Historia Firmy


Firma, która dziś znana jest jako CBRE, powstała w 1906 roku w San Francisco.
W latach 40. XX w. przedsiębiorstwo stało się jedną z największych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W latach 60. i 70. XX w. firma weszła na giełdę i rozszerzyła wachlarz usług oraz zasięg geograficzny, a tym samym stała się kompleksowym usługodawcą o coraz silniej zaznaczającej się obecności w USA. W latach 80. XX w. firma była własnością Sears, Roebuck.

Kolejnym kamieniem milowym jest rok 1989, w którym pracownicy wraz z zewnętrznymi osobami wykupili spółkę oraz utworzyli firmę CB Commercial. W ciągu lat 90. XX w. firma CB Commercial intensywnie się rozwinęła, kultywując globalny potencjał, aby sprostać wymaganiom klientów. Nabyła czołowe firmy w sektorze zarządzania inwestycjami (Westmark Realty Advisors — obecnie CBRE Global Investors, 1995), bankowości hipotecznej (L.J. Melody & Company, 1996) oraz zarządzania nieruchomościami i obiektami korporacyjnymi, jak również zarządzania rynkami kapitałowymi i inwestycjami (Koll Real Estate Services, 1997).

 

Nabycie w 1998 roku REI Limited – międzynarodowego oddziału firmy Richard Ellis, która powstała w 1773 r. w Londynie – było znaczącym krokiem w globalnej ekspansji CB Commercial. W tym czasie firma zmieniła nazwę na CB Richard Ellis lub CBRE.

 

Wkrótce potem firma CBRE ogłosiła nabycie Hillier Parker May & Rowden z siedzibą w Londynie, jednej z najlepszych firm świadczących usługi w sektorze nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu posunięciu firma CBRE stała się pionierem w sektorze nieruchomości z platformą, która pozwala świadczyć zintegrowane usługi dla nieruchomości – przez jedną wspólnie zarządzaną firmę o wspólnej strukturze własności – w największych światowych stolicach biznesu.

W 2003 roku firma CBRE nabyła Insignia Financial Group, dzięki czemu stała się liderem w sektorze nieruchomości w Nowym Jorku i Londynie.  W czerwcu 2004 roku w ramach pierwszej oferty publicznej na nowojorskiej giełdzie firma CBRE wyemitowała akcje zwykłe klasy A, a w 2006 roku została dodana do indeksu S&P 500.

Pod koniec 2006 roku firma CBRE nabyła Trammell Crow Company. W ten sposób powstało przedsiębiorstwo świadczące usługi w sektorze nieruchomości na bezprecedensową skalę, o niespotykanej ofercie i zasięgu. W szczególności CBRE wyróżnia się jako lider w zakresie usług outsourcingowych dla największych najemców, w tym korporacji, organizacji opieki zdrowotnej i instytucji sektora publicznego. Firma jest regularnie uznawana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Firm Outsourcingowych (IAOP – International Association of Outsourcing Professionals) za najlepszą firmę outsourcingową.

W 2011 roku firma CBRE zdobyła pozycję lidera w kolejnym istotnym segmencie biznesowym, przejmując większość działań w zakresie zarządzania inwestycjami na rynku nieruchomości od holenderskiej grupy ING Group, N.V. Krok ten przyczynił się do stworzenia przedsiębiorstwa zarządzającego aktywami inwestycyjnymi o wartości około 90 mld USD. W tym roku firma zmieniła również nazwę na CBRE Group Inc.

 

W 2013 roku firma CBRE znacznie rozszerzyła swą ofertę usług outsourcingowych dla najemców w Europie dzięki przejęciu Norland Managed Services Ltd, lidera w sektorze inżynierii i usług budowlanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

 

W 2015 roku firma CBRE nabyła Global Workplace Solutions (GWS) od Johnson Controls. GWS to czołowy dostawca zintegrowanych usług zarządzania obiektami na skalę globalną. Po raz pierwszy całkowity przychód przekroczył 10 mld USD. Dodatkowo, firma CBRE znalazła się na 2. miejscu w rankingu Barron’s (wśród 500 firm), jeśli chodzi o wzrost finansowy i wyniki.


W 2017 roku zarówno Forbes, jak i Fortune przyznali CBRE tytuł jednego z najlepszych pracodawców Ameryki za różnorodność i integrację, a Euromoney po raz szósty z rzędu uznał CBRE za światowego doradcę ds. nieruchomości roku.


W 2018 roku firma CBRE zmieniła swój symbol na giełdzie nowojorskiej na „CBRE”. Spółka zdobyła 207. pozycję na liście Fortune 500 i uruchomiła dostawcę elastycznych rozwiązań coworkingowych - Hana. Ponadto łączne przychody CBRE po raz pierwszy w historii przekroczyły 20 miliardów dolarów.

 

W 2019 roku CBRE przeorganizowała swoje globalne przedsiębiorstwa tworząc trzy segmenty - Advisory Services, Global Workplace Solutions i Real Estate Investments. Magazyn Fortune uznał CBRE za najbardziej cenioną firmę w branży nieruchomości. Dodatkowo firma już od 7 lat pozostawała na liście. Co więcej, CBRE została szósty rok z rzędu uznana za najbardziej etyczną firmę na świecie i już od 18 lat była uznawana przez firmę Lipsey za najlepszą markę w branży nieruchomości. CBRE została również sklasyfikowana na 15 miejscu w rankingu najlepszych obywateli korporacyjnych USA przez magazyn Corporate Responsibility i zajęła 146 miejsce na liście Fortune 500.Oś czasu


1773—William Ellis rozpoczął działalność jako „obrońca i rzeczoznawca” w Londynie. Kilka lat później zatrudnił siostrzeńca Richarda Ellisa, który został jego uczniem. Rodzina Ellis nieprzerwanie prowadziła i rozwijała firmę do 1938 roku.

