Artykuł

Dane po zamknięciu II. kwartału 2024 w województwie Dolnośląskim

Region Wrocławia zdecydowanym liderem na rynku magazynowo-produkcyjnym w Polsce

października 1, 2024

Rynek magazynowo-produkcyjny w województwie dolnośląskim po II kwartale

Dane po zamknięciu II. kwartału 2024 w województwie dolnośląskim wskazują jednoznacznie – Region Wrocławia jest zdecydowanym liderem na rynku magazynowo-produkcyjnym w Polsce.


Po I połowie 2024 roku w regionie Wrocławia całkowita powierzchnia magazynowa wyniosła 4 468 000 m kw., a ponad 568 000 m kw. pozostaje w budowie. Popyt w regionie wyniósł ponad 500 000 m kw., a na ten wynik złożyły się największe umowy najmu w kraju (Prime Logistics Wrocław – 98 700 m kw., Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub – 91 000 m kw., Hillwood Wrocław Wschód II – 53 798 m kw.). 

Aktywność najemców w ragionach

Co sprawia, że województwo dolnośląskie cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród najemców powierzchni magazynowych i logistycznych? Dlaczego akurat ten region najprawdopodobniej utrzyma pozycje lidera przez najbliższych kilka lat?

Lokalizacja

Bezdyskusyjnym atutem województwa dolnośląskiego jest jego położenie. Parki magazynowe budowane wzdłuż autostrady A4, która od lat łączy region ze wschodem kraju, sprzyjają logistyce i optymalizacji kosztów transportów. Autostrada pozwala też sprawnie dostać się do Niemiec, co w przypadku przedsiębiorstw międzynarodowych może mieć kluczowe znaczenie dla wyboru lokalizacji. Budowa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8, a także dróg ekspresowych S8 - w kierunku na Warszawę i S5 - w kierunku na Poznań.

Port lotniczy we Wrocławiu im. Mikołaja Kopernika to jedno z największych i najlepiej funkcjonujących lotnisk regionalnych w Polsce. W niedalekiej odległości od lotniska również buduje się coraz więcej nowych powierzchni magazynowych.

Wysokość czynszów

Standardowe warunki najmu w regionie Wrocławia wahają się pomiędzy 4,2 a 5,4 EUR/m kw. powierzchni magazynowej. W przypadku powierzchni biurowej jest to przedział 11,5 a 13,00 EUR/m kw. Zestawiając te koszty z regionem Warszawy I, Wrocław wypada niezwykle korzystnie pod kątem finansowym i jest regionem o wiele bardziej dostępnym dla średnich i mniejszych firm, które potrzebują nowoczesnej powierzchni klasy A, przy rozsądnych dla budżetu stawkach. 

Nowoczesna powierzchnia magazynowa

W województwie dolnośląskim w budowie pozostaje ponad 568 000 m kw. co plasuje region na pierwszym miejscu w kraju. Magazyny te to powierzchnie klasy „A” budowane w duchu ekologicznego podejścia do biznesu, coraz bardziej przyjazne dla pracownika, oferujące szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które usprawniają jego pracę. Dzisiejsze magazyny zdobywają coraz to wyższe stopnie certyfikacji BREEAM i LEED, są otoczone łąkami zamiast trawników, które wymagają podlewania, oferują stacje do ładowania pojazdów elektrycznych i coraz częściej panele fotowoltaiczne, panele słoneczne na dachach budynków do ogrzewania wody i urządzenia do zbierania wody o wysokim współczynniku oszczędności wody. Magazynów o takim standardzie najwięcej należy spodziewać się właśnie we Wrocławiu.

Powierzchnie w budowie w regionach

Rynek lokalny

W województwie dolnośląskim mieszka niespełna 2,9 mln ludzi, a wskaźnik bezrobocia wynosi 4.7% (w samym Wrocławiu jest to 1.7%). Średnie wynagrodzenia brutto są na wysokim poziomie w stosunku do innych regionów w kraju. Duży rynek lokalny zapewnia przedsiębiorcom możliwość dość łatwego znalezienia wykwalifikowanych pracowników co stanowi kolejną zaletę inwestowania w regionie. 

Jeśli szukasz powierzchni magazynowej lub produkcyjnej w okolicach Wrocławia i zależy Ci na sprawdzonym partnerze, który dobrze zna ten rynek – nie zwlekaj, porozmawiajmy. 

banner_text_industrial

Autorzy