28 lutego, 2022

W 2021 roku powierzchnie magazynowe biły rekordy popularności. Kolejne hale powstają w ekspresowym tempie. Jak wzmożone zainteresowanie wpływa na koszty wynajmu magazynu? Ile trzeba zapłacić za wynajem powierzchni magazynowej i co ma największy wpływ na cenę? Sprawdzamy!

Wraz z rozwojem prowadzonej działalności zwiększają się także nasze potrzeby w kwestii infrastruktury. Wynajem magazynu jest niezbędny choćby dla przechowywania materiałów, które mamy w firmowej ofercie. To, ile zapłacimy za wynajem powierzchni magazynowej, uzależnione jest od paru czynników:

  • Powierzchni - wielkość ma znaczenie, jeśli chcemy wynająć magazyn. Koszty w przypadku wielkoformatowych „big-boxów” zlokalizowanych w sąsiedztwie dużych aglomeracji będą znacząco odbiegać od mniejszych modułów magazynowych.
  • Lokalizacja - koszty wynajmu magazynu w I strefie w Warszawie będą wyższe, niż dajmy na to w Toruniu lub Lublinie. Cena za metr uzależniona jest od tempa rozwoju infrastruktury (także drogowej) w danym rejonie.
  • Dostęp do szlaków transportowych - niedaleka odległość od głównych węzłów komunikacyjnych gwarantuje swobodny i szybki transport towarów na terenie całego kraju. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się wynajem powierzchni magazynowych w regionach tak zwanej „wielkiej piątki” - Warszawy, Górnego Śląska, Polski Centralnej, Poznania i Wrocławia.
  • Standard magazynu - na dobrze wyposażoną powierzchnię z udogodnieniami (windami towarowymi, ogrzewaniem, przynależnym parkingiem, czy coraz częściej wymaganym systemem monitoringu) trzeba wyciągnąć więcej dukatów z sakiewki.
  • Kurs euro - to właśnie w tej walucie określa się najczęściej wysokość czynszów magazynowych. Co to oznacza dla najemcy? Możliwe niemiłe zaskoczenie - choć stawka w przeliczeniu na metr kwadratowy nie uległa zmianie, może się okazać, że zapłacimy za nią więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Wystarczy, że kurs euro poszybował w górę o parę punktów procentowych.

Średnia cena powierzchni magazynowej 2021 – według miast


Rynek powierzchni magazynowych ma się dobrze. Jego pozycja jest ugruntowana na tyle, że nawet pandemia nie doprowadziła do odczuwalnych tąpnięć. Średnia cena powierzchni magazynowej w 2021 roku utrzymała się na stabilnym poziomie. Najwięcej trzeba było zapłacić w Warszawie - średnio od 4,2 do nawet 5,5 euro za metr kwadratowy powierzchni (za miesiąc). Drogo było również w pozostałych lokalizacjach miejskich.

Według podsumowania roku, w raporcie CBRE Poland Real Estate Market Outlook, w 2021 roku cena wynajmu powierzchni magazynowej w Warszawie to średnio 6,27 euro za metr kwadratowy (przy wynajmie 1000 mkw). Ile maksymalnie zapłacimy za mkw powierzchni magazynowej w pozostałych większych miastach? (Kwoty w euro podane w przybliżeniu według kursu na dzień 1.04.2022)

  • Gdańsk – 3,96 euro
  • Wrocław – 3,96 euro
  • Kraków - 4,98 euro
  • Poznań – 3,76 euro

 

Różnice w cenie potrafią być ogromne. Nim zdecydujemy się na wynajem powierzchni magazynowej, warto zasięgnąć rady u specjalistów. Otrzymamy wtedy pewność dostosowania rozwiązań do wymagań, dynamiki rynku i możliwości naszego firmowego portfela.


Pobierz raport

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu.

$name
Beata Hryniewska
Senior Director, Head of A&T Industrial & Logistics Poland
przemyslaw_pietak_326x248
Przemysław Piętak
Supply Chain Advisory Director, A&T Industrial & Logistics Poland
maciej-gierak
Maciej Gierak
Associate Director, A&T Industrial & Logistics Poland
kamilla-joszczuk
Kamilla Joszczuk
Associate Director, A&T Industrial & Logistics Poland
Marcin-Janiak-326x248
Marcin Janik
Senior Consultant

Wyślij wiadomość do:

Zobacz inne artykuły powiązane z INDUSTRIAL HUB

Co to jest czynsz efektywny i jak się go liczy?

Co to jest czynsz efektywny i jak się go liczy?

Poznaj kilka ważnych definicji
Słownik pojęć magazynowych

Słownik pojęć magazynowych

Terminy i pojęcia niezbędne na rynku powierzchni magazynowych
Jak przeprowadzić proces wynajmu magazynu dla branży logistycznej?

Jak przeprowadzić proces wynajmu magazynu dla branży logistycznej?

Praktyczne porady, jak wybrać magazyn dla firmy logistycznej

Wróć do strony głównej bloga