Artykuł

Fotowoltaika w magazynie - czy się opłaca?

maja 4, 2023

Fotowoltaika-w-magazynie

Budynki magazynowe, sama ich konstrukcja, są - można powiedzieć - wprost stworzone do tego, by zamontować na ich dachach instalację fotowoltaiczną. Płaskie i często wielkoformatowe. Bywa że nawet o powierzchni kilku czy kilkunastu hektarów, co czyni z nich idealną przestrzeń do tworzenia farm fotowoltaicznych. Biorąc jeszcze pod uwagę nieustająco rosnące ceny za energię elektryczną, na pytanie: fotowoltaika w magazynie - czy się opłaca?, odpowiedź może być jedna.

Fotowoltaika to nic innego, jak darmowa i ekologiczna energia, która z powodzeniem zastępuje tę produkowaną przez tzw. elektrownie zawodowe, bazujące na węglu kamiennym i brunatnym. Montowana na płaskim dachu, jak najczęściej jest w przypadku obiektów magazynowych, może przynosić korzyści nawet większe niż przy zadaszeniu z nachyleniem. Pod warunkiem, że montaż paneli odbędzie się zgodnie z określonymi zasadami.

Fotowoltaika w Polsce - trendy 2023

W Polsce z roku na rok rośnie produkcja zielonej energii ze źródeł OZE, czyli energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, aerotermalnej, fal, prądów, pływów, itd. W strukturze mocy dominuje w naszym kraju właśnie fotowoltaika, stanowiąc ponad 50% mocy zainstalowanej OZE. Tendencja jest przy tym wyraźnie wzrostowa. Od listopada 2021 do listopada 2022, moc czerpana z paneli fotowoltaicznych wzrosła aż o 67%. Obecnie moc tej instalacji w Polsce szacuje się na ok. 12 GW, a na rok 2030 prognozuje się jej wzrost o ponad 14 GW. Każdego roku w stronę podmiotów prywatnych i gospodarczych, chcących zainwestować w instalacje fotowoltaiczne, wychodzi również ustawodawca. Rosnące zainteresowanie tą formą pozyskiwania energii wynika zresztą zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. W tym pierwszym przypadku wiąże się to ze stałym wzrostem cen energii kontraktowej, a w drugim - coraz większe znaczenie wdrażania zasad z obszaru zrównoważonego rozwoju na na wizerunek firm. Energia słoneczna jest więc dla przedsiębiorców sposobem na uwolnienie się od utrudniających rozwój przedsiębiorstwa podwyżek oraz pozyskanie nowych, świadomych kontrahentów. Fotowoltaika w magazynie pełni zatem wiele ról.

Fotowoltaika w magazynie - czy to się opłaca?

Zainteresowanie fotowoltaiką właścicieli hal magazynowych i przemysłowych stale rośnie. Szczególnie w przypadku budowy nowego magazynu, decyzja o przystosowaniu dachu do jej instalacji, jest już praktycznie codziennością. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamontować panele na każdym innym zadaszeniu obiektu magazynowego. Wymaga to co prawda wzmocnienia konstrukcji a w związku z tym również nakładów finansowych, jednak inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę galopujące koszty energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna nie jest szczególnie ciężka, jednak może być problemem w przypadku starszych obiektów. Można ją przy tym postawić również obok budynku, w formie wiaty parkingowej, która dodatkowo chroni samochody przed nagrzaniem. To wyjątkowo obecnie popularne rozwiązanie. Do zainstalowania fotowoltaiki w magazynie zachęcają dofinansowania z rozmaitych programów oraz ulga termomodernizacyjna. w 2023 roku planowane są również dofinansowania na magazyny energii.

Panujące w Polsce warunki pogodowe są wystarczające, by “produkowana” energia wystarczała na potrzeby prac prowadzonych w magazynie w ciągu dnia. Nadwyżkę można “przekazać” do lokalnego zakładu energetycznego, w formie depozytu, który “odbiera się” np. w godzinach wieczornych.

Jak montować fotowoltaikę na płaskim dachu magazynu?

Fotowoltaika w magazynie jest z pewnością opłacalną inwestycją. Łatwą do zainstalowania, gdy obiekt dopiero powstaje, jednak nie niemożliwą w przypadku starszych budynków. Najczęściej magazyny mają płaskie dachy, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach montowania paneli fotowoltaicznych. Najważniejsze z nich to:

  • zainstalowanie paneli pod odpowiednim kątem. Biorąc pod uwagę położenie i szerokość geograficzną Polski, uznaje się, że optymalny i zapewniający największą wydajność, ale jednocześnie gwarantujący bezpieczeństwo samej instalacji (np. z powodu silnych podmuchów wiatru) wynosi 15 stopni.
  • odpowiednie ukierunkowanie. Panele muszą być skierowane w stronę południową, która pozwala im “podążać” za promieniami słonecznymi od wschodu do zachodu.
  • zadbanie o trwałe i stabilne przymocowanie instalacji do dachu. Są dwie możliwości. Pierwsza to przytwierdzenie paneli na stałe. Instalacja jest wówczas bezpośrednio połączona z konstrukcją dachu. Druga możliwość to tzw. montaż z balastem. W tym przypadku instalacja nie jest mocowana do dachu, jednak poszczególne moduły wyposażone są w specjalne obciążniki gwarantujące stabilność całej konstrukcji.
  • Fotowoltaika w magazynie - podsumowanie

    Fotowoltaika w magazynie jest inwestycją w gruncie rzeczy bezobsługową. Jedynym problemem mogłaby się wydawać zalegająca zimą na panelach warstwa śniegu. Zaleca się jednak, by i w tym przypadku nie ingerować. Śnieg szybko topnieje, także pod wpływem działania samych, wydzielających ciepło ogniw. A więc raz postawiona instalacja, jest już tylko źródłem oszczędności i dobrego wizerunku.

Napisz do naszego eksperta