodyfikowała sposób w jaki pracujemy, co bezpośrednio przełożyło się na kryteria wyboru przestrzeni biurowej. Podstawowe wymogi, takie jak: lokalizacja czy cena, pozostają bez zmian. Oczekiwań jest jednak więcej. Już teraz znaczenie mają m.in. efektywność powierzchni, bezpieczeństwo i technologia oraz możliwość wpisania przestrzeni biurowej w strategię przedsiębiorstwa z zakresu
zrównoważonego rozwoju (ESG). W tym miejscu zatrzymajmy się przy ostatnim zagadnieniu i przyjrzymy się rozwiązaniom, na które warto wziąć pod uwagę planując przeprowadzkę.
- Biuro pełni funkcję symboliczną, co pandemia nam wszystkim uświadomiła. To nie tylko przestrzeń do pracy, ale miejsce wymiany myśli, kreatywnej pracy. Przeznaczenie biura ulega zmianie, a tym samym wymogi najemców wobec tego typu przestrzeni. Przedsiębiorcy coraz większą uwagę zwracają na to, w jaki sposób ich wybory mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju. – mówi Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego w CBRE.
Czy pod pojęciem zrównoważonego rozwoju kryją się poważne hasła? Otóż nie!
Coraz więcej firm, nie tylko światowych korporacji, szukając swojej nowej siedziby zwraca uwagę na to, czy budynek wpisuje się w strategię przedsiębiorstwa z zakresu ESG. Przedsiębiorcy skupiają się na kwestiach związanych z ochroną środowiska, m.in.
czy dany budynek posiada odpowiednie certyfikaty, w jaki sposób zarządcy czy właściciel nieruchomości dbają o to, aby był on przyjazny środowisku. Jednak ESG to więcej niż tylko ekologia.
- ESG poza aspektami związanymi z ekologią stanowi opracowanie tematów związanych z społeczną odpowiedzialnością biznesu, czyli CSR oraz polityk wewnętrznych przedsiębiorą. Mówiąc skrótowo, ESG to szereg zobowiązań firmy z zakresu
ekologii, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Coraz więcej przedsiębiorstw buduje własną strategię działań właśnie w oparciu o te założenia. Obejmuje to oczywiście również siedzibę firmy. Chodzi o najwyższe standardy z zakresu ekologii, ale również dbanie o dobre samopoczucie pracowników czy zapewnienie optymalnej ergonomii pracy – mówi Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego w CBRE.
5 przykładowych rozwiązań ESG, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze biura:
- Lokalizacja biura ułatwiająca dojazd rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską. Parkingi dla rowerów, prysznice i lockersy dla rowerzystów.
- Zielone klauzule – zobowiązania podpisywane przez organizacje dotyczące proekologicznych działań, tj. ograniczenie drukowania, korzystanie z produktów produkowanych lokalnie (nie np. z Chin), gospodarka odpadami i szarą wodą.
- Promowanie dobrych nawyków i właściwych postaw wśród pracowników, dawanie przykładu zaczynając od najwyższych szczebli pracowników.
- Szukanie możliwości działania i edukowania o ESG na wielu płaszczyznach, w codziennym funkcjonowaniu firmy: od ochrony, serwisów sprzątających, współpracy z partnerami dbającymi o ESG, po pełne i jawne raportowanie swoich działań.
Wszystkie te działania są tylko przykładem, jakie organizacje mogą podjąć, aby dbać o zrównoważony rozwój, który zaprocentuje dla przyszłych pokoleń i wcieli w życie dobre nawyki nie tylko w pracy, ale także poza nią.
Podjęcie tych rozwiązań nie zawsze jest proste. Nie każde będą możliwe do spełnienia, ale też nie każde przyniosą oczekiwane skutki – dlatego dobrą praktyką jest opracowanie strategii ESG szytej na miarę.
Istotą planowania ESG jest dogłębna i szczegółowa analiza potrzeb, możliwości
i oczekiwań firm, dzięki której planowanie i wdrożenie przyniosą wymierne korzyści.
O korzyściach płynących z zastosowania rozwiązań EGS przeczytacie w naszych artykułach.
Zachęcamy do lektury!
Napisz do naszego eksperta
Autorzy
Łukasz Kałędkiewicz
Head of A&T&Office
Specjalizacja: Starszy Dyrektor, ekspert z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych i członek zarządu operacyjnego w CBRE Polska. Kieruje polską linią biznesową Doradztwa Transakcyjnego, która integruje kluczowe usługi dla najemców oraz inwestorów, a jako jeden z liderów Doradztwa Transakcyjnego w europejskiej strukturze CBRE odpowiada również za rynek Europy Środkowo-Wschodniej.