Artykuł

Jak oszczędzać prąd w biurowcu? 2023 porady

Szukasz sprytnych pomysłów na oszczędzenie energii w biurze? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak oszczędzać prąd. Zapraszamy do lektury!

lutego 27, 2023

Dwie kobiety używają telefonów do pracy, znajdując się w biurze

Szukasz sprytnych pomysłów na oszczędzenie energii w swoim biurze?
Budowa bardziej energooszczędnego miejsca pracy to coś więcej niż tylko sposób
na obniżenie comiesięcznych rachunków za prąd. Wdrożenie idei zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy może nawet podnieść morale pracowników.
Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak oszczędzać prąd w biurze. Zapraszamy do lektury!

Oszczędzanie prądu w biurowcu

Prowadzenie firmy, zwłaszcza w obecnej rzeczywistości, to spore wyzwanie.
Wiele organizacji stawia sobie za priorytet zmniejszenie rachunków za prąd. Na szczęście, przy odrobinie zaangażowania można obniżyć zużycie energii elektrycznej w biurze, redukując przy tym wpływ śladu węglowego na środowisko. Niezależnie od tego,
czy prowadzisz małą firmę, czy zarządzasz dużym przedsiębiorstwem, powinieneś postawić na zrównoważony rozwój, którego jednym z najważniejszych filarów jest właśnie oszczędzanie energii w biurze. Poznaj nasze skuteczne wskazówki dotyczące minimalizacji zużycia prądu w kluczowych obszarach środowiska biurowego!

Zredukowanie zużycia energii w 2023 roku

Według amerykańskiego analityka ekonomicznego Douglasa Harrisa, autora książki
A Guide to Energy Management, około 50% zużycia energii i emisji CO2 pochodzi
z ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia budynków. Aby zmniejszyć rachunki za prąd,
należy w pierwszej kolejności ograniczyć konsumpcję energii przez krytyczny sprzęt elektroniczny. Można to zrobić przy minimalnym wysiłku i kosztach. Również wdrożenie kilku zdrowych nawyków pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Oświetlenie

Wzrost cen energii skłania coraz więcej firm do wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne. W niektórych sektorach obszar ten odpowiada nawet za 80 procent wszystkich rocznych kosztów zużycia energii elektrycznej. Oszczędzanie energii na oświetleniu jest stosunkowo proste. Żarówki dostępne na rynku są bardziej wydajne
niż kiedykolwiek wcześniej, a niektóre oprawy oświetleniowe są nawet wyposażone
w technologię automatycznego wyłączania światła, na wypadek gdyby pracownicy zapomnieli to zrobić przed wyjściem z biurowca.

Skutecznym sposobem jest zastosowanie źródeł światła z czujnikiem ruchu.
Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania oświetlenie w miejscach takich jak klatka schodowa czy hol będzie zapalało się tylko wtedy, kiedy to konieczne. Firmy powinny również w jak największym stopniu wykorzystywać naturalne światło: to darmowy zasób, który jest nieograniczony! Koreluje to również z poprawą stanu zdrowia pracowników i zwiększonym poziomem energii, zwłaszcza późnym popołudniem. Oto nawyki, które warto wykształcić
u swoich pracowników, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

 • Wyłącz światło, gdy kończysz pracę i wychodzisz z biura! Choć jest to oczywiste, wielu pracowników po prostu o tym zapomina.
 • Używaj żarówek w technologii LED – działają one do 2,5 razy dłużej niż świetlówki CFL i 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki jarzeniowe.
 • Wybierz źródła światła z programatorem i ustaw je tak, aby wyłączały się automatycznie na koniec każdego dnia roboczego.
 • Utrzymuj oprawy oświetleniowe w czystości – gruba warstwa kurzu może blokować nawet połowę światła.
 • W miarę możliwości korzystaj z naturalnego światła dziennego, tj. ustawiaj biurka tak, aby znajdowały się blisko okien.

banner_text_office

Klimatyzacja i ogrzewanie

Ogrzewanie i chłodzenie biurowca pochłania bardzo duże ilości energii – zwłaszcza,
gdy urządzenia takie jak klimatyzatory czy pompy ciepła pracują przez 5 dni w tygodniu. Jeśli więc dostępne są alternatywne, tańsze i energooszczędne metody utrzymywania ciepła i chłodu w budynku, biura powinny z nich skorzystać.


prad-w-biurze-cytat_srodkowy3 

Jeszcze większe oszczędności można wygenerować, zmieniając nawyki i przyzwyczajenia pracowników.

