Artykuł

Boom na centra danych: Analiza ciągłego wzrostu rynku

Co napędza popyt na centra danych?

grudnia 12, 2023

inwestycje w centra danych, rozwój centrów danych

Z tego artykułu dowiesz się, co napędza popyt na centra danych, jaki wpływ na ich rozwój mają technologie przyszłości oraz jak zadbać o ich bezpieczeństwo.

Co napędza popyt na centra danych?

Analiza ciągłego wzrostu rynku centrów danych przez ekspertów i analityków z branży nieruchomości wynika z faktu, iż coraz większe znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie ma technologia. To właśnie rozwój e-commerce i technologii, takich jak sztuczna inteligencja, to główne czynniki mające wpływ na wzrost zapotrzebowania i przechowywania danych. Czynniki te bezpośrednio przekładają się na popyt w inwestycje w centra danych oraz usługi chmurowe i kolokacyjne, która polegają na korzystaniu z serwerów własnych ulokowanych w data center lub korzystaniu z serwerów dedykowanych operatora data center. Rozwój centrów danych spowodowany jest również:

 • rozwojem chmury obliczeniowej, która wymaga znacznej przestrzeni do przechowywania danych,
 • większym zainteresowaniem aplikacjami internetowymi – zarówno te przeznaczone dla firm, jak i konsumentów są coraz
 • bardziej zaawansowane, a to wymaga dużych zasobów obliczeniowych,
 • ciągłym przyrostem użytkowników w mediach społecznościowych,
 • rosnącymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa,
 • zmianami wywołanymi przez sytuację gospodarczą, która miała miejsce w 2020 roku – doszło wówczas do znacznego przyspieszenia procesów cyfryzacji, co zwiększyło zapotrzebowanie na centra danych, które umożliwiają wykonywanie pracy w trybie zdalnym,
 • rozwojem urządzeń IoT takich jak czujniki czy kamery. Generują one sporą ilość danych, która musi być przechowywana i przetwarzana w centrach,
 • rozwojem aplikacji i start upów opartych na technologii sztucznej inteligencji.


Wciąż rosnąca moc obliczeniowa oraz rozwój metod uczenia maszynowego, które wykorzystywane są do zautomatyzowanej analityki danych, sprawiają, że przetwarzanie danych jest coraz bardziej powszechne. To z kolei przyczynia się do cyfrowej transformacji biznesu.

W każdym segmencie rynku nieruchomości również w przypadku centrów danych, kluczową rolę odgrywa lokalizacja. Wymagają one sprawdzonego, niezawodnego zasilania oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu. Przydatna będzie więc analiza czy w danym przypadku koszty opłat za przyłączenie mogłyby zostać zaliczone do wartości początkowej inwestycji, co podlegałoby zwiększeniu jej amortyzacji, czy powinny stanowić jedynie jednorazowy koszt podatkowy.

Technologie przyszłości a rozwój centrów danych

Dynamiczny postęp technologiczny jest ściśle związany z rozwojem centrów danych. Technologie przyszłości, takie jak np. Internet Rzeczy (Iot), czy sztuczna inteligencja (AI) generują ogromne ilości informacji, które muszą być właściwie przechowywane i przetwarzane. Bez zaawansowanych centrów danych, niektóre technologie nie mogłyby zostać wdrożone czy rozwijane w oczekiwanym stopniu. Dotyczy to technologii takich jak m.in.:

 1. 5G i Edge computing – jest to technologia umożliwiająca przesyłanie dużej ilości danych w bardzo szybkim tempie. Aby mogła ona obsługiwać więcej zasobów obliczeniowych, potrzebuje centrów danych z dodatkową mocą. Centra danych obsługujące technologię 5G muszą także dawać możliwość zarządzania temperaturą, ponieważ podczas generowania większej mocy, potrzebne jest dodatkowe chłodzenie. Ta technologia przyszłości potrzebuje więc rozbudowanej infrastruktury, zwłaszcza centrów Edge. Umożliwiają one przetwarzanie dany w pobliżu ich źródła, np. urządzeń IoT. Centra danych Edge są istotne dla nieruchomości, zwłaszcza w celu stworzenia inteligentnego miasta.
 2. Blockchain – jest to technologia służąca do przechowywania informacji o transakcjach dokonywanych w Internecie. Blockchain jest czymś na kształt cyfrowej księgi, w której informacje układają się w postaci następujących po sobie bloków danych. Zdaniem wielu ekspertów technologia ta może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie instytucji finansowych. Bezpieczne zarządzanie łańcuchami bloków wymaga zaawansowanych centrów danych.
 3. Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona – w branży nieruchomości niezwykle ważne jest odpowiednie zwizualizowanie i przedstawienie projektu. Rozwój tych dwóch rzeczywistości stwarza ogromne zapotrzebowanie na infrastrukturę do przesyłania i przetwarzania dużej ilości treści wizualnych. Rozwój centrów danych stwarza możliwość do przetwarzania i dostarczania tych informacji w czasie rzeczywistym.
 4. Technologie ekologiczne – wrażliwość na ekologię i świadomość otaczającego świata wciąż rośnie. Dla coraz większej liczby przedsiębiorców istotny jest zrównoważony rozwój ekologiczny. Nowe technologie w obszarze efektywności odnawialnych źródeł energii wpływają na rozwój centrów danych, sprawiając, że te stają się bardziej przyjazne dla środowiska.

banner_text_industrial

Bezpieczeństwo danych w kontekście wzrostu rynku

Rynek centrów danych jest bardzo konkurencyjnym sektorem w gospodarce, a firmy działające na nim stale muszą inwestować w nowe technologie oraz zabezpieczenia. Bezpieczeństwo danych jest więc kluczowym aspektem w kontekście wzrostu zapotrzebowania na centra danych. W miarę wzrostu ilości przechowywanych i przetwarzanych informacji w centrach danych rośnie zagrożenie związane z ich utratą bądź kradzieżą. Kluczową kwestią wpływającą na bezpieczeństwo centrów danych jest więc ich ochrona przed cyberatakami. Ważne jest, aby centra danych posiadały firewalle lub inne systemy wykrywania intruzów. Muszą one także zapewniać rygorystyczne zasady dostępu do infrastruktury, czyli uwierzytelnienia i autoryzacje.

Istotne dla bezpieczeństwa centrów danych jest także zapewnienie ciągłości ich działania, gdyż awaria lub atak może przynieść przedsiębiorstwu sporo strat. Nieupoważnione osoby przed dostępem do informacji powstrzyma także szyfrowanie danych na poziomie dysku lub w transmisji. W zapewnieniu bezpieczeństwa centrów danych pomoże także skuteczne zarządzanie tożsamością użytkowników i ich kontrolowanie.

Każdy przedsiębiorca, decydując się na wejście na rynek centrów danych, powinien także zainwestować w edukację i szkolenia pracowników, których celem jest zminimalizowanie ryzyka ludzkiego błędu.


Autorzy

 • Redakcja CBRE

  Zdjęcie redakcja-cbre

  Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.