27 października, 2021

Odpowiednio dobrana powierzchnia magazynu daje możliwość wygodnej realizacji celów biznesowych i firmowego wzrostu. Umowa najmu zajmowanej hali niebawem się kończy? To dobry moment na przeanalizowanie kluczowych kwestii i zoptymalizowanie kosztów. Zastanów się, czy przestrzeń spełnia Twoje wymogi. W przypadku odpowiedzi twierdzącej postaraj się o przedłużenie najmu. Pamiętaj jednak, że możesz pertraktować warunki zapisane w umowie. Sprawdź, jak właściwie przygotować się do procesu renegocjacji. 

Umowa najmu hali może zawierać zapisy, które po latach stały się niewygodne. To może ograniczać rozwój lub po prostu być mało opłacalne. Przed podjęciem decyzji o firmowej przeprowadzce, warto rozważyć pertraktacje z właścicielem obiektu. Co możesz zyskać? Oszczędności: finansowe i czasowe. W końcu relokacja przedsiębiorstwa to wielka rzecz. Jak podejść do tematu „z głową”? 

Wynajem magazynu: kroki przy renegocjacji warunków


Przede wszystkim przyda się analiza i chłodna kalkulacja. Mamy wrażenie, że wynajęta hala magazynowa jest wygodna i spełnia nasze wymogi. Dodatkowo koszty poniesione przy jej dostosowaniu do specyfiki biznesu nieraz „chłodzą” zapały szukania nowego miejsca. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Po dogłębnym zbadaniu potrzeb może okazać się, że cena i zlokalizowanie obiektu wcale nie są tak rewelacyjne! Mało tego, w niedalekim sąsiedztwie znajdziemy magazyn o podwyższonym standardzie, za porównywalne pieniądze.  


Agencja nieruchomości
świadcząca usługi wsparcia przy wynajmie hal prowadzi na bieżąco analizy rynku. Dzięki temu wie, ile trzeba zapłacić za magazyn w danym miejscu. Pośrednik dodatkowo podejmie próbę wynegocjowania lepszej stawki dla najemcy.  

W Industrial & Logistics CBRE proponujemy pomoc, gdy interesuje Cię:
  • Wynajem magazynu
  • Negocjacja warunków finansowych lub zapisów w umowie
  • Renegocjacja obecnej umowy najmu
  • Analiza kosztów i ryzyka transakcji
  • Ocena techniczna budynku
  • Doradztwo logistyczne
  • Aranżacja wynajętej lub kupionej przestrzeni


jak-renegocjowac-umowe-najmu-1400x360

Porównaj koszty najmu magazynu i pertraktuj 


Wiemy już, jakie mamy alternatywy. Znamy ceny i dane techniczne obiektów, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Czas przedstawić wyniki tej analizy właścicielowi budynku. 

Deweloper, który najczęściej jest również stroną transakcji, może nie być chętny do obniżenia kosztów najmu. Świadomość ofert konkurencji jest mocną kartą przetargową. Dzięki niej możemy zmniejszyć koszty najmu nawet o 30%! Taka wiedza znacząco skróci etap poszukiwań nowego magazynu, jeśli próby renegocjacji spalą się na panewce. 

Nie przeciągaj liny


We właściwie prowadzonych negocjacjach i renegocjacjach liczy się forma. Osiągnięty cel jest efektem ubocznym. Bądź otwarty na dialog i nie przepychaj się na argumenty. Spokojnie przedstawiaj swoje racje, ale bądź też otwarty na obiekcje drugiej strony. Traktujcie się po partnersku i stawiajcie na relacyjną szczerość. W końcu ten biznes musi się opłacać wszystkim. 

Jeśli dojdziecie do porozumienia, wystarczy złożyć podpisy na nowej umowie najmu magazynu. Będzie obszerna, ale warto przeczytać ją „od deski do deski”. Zawarte w niej warunki odnoszą się do przedmiotu najmu i możliwości jego eksploatacji. Na stronach zostaną zapisane także między innymi zasady odstąpienia od umowy. To ważne w momencie, gdy sytuacja na rynku lub w Twojej firmie ulegnie zmianie. Pamiętaj, że umowy podpisujemy na złe czasy. 

Gdy pertraktacje nie powiodą się, czas na rozstanie i otwarcie nowego działu w historii przedsiębiorstwa.
Jeśli wahasz się, gdzie i czego szukać — chętnie porozmawiamy i odpowiemy na Twoje pytania.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu.

$name
Beata Hryniewska
Senior Director, Head of A&T Industrial & Logistics Poland
przemyslaw_pietak_326x248
Przemysław Piętak
Supply Chain Advisory Director, A&T Industrial & Logistics Poland
maciej-gierak
Maciej Gierak
Associate Director, A&T Industrial & Logistics Poland
kamilla-joszczuk
Kamilla Joszczuk
Associate Director, A&T Industrial & Logistics Poland
Marcin-Janiak-326x248
Marcin Janik
Senior Consultant

Wyślij wiadomość do:

Zobacz inne artykuły powiązane z INDUSTRIAL HUB

Jak wybrać najlepszą lokalizację dla magazynu?

Jak wybrać najlepszą lokalizację dla magazynu?

Najważniejsze elementy analizy i wyboru lokalizacji
Już 3 na 4 najemców poszukuje powierzchni magazynowych

Już 3 na 4 najemców poszukuje powierzchni magazynowych

Wyniki raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022”
Data Center – jaka lokalizacja dla data center?

Data Center – jaka lokalizacja dla data center?

Jak szukać lokalizacji pod Data Center?

Wróć do strony głównej bloga