Artykuł

BMS w nowoczesnych rozwiązaniach nieruchomości

przyszłość zarządzania budynkami

marca 26, 2024

BMS

Inteligentna automatyka zmienia oblicze branży nieruchomości zarówno komercyjnych, jak i prywatnych. Jej zalety wiążą się nie tylko z ułatwieniami dotyczącymi sterowania poszczególnymi funkcjami obiektu czy domu, ale pozwalają również optymalizować koszty eksploatacyjne, a tym samym przyczyniać się do celów, jakie wytycza przed nami zrównoważony rozwój. Dowiedzmy się, co to jest BMS oraz IoT w zarządzaniu budynkami.


Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co to jest BMS?
  • Jakie możliwości zapewnia IoT w zarządzaniu budynkami?
  • Na czym polega zrównoważony rozwój w BMS?
  • Jak wygląda analiza ROI w BMS?

BMS w kontekście innowacji technologicznych: Nowe możliwości

BMS i innowacje z obszaru inteligentnej automatyki to już nie są nowinki technologiczne, a rzeczywistość. I to taka, której oczekują najemcy nieruchomości komercyjnych. Nic dziwnego, bowiem ich obecność wiąże się z samymi zaletami. Także dla deweloperów. BMS jest skrótem od angielskiego Building Management System i już sama nazwa wskazuje jego zastosowanie.

BMS to system zarządzania budynkiem - inteligentnymi urządzeniami i instalacjami np. oświetleniem, temperaturą, roletami a także kontrolować techniczne elementy takie jak np. monitoring.

Co ważne, BMS integruje zarządzanie nimi w jednej aplikacji i pozwala na sterowanie z poziomu urządzenia mobilnego czy komputera stacjonarnego. By system działał, potrzebne są sterowniki montowane w określonych miejscach budynku, które podłącza się do systemu BMS. Całość pozwala nie tylko tworzyć indywidualne scenariusze odzwierciedlające pewne powtarzalne czynności (np. światło i ogrzewanie są włączone w godzinach, w których odbywa się praca biurowa), ale także przeprowadzać diagnostykę zużycia np. energii elektrycznej i optymalizować je.

Integracja BMS z systemami IoT i sztucznej inteligencji

BMS nie byłby możliwy, gdyby nie IoT(Internet of Things), czyli Internet rzeczy będący siecią wyposażonych w czujniki i oprogramowanie urządzeń pozwalających na łączenie się ich między sobą i wymienianie danych. IoT w zarządzaniu budynkami pełni nieocenioną rolę umożliwiając kontrolę nad rozmaitymi procesami oraz ich optymalizację, czego najlepszym przykładem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla poprzez ścisły monitoring zużycia energii elektrycznej.

banner_text_office

Aspekty zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu budynkami za pomocą BMS

BMS i innowacje związane z tym systemem są przy okazji kluczowym elementem pozwalającym realizować cele zawarte w programie Unii Europejskiej znanym pod nazwą Zielony Ład. Ich wspólnym mianownikiem jest dążenie do ograniczenia w Europie emisji CO2 o 55% do roku 2030, a do roku 2050 - osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zrównoważony rozwój w BMS realizowany jest w oparciu o generujące oszczędności rozwiązania typu smart (np. inteligentne systemy sterowania energooszczędnym oświetleniem LED) i zarządzanie nimi w stosowny do zapotrzebowania użytkowników obiektu, sposób. BMS jest w gruncie rzeczy inteligentnym ekosystemem, który sterowany w odpowiedni sposób działa po pierwsze na rzecz uzyskania optymalnej efektywności energetycznej, a po drugie - dostosowuje się do potrzeb użytkowników wpływając korzystnie na ich samopoczucie i produktywność.

Analiza ROI we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań BMS

Analiza ROI w BMS jest wartościowym narzędziem potwierdzającym mocne strony implementacji systemu zarządzania budynkiem, głównie tych związanych z optymalizacją i obniżeniem kosztów eksploatacyjnych takich jak zużycie energii elektrycznej czy wody. ROI (z ang. return of investment) jest wskaźnikiem rentowności inwestycyjnej i kluczowym narzędziem służącym do oceny opłacalności danego projektu. By uzyskać procentowy wynik, pod uwagę w przypadku nieruchomości bierzemy nie tylko oszczędności eksploatacyjne, ale także te związane z poprawą bezpieczeństwa i ochrony, czyli dostępu do budynku, sprawnie działającej wentylacji, ogrzewania czy klimatyzacji.

BMS i innowacje z obszaru inteligentnej automatyki są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych budynkach komercyjnych. Najlepiej ten zintegrowany z obiektem system zaplanować już na etapie budowy, jednak także w budynkach starszych możliwa jest jego implementacja. BMS i sztuczna inteligencja to wartościowe narzędzia w sektorze nieruchomości. Warto z nich korzystać, ponieważ znacznie podnoszą prestiż budynków w oczach potencjalnych najemców.


Autorzy

  • Redakcja CBRE

    Zdjęcie redakcja-cbre

    Specjalizacja: Zespół Content Marketing zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją materiałów na platformy CBRE. Na co dzień współpracuje ze specjalistami ze wszystkich linii biznesowych, dbając nie tylko o eksperckość, ale również atrakcyjną formę tworzonych treści.