Artykuł

Jaką rolę pełnią aspekty ESG przy wyborze siedziby firmy w Polsce?

5 przykładów rozwiązań ESG, na które zwracają uwagę najemcy biur

września 29, 2021

 jaka-role-pelnia-900x660

Pandemia zmodyfikowała sposób w jaki pracujemy, co bezpośrednio przełożyło się na kryteria wyboru przestrzeni biurowej. Podstawowe wymogi, takie jak: lokalizacja czy cena, pozostają bez zmian. Oczekiwań jest jednak więcej. Już teraz znaczenie mają m.in. efektywność powierzchni, bezpieczeństwo i technologia oraz możliwość wpisania przestrzeni biurowej w strategię przedsiębiorstwa z zakresu 
zrównoważonego rozwoju (ESG). W tym miejscu zatrzymajmy się przy ostatnim zagadnieniu i przyjrzymy się rozwiązaniom, na które warto wziąć pod uwagę planując przeprowadzkę.

Biuro pełni funkcję symboliczną, co pandemia nam wszystkim uświadomiła. To nie tylko przestrzeń do pracy, ale miejsce wymiany myśli, kreatywnej pracy. Przeznaczenie biura ulega zmianie, a tym samym wymogi najemców wobec tego typu przestrzeni. Przedsiębiorcy coraz większą uwagę zwracają na to, w jaki sposób ich wybory mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju.  – mówi Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego w CBRE.

Pracownicy i BiuraCzy pod pojęciem zrównoważonego rozwoju kryją się poważne hasła? Otóż nie!

Coraz więcej firm, nie tylko światowych korporacji, szukając swojej nowej siedziby zwraca uwagę na to, czy budynek wpisuje się w strategię przedsiębiorstwa z zakresu ESG. Przedsiębiorcy skupiają się na kwestiach związanych z ochroną środowiska, m.in.
czy dany budynek posiada odpowiednie certyfikaty, w jaki sposób zarządcy czy właściciel nieruchomości dbają o to, aby był on przyjazny środowisku. Jednak ESG to więcej niż tylko ekologia. 

ESG poza aspektami związanymi z ekologią stanowi opracowanie tematów związanych z społeczną odpowiedzialnością biznesu, czyli CSR oraz polityk wewnętrznych przedsiębiorą. Mówiąc skrótowo, ESG to szereg zobowiązań firmy z zakresu 
ekologiispołecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Coraz więcej przedsiębiorstw buduje własną strategię działań właśnie w oparciu o te założenia. Obejmuje to oczywiście również siedzibę firmy. Chodzi o najwyższe standardy z zakresu ekologii, ale również dbanie o dobre samopoczucie pracowników czy zapewnienie optymalnej ergonomii pracy – mówi Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego w CBRE.

5 przykładowych rozwiązań ESG, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze biura:

 • Lokalizacja biura ułatwiająca dojazd rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską. Parkingi dla rowerów, prysznice i lockersy dla rowerzystów.
 • Zielone klauzule – zobowiązania podpisywane przez organizacje dotyczące proekologicznych działań, tj. ograniczenie drukowania, korzystanie z produktów produkowanych lokalnie (nie np. z Chin), gospodarka odpadami i szarą wodą.
 • Promowanie dobrych nawyków i właściwych postaw wśród pracowników, dawanie przykładu zaczynając od najwyższych szczebli pracowników.

 • Szukanie możliwości działania i edukowania o ESG na wielu płaszczyznach, w codziennym funkcjonowaniu firmy: od ochrony, serwisów sprzątających, współpracy z partnerami dbającymi o ESG, po pełne i jawne raportowanie swoich działań.

Wszystkie te działania są tylko przykładem, jakie organizacje mogą podjąć, aby dbać o zrównoważony rozwój, który zaprocentuje dla przyszłych pokoleń i wcieli w życie dobre nawyki nie tylko w pracy, ale także poza nią.

Podjęcie tych rozwiązań nie zawsze jest proste. Nie każde będą możliwe do spełnienia, ale też nie każde przyniosą oczekiwane skutki – dlatego dobrą praktyką jest opracowanie strategii ESG szytej na miarę.  

Istotą planowania ESG jest dogłębna i szczegółowa analiza potrzeb, możliwości 
i oczekiwań firm, dzięki której planowanie i wdrożenie przyniosą wymierne korzyści. 

O korzyściach płynących z zastosowania rozwiązań EGS przeczytacie w naszych artykułach.

Zachęcamy do lektury!

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

 • Łukasz Kałędkiewicz

  Head of A&T&Office

  Zdjęcie Łukasz Kałędkiewicz

  Specjalizacja: Starszy Dyrektor, ekspert z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych i członek zarządu operacyjnego w CBRE Polska. Kieruje polską linią biznesową Doradztwa Transakcyjnego, która integruje kluczowe usługi dla najemców oraz inwestorów, a jako jeden z liderów Doradztwa Transakcyjnego w europejskiej strukturze CBRE odpowiada również za rynek Europy Środkowo-Wschodniej.