 • Pomieszczenia nie będą musiały być ogrzewane z pełną mocą, jeśli pracownicy będą ubierać się stosownie do pory roku. Latem warto nosić lżejsze, przewiewne ubrania, a zimą ubierać się warstwowo.
 • Drzwi i okna powinny być zamknięte w sezonie grzewczym, aby ciepło nie uciekało na zewnątrz. Latem warto wyłączyć klimatyzację i otworzyć okna.
 • Zimą termostat urządzenia grzewczego powinien być ustawiony na stałą temperaturę (w zakresie 20–23°C).
 • Zaprogramuj klimatyzację tak, aby włączała się i wyłączała z wyprzedzeniem,
  zanim pracownicy wejdą do budynku lub opuszczą go.
 • Zrezygnuj z korzystania z dodatkowych grzejników elektrycznych – to jedno
  z najdroższych źródeł ciepła.

Jako właściciel biurowca możesz uniknąć wycieków powietrza poprzez uszczelnienie drzwi i okien lub ich wymianę na bardziej energooszczędne.Wynajem powierzchni biurowych – sprawdź innowacyjne rozwiązania dla najemców.


Wyposażenie biura

Sale komputerowe i centra danych zużywają bardzo dużo energii i wytwarzają znaczną ilość ciepła. W rezultacie organizacje w całym kraju płacą znacznie więcej pieniędzy za eksploatację swojego sprzętu IT niż powinny. To samo dotyczy sprzętu wykorzystywanego w biurach: laptopów, komputerów, drukarek itp. Istnieje jednak kilka sposobów na zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia służbowe.
Jednym z najprostszych jest oczywiście wyłączanie sprzętu, gdy nie jest używany.

Migracja do chmury to kolejny ze skutecznych sposobów na oszczędzanie energii
w biurowcu. Niemal każda firma może w dzisiejszych czasach funkcjonować bez posiadania serwerowni na miejscu i zamiast tego przenieść swoje zasoby do chmury. Korzystając z rozwiązań chmurowych (cloud computing), większość kluczowych danych jest przechowywana poza siedzibą firmy, więc nie potrzebujesz płacić za eksploatację energochłonnej infrastruktury IT.

Niektóre starsze modele komputerów, drukarek, kserokopiarek i innych urządzeń biurowych mogą zużywać od 50 do 90 procent więcej energii niż modele energooszczędne. Planując modernizację sprzętu biurowego, szukaj urządzeń z funkcjami oszczędzania energii, zwykle opatrzonych logo „Energy Star”. Gwarantuje to,
że urządzenie zostało wykonane w celu zmniejszenia zużycia energii.

Jeśli chcesz dokładnie oszacować, ile energii pochłania sprzęt firmowy, warto przeprowadzić audyt energetyczny. Proces ten umożliwia stworzenie wizji i planu oszczędzania energii poprzez wskazanie najbardziej nieefektywnych energetycznie urządzeń. Audyt pomoże Ci również odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

 • Jaką część budżetu na energię pochłaniają systemy IT?
 • Czy taryfa i moc zamówiona w zakładzie energetycznym są odpowiednio dobrane do zapotrzebowania?
 • Ile kosztuje eksploatacja systemów wsparcia?

