Artykuł
Ekologiczne środki transportu: zbiorkom, rower czy carpooling?
Dowiedz się, jakie środki transportu warto promować wśród swoich pracowników i jakie ułatwienia im dostarczyć, by dojeżdżali do pracy w sposób ekologiczny!
kwietnia 14, 2023

Transport jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczania powietrza i emisji gazów cieplarnianych. Według danych Europejskiej Komisji Środowiska, transport drogowy odpowiada za ponad 60% CO2 pochodzącego z tego sektora. Dlatego coraz ważniejsze staje się poszukiwanie i wdrażanie ekologicznych rozwiązań w transporcie,
które pozwolą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.
Czy dojazd do pracy komunikacją miejską jest opłacalny? Czy warto wybrać ekologiczne środki transportu przy dojazdach do pracy? Dowiedz się, jakie środki transportu warto promować wśród swoich pracowników i jakie ułatwienia im dostarczyć, by dojeżdżali do pracy w sposób ekologiczny!
Dojazd do pracy: ekologiczne środki transportu
Zbiorowa komunikacja
Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie emisji gazów z transportu jest korzystanie z komunikacji publicznej. Podróż autobusem, tramwajem lub metrem często jest szybsza i tańsza niż samochodem, a także pozwala uniknąć problemów
z parkowaniem czy staniem w korkach. Komunikacja publiczna jest też coraz bardziej przyjazna dla środowiska – w polskich miastach rośnie liczba nowoczesnych autobusów elektrycznych, które nie emitują spalin ani hałasu. Dojazd do pracy komunikacją miejską może okazać się dobrym rozwiązaniem. Komunikacja publiczna jest też sprzyjającym rozwiązaniem dla długich podróży np. służbowych. Pociągi zużywają znacznie mniej paliwa na osobę niż samochody osobowe.
Ekologiczne podróżowanie: do czego zachęcać pracowników?
Oto kilka statystyk, dotyczących używania komunikacji miejskiej w Polsce:
- Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku komunikacja miejska przewiozła 2,3 miliarda pasażerów, co stanowiło 42% wszystkich przewozów pasażerskich w kraju
- W 2020 roku najwięcej pasażerów komunikacji miejskiej przeiozły przedsiębiorstwa z Warszawy (419 milionów), Krakowa (178 milionów) i Wrocławia (144 milionów).
- W 2020 roku średni wiek autobusów komunikacji miejskiej wynosił 9,4 roku, a średni wiek tramwajów – 22,4 roku.
- W 2019 roku w Polsce funkcjonowało 264 przedsiębiorstw komunikacji miejskiej,
z czego 38% było zakładami budżetowymi, a 62% - spółkami prawa handlowego. - W 2019 roku średnia wydajność pracy w komunikacji miejskiej wynosiła 1,3 mln wozokilometrów na jednego zatrudnionego.
Rower
Rower to idealny środek transportu dla krótkich i średnich dystansów. Jazda rowerem
nie tylko nie generuje żadnych zanieczyszczeń, ale także ma wiele korzyści dla zdrowia
i samopoczucia. Dojazd do pracy rowerem pozwala dotlenić organizm, poprawić kondycję fizyczną, spalić kalorie i zrelaksować się. Rower jest też łatwy w obsłudze i utrzymaniu,
a także zajmuje niewiele miejsca. Coraz więcej miast dysponuje rozwiniętą infrastrukturą rowerową, która umożliwia bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się jednośladem. Można też skorzystać z systemów rowerów miejskich lub elektrycznych, które są dostępne w wielu miejscach. Dojazd do pracy rowerem z pewnością przyniesie więcej korzyści.
Oto niektóre statystyki dotyczące używania rowerów miejskich w Polsce:
- Według raportu CentrumRowere.pl, w 2019 roku w Polsce funkcjonowało 90 systemów rowerów miejskich, z czego 53 zostały ujęte w rankingu. Łącznie było
to ponad 30 tysięcy rowerów i ponad 3 tysiące stacji. - Według tego samego raportu, największym systemem rowerów miejskich w Polsce jest warszawskie Veturilo, które ma ponad 5700 rowerów i 310 stacji. Na drugim miejscu jest katowickie City by bike z ponad 1000 rowerów i 125 stacjami.
Na trzecim miejscu jest łódzkie Veturilo z ponad 1500 rowerów i 152 stacjami. - Dane GUS z 2019 roku wykazały, że rowery miejskie przewiozły ponad 35 milionów pasażerów, co stanowiło 1,5 % wszystkich przewozów pasażerskich w kraju.
