Artykuł

Jak z wykorzystaniem sztucznej inteligencji poprawić customer experience?

Sztuczna inteligencja szturmem wkracza do sektora usług, dostarczając narzędzi umożliwiających personalizację i automatyzację. Jak z jej pomocą poprawić doświadczenia klienta?

listopada 17, 2023

sztuczna inteligencja, ai, customer experience

Poprawa doświadczenia klienta (customer experience, CX) za pomocą sztucznej inteligencji (AI) staje się kluczowym elementem w strategii biznesowej wielu firm, szczególnie w sektorze handlowym. Przedsiębiorstwa, które wykorzystują AI do optymalizacji interakcji z klientami, mogą liczyć na wzrost lojalności i wyższe przychody.

W artykule dowiesz się:
 • jakie narzędzia AI wspierają procesy zakupowe
 • jak wygląda personalizacja interakcji z klientem
 • aktualne trendy w AI i wyzwania dla tego obszaru

Sztuczna inteligencja przekształca sektor usług, dostarczając narzędzi umożliwiających personalizację i automatyzację. W kontekście customer experience AI może analizować dane, przewidywać preferencje klientów i dostarczać spersonalizowane rekomendacje, co z kolei przekłada się na zwiększenie zadowolenia i zaangażowania klientów.

Pierwszym krokiem w poprawie customer experience jest zrozumienie klienta, a AI może to umożliwić poprzez zaawansowaną analizę danych. Systemy AI mogą przetwarzać i interpretować duże zbiory danych, identyfikować wzorce zakupowe i dostarczać informacje pozwalające na lepsze dopasowanie oferty. Czatboty i wirtualni asystenci, wykorzystując przetwarzanie języka naturalnego, mogą obsługiwać zapytania klientów w sposób niemal natychmiastowy, zapewniając wsparcie 24/7.

Sektor handlowy a AI

W sektorze handlowym personalizacja oferty jest kluczowa. AI może rekomendować produkty na podstawie historii zakupów i przeglądania, zwiększając prawdopodobieństwo dokonania zakupu. Ponadto, AI umożliwia lepsze zrozumienie preferencji zakupowych klientów, a co za tym idzie lepsze szacowanie popytu, co ma wpływ na zarządzanie zapasami czy logistyka, co przekłada się na szybsze realizacje zamówień i poprawę satysfakcji klientów.


Trendy Omnichannel w Polsce — Omnichannel, e-commerce, Q-commerce, automatyzacja – pobierz raportSztuczna inteligencja oferuje obiecujące możliwości poprawy doświadczeń klientów, zarówno w aspekcie personalizacji, jak i efektywności operacyjnej. Wdrożenie AI w sektorze handlowym wymaga jednak strategicznego podejścia i zrozumienia specyfiki działalności.

Nie zapominajmy, że w customer experience kluczowy jest klient. Ciągłe doskonalenie oferowanych rozwiązań, aby zapewnić im wartość dodaną, przywiąże klienta do naszej marki, czy oferowanej usługi. Firmy, które zrozumieją i zastosują potencjał AI, mogą liczyć na znaczącą przewagę konkurencyjną i długoterminowy wzrost lojalności klientów.

Personalizacja interakcji z klientem

AI może dostosowywać komunikację z klientem na podstawie jego poprzednich interakcji i preferencji. Przykładowo, algorytmy uczenia maszynowego są w stanie analizować historię zakupów i zachowania na stronie, co pozwala na tworzenie spersonalizowanych e-maili marketingowych z rekomendacjami produktów, które najprawdopodobniej przyciągną uwagę klienta. To zwiększa szanse na konwersję i buduje pozytywne relacje z klientami.

Optymalizacja procesów zakupowych

Sztuczna inteligencja może przyczynić się do usprawnienia procesu zakupowego również poprzez automatyzację rekomendacji produktowych, co jest szczególnie istotne w e -commerce. Dzięki algorytmom rekomendacyjnym klienci szybciej znajdują to, czego szukają, co skraca czas dokonywania zakupu i zwiększa satysfakcję.

Zarządzanie zapasami i logistyką

Algorytmy predykcyjne mogą prognozować popyt na produkty i automatycznie zarządzać zapasami, co minimalizuje ryzyko braków w magazynie lub nadmiaru towarów. Inteligentne systemy logistyczne zoptymalizowane przez AI mogą przewidywać najlepsze trasy dostaw, zmniejszając czas dostawy do klienta i optymalizując koszty logistyki.

Wdrażanie sztucznej inteligencji w celu poprawy customer experience wymaga przemyślanego podejścia i inwestycji w odpowiednie technologie. Firmy powinny skupić się na integracji rozwiązań AI z istniejącymi systemami, szkoleniu personelu oraz ciągłym monitorowaniu skuteczności wdrożonych rozwiązań.

AI nie zastąpi ludzkiego dotyku i empatii, ale może znacznie wspierać pracowników, dostarczając im narzędzi do lepszego zrozumienia zachowań konsumenta i obsługi klienta. W efekcie, firmy, które skutecznie wykorzystają potencjał sztucznej inteligencji, będą w stanie zaoferować wyjątkowe i spersonalizowane doświadczenia, przyczyniając się do zbudowania silnej marki i lojalnej bazy klientów. Co za tym idzie – przewagi konkurencyjnej.

strategic_consulting_baner_srodtekstowy

Przykłady zastosowań AI i aktualne trendy w AI dla customer experience

Praktyczne zastosowanie AI w poprawie customer experience może być najlepiej zilustrowane przez konkretne przykłady. Rozważmy sieć sklepów detalicznych, która wdrożyła system AI do personalizacji ofert w aplikacji mobilnej. Dzięki analizie danych zakupowych aplikacja może przesyłać użytkownikom indywidualnie dopasowane kupony rabatowe na produkty, które najprawdopodobniej ich zainteresują. Takie podejście nie tylko zwiększa sprzedaż, ale również wzmacnia pozytywne doświadczenia klientów z marką.