1906—Colbert Coldwell założył Tucker, Lynch & Coldwell w San Francisco w Californii.

1995—Nabycie Westmark Realty Advisors, dziś znanej jako CBRE Investors, rozszerzenie możliwości w sektorze zarządzania nieruchomościami.

1996—Nabycie LJ Melody & Co. Firma staje się głównym pomysłodawcą i usługodawcą amerykańskich komercyjnych kredytów hipotecznych. Dziś znana jako CBRE Melody.

1997—Nabycie Koll Real Estate Services, firma stała się liderem w zarządzaniu nieruchomościami.

1998—Nabycie działalności Richard Ellis poza granicami Wielkiej Brytanii. Firma zmieniła nazwę na CB Richard Ellis i prowadziła swoją działalność na terenie 29 krajów. Nabycie Hillier Parker w Zjednoczonym Królestwie.

1999—CBRE działa na ponad 250 rynkach lokalnych. Spółka stała się partnerem firmy Ikoma znaczając tym samym swoją obecność na rynku japońskim.

2001—Wykupienie przez zarząd pakietu kontrolnego akcji i przejęcie firmy.

2003—Firma stała się wiodącym dostawcą usług w branży prowadząc swoją działalność w Nowym Jorku i Londynie. Powróciła globalna nazwa firmy CB Richard Ellis.

2004—CBRE przeprowadziła pierwotną ofertę publiczną na nowojorskiej giełdzie jako „CBRE”. Przychody firmy przekroczyły 2 miliardy dolarów.

2005—CBRE znalazła się na liście Fortune 1000 zajmując 676 miejsce i została uwzględniona w indeksie Russell 1000.

2006— CBRE obchodziła swoje 100-lecie. Firma znalazła się na liście S&P 500. Nabycie Trammell Crow Company. 

2007—CBRE znalazła się w rankingu BusinessWeek pośród 50 najlepszych firm w swojej branży. CBRE uzyskała tytuł jednej ze 100 najszybciej rozwijających się firm w rankingu Fortune.

2008—CBRE stała się pierwszym dostawcą usług w zakresie nieruchomości komercyjnych w rankingu Fortune 500.

2011—CBRE przejeła działalność ING w zakresie zarządzania inwestycjami na rynku nieruchomości w Europie i Azji oraz działalność w zakresie notowanych papierów wartościowych. CBRE znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych firm outsourcingowych w branży nieruchomości według IAOP. Firma zmieniła nazwę na CBRE Group, Inc.

2012—CBRE została pierwszą firmą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości, która znalazła się w pierwszej piątce firm outsourcingowych we wszystkich branżach według stowarzyszenia International Association of Outsourcing Professionals.

2013 – CBRE nabyła Norland Managed Services Ltd, wiodącego dostawcę usług w zakresie inżynierii technicznej budynków w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nabycie zwiększyło działalność outsourcingową najemców w Europie. CBRE została wybrana przez Euromoney na globalnego doradcę roku ds. nieruchomości drugi rok z rzędu.

2015 – CBRE nabyła Global Workplace Solutions (GWS) od Johnson Controls. GWS staje się wiodącym dostawcą zintegrowanych rozwiązań do zarządzania obiektami w skali globalnej. Po raz pierwszy całkowite przychody firmy przekroczyły 10 miliardów dolarów.

2016 – Forbes przyznał CBRE 15. miejsce  w rankingu najlepszych pracodawców. 

2017 – Euromoney po raz szósty z rzędu uznał CBRE za światowego doradcę roku ds. nieruchomości.

2017 - Forbes i Fortune przyznali CBRE tytuł najlepszej firmy za działania wspierające różnorodność.

2018 – Po raz 17 z rzędu CBRE jest uznawana przez firmę Lipsey za najlepszą markę w branży nieruchomości.

2018 - CBRE została piąty rok z rzędu uznana za najbardziej etyczną firmę na świecie.

2018 - CBRE została uznana przez Fortune za najbardziej cenioną firmę szósty rok z rzędu. 
2018 - CBRE zmieniła swój symbol na giełdzie nowojorskiej na „CBRE”.
2018 - CBRE uruchomiła spółkę Hana – dostawcę elastycznych rozwiązań coworkingowych.  
2018 – Po raz pierwszy całkowity przychód firmy przekroczył 20 miliardów dolarów. 
2019 - CBRE przeorganizowała swoje globalne struktury tworząc trzy segmenty - Advisory Services, Global Workplace Solutions i Real Estate Investments.
2019 - CBRE została uznana przez Fortune za najbardziej cenioną firmę siódmy rok z rzędu.
2019 - CBRE została szósty rok z rzędu uznana za najbardziej etyczną firmę na świecie.
2019 - Po raz 18 z rzędu CBRE jest uznawana przez firmę Lipsey za najlepszą markę w branży nieruchomości.

2019 - CBRE została sklasyfikowana na 15 miejscu w rankingu najlepszych obywateli korporacyjnych USA przez magazyn Corporate Responsibility
2019 – CBRE zajęła 146 miejsce na liście Fortune 500.