- Według danych operatora Nextbike, w 2020 roku jego systemy rowerów miejskich zanotowały wzrost liczby wypożyczeni o ponad 40% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wzrost odnotowano w Warszawie (o ponad 80%),
a najwięcej wypożyczeni miało miejsce we Wrocławiu (ponad 2 miliony).
Rower a udogodnienia w biurze
Dojazd do pracy rowerem często wybierają pracownicy, którzy cenią sobie elastyczność. Mogą zostawić rower po pracy na parkingu rowerowym i załatwić sprawy na mieście,
bez stania w korkach.
Elastyczne powierzchnie biurowe znajdują się zazwyczaj w centrach miast, położne
w najlepiej skomunikowanych lokalizacjach. Chcesz podejmować świadome decyzje dotyczące włączenia elastycznych przestrzeni do swojej strategii? Nasi eksperci mogą
Ci w tym pomóc.
Udogodniena dla podróżujących rowerami pojawiają się również coraz częściej
w budynkach biurowych. W tych najnowszych szatnie rowerowe, oddzielne wejścia na parking, prysznice i szafki dla cyklistów stają się powoli standardem. Wielu właścicieli udynków dba również o fanów dwuch kółek wśród społeczności najemców, organizując bezpłatne przeglądy naprawy i nagrody za wybór ekologicznych środków transportu.
Carpooling
Carpooling to wspólne podróżowanie kilku osób jednym samochodem. Jest to sposób na ograniczenie liczby pojazdów na drogach, a tym samym zmniejszenie emisji spalin, hałasu
i korków. Carpooling pozwala też zaoszczędzić na kosztach paliwa, parkingu czy biletów. Carpooling można zorganizować zarówno na krótkie dojazdy do pracy czy szkoły, jak i na dłuższe trasy międzymiastowe. Istnieją specjalne platformy internetowe lub aplikacje mobilne, które ułatwiają znalezienie osób chętnych do wspólnej podróży.
Kilka ciekawych faktów o rynku carpoolingu w Polsce i za granicą:
- W Polsce istnieje kilka platform internetowych lub aplikacji mobilnych,
które ułatwiają znalezienie osób chętnych do wspólnej podróży lub dojazdem
do pracy. - Najpopularniejszą z nich jest BlaBlaCar, która ma ponad 90 milionów użytkowników na całym świecie i ponad 4 miliony w Polsce. BlaBlaCar oferuje przejazdy na ponad 22 tysiącach tras w Polsce i ponad 3 milionach tras w Europie.
- Według raportu BlaBlaCar z 2019 roku, najczęściej korzystający z carpoolingu
w Polsce to ludzie w wieku 18-34 lat (70%), głównie studenci i pracownicy. Średnia długość przejazdu wyniosła 220 km, a średni koszt za osobę – 35 zł. Jest to
z pewnością opłacalne rozwiązanie i ekologiczny środek transportu. Najpopularniejsze trasy to – Warszawa – Wrocław, Warszawa – Kraków
i Warszawa – Poznań. - Według raportu European Commision z 2018 roku, carpooling jest najbardziej popularny we Francji (17% użytkowników), Niemczech (15%) i Hiszpanii (14%).
Wśród głównych korzyści carpoolingu użytkownicy wymieniali oszczędność pieniędzy (72%), ochronę środowiska (54%) i możliwość poznania nowych ludzi (40%). Wśród głównych barier carpoolingu użytkownicy wymieniali brak elastyczności (44%), brak zaufania (32%) i brak dostępności (28%).
Inne ekologiczne środki transportu
Oprócz wymienionych wyżej rozwiązań, istnieją inne ekologiczne środki transportu,
które mogą być alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych. Są to m.in.:
- Hulajnoga – lekka, tania i zabawna forma przemieszczania się po mieście. Może być napędzana siła własnych mięśni lub silnikiem elektrycznym.
- Samochód elektryczny – pojazd napędzany energią elektryczną zamiast paliwa.
Stacje do ładowania samochodów elektryczny coraz częściej pojawiają się przy biurowcach certyfikowanych, które posiadają wachlarz ekologicznych rozwiązań dla najemców.
Dowiedz się za co płacisz wynajmując powierzchnie biurową w ekologicznym biurowcu
Warto promować wśród swoich pracowników dojazd do pracy ekologicznymi środkami transportu i dostarczać ułatwienia, np. w postaci parkingów dla rowerów, czy dogodnej lokalizacji z dostępem do komunikacji miejskiej, aby pracownicy świadomie wybierali najlepsze, ekologiczne środki transportu.
Napisz do naszego eksperta
Autorzy
Redakcja CBRE
Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.