Artykuł

Jak przeprowadzić proces wynajmu magazynu dla branży logistycznej?

Praktyczne porady, jak wybrać magazyn dla firmy logistycznej

września 8, 2022

Proces wynajmu magazynu

Jak wybrać magazyn dla firmy logistycznej? Jakie wymagania musi spełniać taki magazyn? Czym się charakteryzować? Powierzchnia magazynowa kiedyś służyła jedynie do przechowywania produktów. Teraz to kluczowy element strategii biznesowej, zwłaszcza dla branży logistycznej. Przedstawiamy praktyczne porady,
na co zwracać uwagę, szukając magazynu na wynajem.

Jakie wymagania musi spełniać magazyn dla firmy logistycznej?

Przemyślane magazynowanie i zarządzanie zasobami magazynowymi ma przełożenie na rozwój biznesu, realizacje celów biznesowych i wyniki finansowe.

Szukasz magazynu na wynajem? Taki magazyn powinien posiadać:

 • całodobowy dostęp oraz system ochrony i monitoringu,
 • dużą ilość doków ułatwiających zarządzanie załadunkami i rozładunkami
 • duży plac parkingowo – manewrowy dla floty ciężarowej
 • bramy wjazdowe na poziomie „0” ułatwiające załadunki gabarytowe
 • pomieszczenia biurowo-socjalne dla koordynatorów
 • zaplecze techniczne do podstawowej obsługi floty i kontroli bezpieczeństwa

W zależności od rodzaju prowadzonej operacji przez firmę logistyczną, magazyny mogą charakteryzować się możliwością kontroli temperatury, ze względu na rozmaite produkty, które są w nich przechowywane (od żywności aż po leki czy pozostałe specjalistyczne produkty) Istotne jest by warunki składowania tych produktów były na najwyższym poziomie, tak by nie straciły swoich pierwotnych właściwości. W przypadku niektórych operacji ważne są inne aspekty jak np. ponadstandardowa ilość bram załadunkowych czy możliwość parkowania samochodów ciężarowych przed i po załadunkach.

Rozpoczynasz proces wynajmu magazynu, zwróć uwagę na następujące czynniki:


 1. przeznaczenie i powierzchnię – czy jest to magazyn przeładunkowy, dystrybucyjny lub np. obsługujący również zwroty od klientów
 2. możliwość dostosowania długości najmu magazynu do czasu trwania kontraktu
  na obsługę logistyczną
 3. sposób składowania towarów – regałowo lub blokowo
 4. zakres automatyzacji procesu
 5. Zobacz jak działa system automatyzacji autostore w magazynie firmy Hultafors
  to pierwszy tego typu system w Polsce.

 6. sposób załadunku – czy magazyn umożliwia załadunek bokiem lub tyłem pojazdu. Załadunek tyłem jest możliwy wtedy, gdy dok rampowy łatwo dostosowuje się do wysokości naczepy auta. Natomiast załadunek bokiem jest realizowany bramą zerową, za pomocą wózka widłowego.

Z czego składa się proces wynajmu magazynu dla branży logistycznej?


Rozpoczynasz proces wynajmu magazynu i wiesz już na jakie czynniki zwracać uwagę, czym powinien się charakteryzować magazyn oraz jakie parametry techniczne spełniać. Co dalej?

W dalszym etapie zastanów się, jaką wybrać lokalizację. Lokalizacja magazynu to najważniejszy element całego procesu. Jeśli zarządzasz większą firmą i obsługujesz klientów na terenie całej Polski i Europy, szukaj magazynu w pobliżu większych węzłów komunikacyjnych, autostrad lub blisko Państw Bałtyckich, czy granic z Niemcami bądź Czechami.
Potrzebujesz pomocy w określeniu potrzeb biznesowych? Szukasz wsparcia logistycznego dla swojego sklepu e-commerce? Interesuje Cię wynajem magazynu w dobrej lokalizacji? Skontaktuj się z nami. Podczas krótkiej rozmowy, pomożemy Ci określić Twoje potrzeby biznesowe.

Napisz do naszego eksperta

Autor

 • Adam Broekere

  Senior Consultant

  Zdjęcie Adam Broekere

  Specjalizacja: Adam świadczy szeroki zakres usług doradczych na rynku magazynowo-przemysłowym, które są skierowane do klientów CBRE. Odpowiada również za nawiązywanie nowych relacji biznesowych.