Historia Firmy


Firma, która dziś znana jest jako CBRE, powstała w 1906 roku w San Francisco. W latach 40. XX w. przedsiębiorstwo, które później przyjęło nazwę CB Commercial, stało się jedną z największych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W latach 60. i 70. XX w. firma weszła na giełdę i rozszerzyła wachlarz usług oraz zasięg geograficzny, a tym samym stała się kompleksowym usługodawcą o coraz silniej zaznaczającej się obecności w USA.

Kolejnym kamieniem milowym jest rok 1989, w którym pracownicy i inne osoby wykupili spółkę oraz utworzyli firmę CB Commercial. W ciągu lat 90. XX w. firma CB Commercial agresywnie przyspieszyła wzrost, kultywując globalny potencjał, aby sprostać wymaganiom klientów. Nabyła czołowe firmy w sektorze zarządzania inwestycjami (Westmark Realty Advisors — obecnie CBRE Global Investors, 1995), bankowości hipotecznej (L.J. Melody & Company, 1996) oraz zarządzania nieruchomościami i obiektami korporacyjnymi, jak również zarządzania rynkami kapitałowymi i inwestycjami (Koll Real Estate Services, 1997).
Nabycie w 1998 roku REI Limited – międzynarodowego oddziału firmy Richard Ellis, która powstała w 1773 r. w Londynie – było znaczącym krokiem w globalnej ekspansji CB Commercial.  W tym czasie firma zmieniła nazwę na CB Richard Ellis lub CBRE.

Wkrótce potem firma CBRE ogłosiła nabycie Hillier Parker May & Rowden z siedzibą w Londynie, jednej z najlepszych firm świadczących usługi w sektorze nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu posunięciu firma CBRE stała się pionierem w sektorze nieruchomości z platformą, która pozwala świadczyć zintegrowane usługi dla nieruchomości – przez jedną wspólnie zarządzaną firmę o wspólnej strukturze własności – w największych światowych stolicach biznesu.
W 2003 roku firma CBRE nabyła Insignia Financial Group, dzięki czemu stała się liderem w sektorze nieruchomości w Nowym Jorku i Londynie.  W czerwcu 2004 roku w ramach pierwszej oferty publicznej na nowojorskiej giełdzie firma CBRE wyemitowała akcje zwykłe klasy A, a w 2006 roku została dodana do indeksu S&P 500.

Pod koniec 2006 roku firma CBRE nabyła Trammell Crow Company. W ten sposób powstało przedsiębiorstwo świadczące usługi w sektorze nieruchomości na bezprecedensową skalę, o niespotykanej ofercie i zasięgu. W szczególności CBRE wyróżnia się jako lider w zakresie usług outsourcingowych dla największych najemców, w tym korporacji, organizacji opieki zdrowotnej i instytucji sektora publicznego. Firma jest regularnie uznawana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Firm Outsourcingowych (IAOP – International Association of Outsourcing Professionals) za najlepszą firmę outsourcingową.

W 2011 roku firma CBRE zdobyła pozycję lidera w kolejnym istotnym segmencie biznesowym, przejmując większość działań w zakresie zarządzania inwestycjami na rynku nieruchomości od holenderskiej grupy ING Group, N.V. Krok ten przyczynił się do stworzenia przedsiębiorstwa zarządzającego aktywami inwestycyjnymi o wartości około 90 mld USD.  W tym roku firma zmieniła również nazwę na CBRE Group Inc., aby lepiej dopasować swą tożsamość do pozycji lidera w branży.
W 2013 roku firma CBRE znacznie rozszerzyła swą ofertę usług outsourcingowych dla najemców w Europie dzięki przejęciu Norland Managed Services Ltd, lidera w sektorze inżynierii i usług budowlanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W 2015 roku firma CBRE znalazła się na 2. miejscu w rankingu Barron’s (wśród 500 firm), jeśli chodzi o wzrost finansowy i wyniki . Dodatkowo spółka nabyła Global Workplace Solutions (GWS) od Johnson Controls. GWS to czołowy dostawca zintegrowanych usług zarządzania obiektami na skalę globalną. Po raz pierwszy całkowity przychód przekroczył 10 mld USD.

W 2016 roku firma CBRE znalazła się na 15. miejscu rankingu Forbes w kategorii Najlepszego Pracodawcy Ameryki. Z kolei magazyn Fortune po raz czwarty z rzędu uznał firmę za jedną z Najbardziej Cenionych Firm w sektorze nieruchomości.