28 lutego, 2022

W 2021 roku powierzchnie magazynowe biły rekordy popularności. Kolejne hale powstają w ekspresowym tempie. Jak wzmożone zainteresowanie wpływa na koszty wynajmu magazynu? Ile trzeba zapłacić za wynajem powierzchni magazynowej i co ma największy wpływ na cenę? Sprawdzamy!

Wraz z rozwojem prowadzonej działalności zwiększają się także nasze potrzeby w kwestii infrastruktury. Wynajem magazynu jest niezbędny choćby dla przechowywania materiałów, które mamy w firmowej ofercie. To, ile zapłacimy za wynajem powierzchni magazynowej, uzależnione jest od paru czynników:

  • Powierzchni - wielkość ma znaczenie, jeśli chcemy wynająć magazyn. Koszty w przypadku wielkoformatowych „big-boxów” zlokalizowanych w sąsiedztwie dużych aglomeracji będą znacząco odbiegać od mniejszych modułów magazynowych.
  • Lokalizacja - koszty wynajmu magazynu w I strefie w Warszawie będą wyższe, niż dajmy na to w Toruniu lub Lublinie. Cena za metr uzależniona jest od tempa rozwoju infrastruktury (także drogowej) w danym rejonie.
  • Dostęp do szlaków transportowych - niedaleka odległość od głównych węzłów komunikacyjnych gwarantuje swobodny i szybki transport towarów na terenie całego kraju. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się wynajem powierzchni magazynowych w regionach tak zwanej „wielkiej piątki” - Warszawy, Górnego Śląska, Polski Centralnej, Poznania i Wrocławia.
  • Standard magazynu - na dobrze wyposażoną powierzchnię z udogodnieniami (windami towarowymi, ogrzewaniem, przynależnym parkingiem, czy coraz częściej wymaganym systemem monitoringu) trzeba wyciągnąć więcej dukatów z sakiewki.
  • Kurs euro - to właśnie w tej walucie określa się najczęściej wysokość czynszów magazynowych. Co to oznacza dla najemcy? Możliwe niemiłe zaskoczenie - choć stawka w przeliczeniu na metr kwadratowy nie uległa zmianie, może się okazać, że zapłacimy za nią więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Wystarczy, że kurs euro poszybował w górę o parę punktów procentowych.

Średnia cena powierzchni magazynowej 2021 – według miast


Rynek powierzchni magazynowych ma się dobrze. Jego pozycja jest ugruntowana na tyle, że nawet pandemia nie doprowadziła do odczuwalnych tąpnięć. Średnia cena powierzchni magazynowej w 2021 roku utrzymała się na stabilnym poziomie. Najwięcej trzeba było zapłacić w Warszawie - średnio od 4,2 do nawet 5,5 euro za metr kwadratowy powierzchni (za miesiąc). Drogo było również w pozostałych lokalizacjach miejskich.

Według podsumowania roku, w raporcie CBRE Poland Real Estate Market Outlook, w 2021 roku cena wynajmu powierzchni magazynowej w Warszawie to średnio 6,27 euro za metr kwadratowy (przy wynajmie 1000 mkw). Ile maksymalnie zapłacimy za mkw powierzchni magazynowej w pozostałych większych miastach? (Kwoty w euro podane w przybliżeniu według kursu na dzień 1.04.2022)

  • Gdańsk – 3,96 euro
  • Wrocław – 3,96 euro
  • Kraków - 4,98 euro
  • Poznań – 3,76 euro

 

Różnice w cenie potrafią być ogromne. Nim zdecydujemy się na wynajem powierzchni magazynowej, warto zasięgnąć rady u specjalistów. Otrzymamy wtedy pewność dostosowania rozwiązań do wymagań, dynamiki rynku i możliwości naszego firmowego portfela.


Pobierz raport

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu.

$name
Beata Hryniewska
Senior Director, Head of A&T Industrial & Logistics Poland
przemyslaw_pietak_326x248
Przemysław Piętak
Supply Chain Advisory Director, A&T Industrial & Logistics Poland
maciej-gierak
Maciej Gierak
Associate Director, A&T Industrial & Logistics Poland
kamilla-joszczuk
Kamilla Joszczuk
Associate Director, A&T Industrial & Logistics Poland
Marcin-Janiak-326x248
Marcin Janik
Senior Consultant
+48 735 935 031

Wyślij wiadomość do:

Zobacz inne artykuły powiązane z INDUSTRIAL HUB

Data Center – jaka lokalizacja dla data center?

Data Center – jaka lokalizacja dla data center?

Jak szukać lokalizacji pod Data Center?
Jak lockdown w Chinach wpływa na globalny łańcuch dostaw?

Jak lockdown w Chinach wpływa na globalny łańcuch dostaw?

Czy konsekwencje będą odczuwalne również w Polsce? Wyjaśniamy.
Rodzaje umów: Co to znaczy Triple Net Lease?

Rodzaje umów: Co to znaczy Triple Net Lease?

Umowa Triple Net Lease – tzw. umowa instytucjonalna

Wróć do strony głównej bloga