Zaawansowane analizy predykcyjne i uczenie maszynowe umożliwiają nie tylko personalizację oferty, ale również zapobieganie problemom. Przykładowo, systemy mogą przewidywać, kiedy klient może mieć problem z produktem i proaktywnie oferować pomoc, zanim jeszcze klient zgłosi problem. To podejście, znane jako predykcyjna obsługa klienta, może znacząco podnosić satysfakcję i budować zaufanie.

Chatboty

Chatboty, wykorzystując technologie oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, rewolucjonizują obszar customer experience. Są one programami komputerowymi, które naśladują ludzką konwersację, umożliwiając interakcję z klientami za pośrednictwem tekstowych lub głosowych poleceń. Co charakteryzuje chatboty? Jakie są ich zalety?

 1. Szybka i skuteczna obsługa Klienta: Chatboty mogą obsługiwać wielu klientów jednocześnie, zapewniając natychmiastowe odpowiedzi na pytania. Redukuje to czas oczekiwania i zwiększa efektywność obsługi.
 2. Dostępność 24/7: Jako że chatboty nie wymagają przerw ani snu, mogą świadczyć usługi non-stop, co jest szczególnie korzystne dla firm o międzynarodowym zasięgu.
 3. Personalizacja interakcji: Zaawansowane chatboty mogą analizować historię zakupów i preferencje klientów, oferując spersonalizowane rekomendacje i porady, co zwiększa zaangażowanie i lojalność klientów.
 4. Automatyzacja prostych zadań: Chatboty mogą automatyzować rutynowe zadania, takie jak udzielanie odpowiedzi na często zadawane pytania, rezerwacje, zamówienia, czy pomoc w nawigacji po stronie internetowej.
 5. Zbieranie i analiza danych: Chatboty mogą zbierać dane na temat interakcji z klientami, dostarczając cennych informacji do analizy i optymalizacji strategii biznesowej i marketingowej.
 6. Wsparcie w języku naturalnym: Coraz częściej chatboty są wyposażone w zaawansowane funkcje rozumienia języka naturalnego (NLP), dzięki czemu mogą lepiej zrozumieć zapytania klientów i odpowiadać bardziej naturalnie.
 7. Integracja z innymi systemami: Chatboty mogą być zintegrowane z innymi systemami biznesowymi, jak CRM czy systemy e-commerce, co pozwala na bardziej kompleksową obsługę klienta.
 8. Ograniczenie kosztów: Implementacja chatbotów może znacząco obniżyć koszty związane z obsługą klienta, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych call center.

Wprowadzenie chatbotów do obsługi klienta to nie tylko trend technologiczny, ale strategiczne posunięcie, które może zwiększyć efektywność, obniżyć koszty i poprawić ogólne doświadczenia klientów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że chatboty nie zastąpią całkowicie ludzkiego kontaktu, a raczej uzupełnią i usprawnią proces obsługi klienta.

CBRE AI Platform – nowe narzędzie

Niedawne postępy w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji i szerokiej dostępności modeli Large Language Model (LLM) odblokowują korzyści w zakresie produktywności. Jako CBRE uruchomiliśmy pierwszą w branży nieruchomości komercyjnych samoobsługową, generatywną platformę AI z dostępem do modeli LLM, umożliwiającą naszym pracownikom interakcję z różnymi modelami pomocą języka naturalnego – od generowania nowej treści i tłumaczenia tekstu po interakcję z dokumentami w trybie konwersacyjnym.

Znaczenie ciągłego uczenia i adaptacji

AI jest tak skuteczne, jakie dane są do niego wprowadzane i jak dobrze systemy są w stanie się uczyć. Firmy muszą nieustannie monitorować efektywność AI, aktualizować algorytmy i dbać o jakość danych. Szkolenie modeli AI to proces ciągły, który wymaga regularnych korekt, aby dostosować je do zmieniających się wzorców zachowań klientów i warunków rynkowych.

Wyzwania i przyszłość AI

Jednym z wyzwań w implementacji AI jest ochrona prywatności i bezpieczeństwo danych. Firmy muszą zapewnić, że wykorzystanie danych klientów jest zgodne z przepisami i normami etycznymi. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większej integracji AI z innymi technologiami, takimi jak rozszerzona rzeczywistość (AR) i Internet Rzeczy (IoT), co otworzy nowe możliwości dla personalizacji doświadczeń klientów.

Podsumowując, AI ma potencjał, przyspieszyć ewolucję tego, w jaki firmy w sektorze handlowym angażują się w interakcje z klientami. Od personalizacji komunikacji po optymalizację logistyczną, możliwości są ogromne. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie wdrożenie, szkolenie i dostosowywanie systemów, które wymaga zarówno czasu, jak i zasobów. Firmy, które podejdą do tego zadania strategicznie, będą mogły czerpać korzyści z lojalności klientów i wzrostu przychodów.

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

 • Rafal Malanij

  Director, Data Intelligence

  Zdjęcie Rafal Malanij

  Specjalizacja: Rafał jest entuzjastą technologii, którego zawsze interesowaly dane i to, jakie wnioski można z nich wyciągnąć. W swojej karierze w IT zajmował różne stanowiska technologiczne i biznesowe, pracując w hurtowniach danych, projektach software'owych, Cloud Native i Big Data. Obecnie odpowiada za portfolio produktów IT i dane w CBRE Polska.