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, ile prądu marnuje się każdego dnia. Dlatego edukacja pracowników w zakresie oszczędności energii jest bardzo istotna.
Już tak proste czynności jak wyłączania światła po wyjściu z biura czy odłączenie sprzętu od zasilania, gdy nie jest używany, może przynieść wymierne korzyści: od ochrony środowiska po długoterminową redukcję kosztów związanych z prowadzeniem firmy.

Jak oszczędzać energię w biurze?

Gdy szukasz sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w biurze ważne jest,
aby zaangażować w ten proces cały zespół. Zmiana nawyków może być wyzwaniem
dla niektórych pracowników, jednak warto pamiętać, że działania proekologiczne mają największy sens wówczas, gdy wszyscy działają dla wspólnej idei. Oto kilka sposobów
na zaangażowanie całego zespołu w obniżanie niepotrzebnych kosztów.

 1. Edukuj swoich pracowników. Na początek możesz przeprowadzić anonimową ankietę, aby przekonać się, czy Twój zespół zdaje sobie sprawę z niezdrowych nawyków, które przyczyniają się do nadmiernego absorbowania energii w miejscu pracy. Na podstawie odpowiedzi będziesz wiedział, czy pracownicy zdają sobie sprawę z tego, jak skutecznie oszczędzać prąd w biurze oraz czy istnieje konieczność przeprowadzenia szkoleń w tym obszarze.
 2. Umieść wskazówki dotyczące oszczędzania energii dla pracowników w widocznych miejscach w biurze. Przypomnienia te mogą dotyczyć na przykład wyłączania świateł lub sprzętu po zakończeniu zmiany, a także optymalnych ustawień termostatu.
 3. Zachęcaj do dzielenia się pomysłami w zakresie innowacji energetycznych.
  Możesz zachęcić pracowników do przedstawiania swoich osobistych pomysłów
  na oszczędzanie energii w miejscu pracy – np. osobiście, podczas regularnych spotkań personelu, lub anonimowo. W oparciu o te informacje będziesz mógł stworzyć nie tylko ekologiczne, ale też bardziej przyjazne dla wszystkich środowisko pracy.

Oszczędzanie energii w 2023 roku

W obliczu podwójnego wyzwania, jakim są rosnące ceny energii i utrzymujący się kryzys klimatyczny, oszczędzanie prądu jest kluczowe. Istnieje wiele działań na rzecz efektywności energetycznej, które są w zasięgu każdego: zmniejszenie ogrzewania o kilka stopni, wyłączanie światła, komputerów i laptopów, gdy nie są używane, lub kupowanie najbardziej energooszczędnych żarówek. Inne rozwiązania wymagają bardziej znaczących inwestycji, jednak wiążą się z długofalowymi korzyściami.

Ocieplenie dachów i ścian lub instalacja paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych to skuteczne sposoby na ograniczenie zużycia energii w skali roku. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest doskonałą alternatywą energetyczną, która pomaga wydajniej zasilać biurowiec. Co więcej, OZE mogą sprawić, że Twoja firma będzie bardziej zrównoważona.

prad-w-biurze-cytat_srodkowy4 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Podsumowanie

Oszczędzanie energii jest ważne – nie tylko z punktu widzenia redukcji kosztów, ale także w kontekście ochrony środowiska. Z naszego poradnika dowiedziałeś się, jak oszczędzać prąd w biurze w 2023 – to, czy wskazówki te okażą się skuteczne w praktyce, zależy
od Ciebie i Twojego zespołu.

prad-w-biurze-infografika

Nie da się ukryć, że zmiany w zachowaniu, czyli wdrażanie energooszczędnych praktyk
w codziennych czynnościach, są najważniejszym aspektem oszczędzania energii na całym świecie. Inwestowanie w odnawialne źródła energii ma sens tylko wówczas, gdy Twoi pracownicy przestrzegają najlepszych proekologicznych praktyk. Oszczędzanie energii
to w końcu wspólne dobro.

Napisz do naszego eksperta

Autorzy

 • Redakcja CBRE

  Zdjęcie redakcja-cbre

  Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.