Artykuł

Agent nieruchomości - czy warto skorzystać z jego wsparcia?

lutego 15, 2022

Agent nieruchomoci 608x406

Interesuje Cię wynajem biura? Agent nieruchomości pomoże Ci przejść przez proces transakcji. Bez stresu, niespodziewanych zwrotów akcji i innych perturbacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o wynajem, podnajem, sprzedaż lokalu. Sprawdź,
czego możesz oczekiwać od profesjonalnego pośrednika oraz czy warto skorzystać z jego pomocy. 

Zakup, ale także wynajem większej nieruchomości, często wiąże się z dużym stresem inwestora. I trudno się dziwić. W grę wchodzą niemałe pieniądze, a czasem wiążące umowy najmu, podpisywane na lata. Do tego dochodzi proces zbieranie niezbędnych dokumentów, czuwania nad poprawnością zapisów, negocjacje. Głowa boli od samego wymieniania, co dopiero mówić o nadzorowaniu tego niekiedy skomplikowanego procesu. Szczęśliwie, doświadczony agent nieruchomości może ściągnąć „z naszych barków” większość z tych czynności. Mało tego, weźmie również odpowiedzialność za modelowe przeprowadzenie transakcji i dopięcie jej na ostatni guzik.

Agent nieruchomości - czym się zajmuje?

Mówi się, że agent nieruchomości uprawia jeden z najtrudniejszych zawodów świata. Musi sprawnie lawirować między stronami transakcji. I zapewnić dobre połączenie ich skrajnych oczekiwań. Często jest także tarczą, odbijającą negatywne emocje i ostre komentarze. Ale przejdźmy do konkretów. Jakie są jego zadania? Agent nieruchomości ma ich naprawdę sporo!

Agent nieruchomości - co robi:

 • Zbadanie potrzeb klienta (zainteresowanego sprzedażą, zakupem, najmem, wynajmem, podnajem, dzierżawą lub leasingiem nieruchomości).
 • Pomoc w ustaleniu priorytetów i oczekiwań realnych do spełnienia .
 • Doprecyzowanie możliwości finansowych i szukanie optymalnych rozwiązań.
 • Znalezienie ofert dopasowanych do potrzeb (uwzględniając lokalizację, budżet i standard).
 • Umówienie spotkania z pozostałymi stronami transakcji.
 • Annaliza rynku w celu przygotowania się do negocjacji.
 • Wsparcie w finalizacji transakcji.

To jednak nie wszystkie aktywności, które podejmuje dobry agent nieruchomości. Pośrednik z wieloletnim stażem może wskazać nam najlepszych architektów, prawników, czy zaufanych notariuszy. To także „nasz człowiek” podczas dokonywania oględzin konkretnej nieruchomości. I negocjator, który w pertraktacjach porusza się z „kocią ostrożnością”. 

Agent nieruchomości - czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy wsparcie agenta nieruchomości podczas wynajmu nieruchomości jest potrzebne. Wynika to głównie z konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Pośrednik za swoje usługi pobiera prowizję. Jest ona uzależniona między innymi od wysokości czynszu, np. wynosi dwa lub trzy miesiące czynszu za wynajem biura.

Decydując się na pomoc profesjonalnego agenta nieruchomości, mamy pewność:

 • Wyboru najkorzystniejszej oferty.
 • Pomocy przy skompletowaniu wymaganych dokumentów (to oszczędność czasu!).
 • Fachowe doradztwo.
 • Negocjacje.

Jeśli jesteśmy stroną sprzedającą, możemy oprzeć się na rozbudowanych kanałach dotarcia do potencjalnych zainteresowanych. Agent nieruchomości zajmie się również pozyskiwaniem klientów i właściwą prezentacją nieruchomości. To może znacząco skrócić czas potrzebny do finalizacji transakcji.

Co warto, a co się opłaca? Podsumowanie

Niektórzy mogą uważać, że wsparcie agenta nieruchomości nie zawsze się opłaca. Może. My powiemy, że z profesjonalnego doradztwa i wparcia zawsze warto skorzystać. Podzielających naszą opinię zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą CBRE Office.

Napisz do naszych ekspertów

Autorzy