W 2021 roku powierzchnie magazynowe biły rekordy popularności. Kolejne hale powstają w ekspresowym tempie. Jak wzmożone zainteresowanie wpływa na koszty wynajmu magazynu? Ile trzeba zapłacić za wynajem powierzchni magazynowej i co ma największy wpływ na cenę? Sprawdzamy!
Wraz z rozwojem prowadzonej działalności zwiększają się także nasze potrzeby w kwestii infrastruktury. Wynajem magazynu jest niezbędny choćby dla przechowywania materiałów, które mamy w firmowej ofercie. To, ile zapłacimy za wynajem powierzchni magazynowej, uzależnione jest od paru czynników:
- Powierzchni - wielkość ma znaczenie, jeśli chcemy wynająć magazyn. Koszty w przypadku wielkoformatowych „big-boxów” zlokalizowanych w sąsiedztwie dużych aglomeracji będą znacząco odbiegać od mniejszych modułów magazynowych.
- Lokalizacja - koszty wynajmu magazynu w I strefie w Warszawie będą wyższe, niż dajmy na to w Toruniu lub Lublinie. Cena za metr uzależniona jest od tempa rozwoju infrastruktury (także drogowej) w danym rejonie.
- Dostęp do szlaków transportowych - niedaleka odległość od głównych węzłów komunikacyjnych gwarantuje swobodny i szybki transport towarów na terenie całego kraju. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się wynajem powierzchni magazynowych w regionach tak zwanej „wielkiej piątki” - Warszawy, Górnego Śląska, Polski Centralnej, Poznania i Wrocławia.
- Standard magazynu - na dobrze wyposażoną powierzchnię z udogodnieniami (windami towarowymi, ogrzewaniem, przynależnym parkingiem, czy coraz częściej wymaganym systemem monitoringu) trzeba wyciągnąć więcej dukatów z sakiewki.
- Kurs euro - to właśnie w tej walucie określa się najczęściej wysokość czynszów magazynowych. Co to oznacza dla najemcy? Możliwe niemiłe zaskoczenie - choć stawka w przeliczeniu na metr kwadratowy nie uległa zmianie, może się okazać, że zapłacimy za nią więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Wystarczy, że kurs euro poszybował w górę o parę punktów procentowych.
Średnia cena powierzchni magazynowej 2021 – według miast
Rynek powierzchni magazynowych ma się dobrze. Jego pozycja jest ugruntowana na tyle, że nawet pandemia nie doprowadziła do odczuwalnych tąpnięć. Średnia cena powierzchni magazynowej w 2021 roku utrzymała się na stabilnym poziomie. Najwięcej trzeba było zapłacić w Warszawie - średnio od 4,2 do nawet 5,5 euro za metr kwadratowy powierzchni (za miesiąc). Drogo było również w pozostałych lokalizacjach miejskich.
Według podsumowania roku, w raporcie CBRE Poland Real Estate Market Outlook, w 2021 roku cena wynajmu powierzchni magazynowej w Warszawie to średnio 6,27 euro za metr kwadratowy (przy wynajmie 1000 mkw). Ile maksymalnie zapłacimy za mkw powierzchni magazynowej w pozostałych większych miastach? (Kwoty w euro podane w przybliżeniu według kursu na dzień 1.04.2022)
- Gdańsk – 3,96 euro
- Wrocław – 3,96 euro
- Kraków - 4,98 euro
- Poznań – 3,76 euro
Różnice w cenie potrafią być ogromne. Nim zdecydujemy się na wynajem powierzchni magazynowej, warto zasięgnąć rady u specjalistów. Otrzymamy wtedy pewność dostosowania rozwiązań do wymagań, dynamiki rynku i możliwości naszego firmowego portfela.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu.





Zobacz inne artykuły powiązane z INDUSTRIAL HUB

Data Center – jaka lokalizacja dla data center?

Jak lockdown w Chinach wpływa na globalny łańcuch dostaw?
