Artykuł

Fotowoltaika w biurze - czy się opłaca?

maja 5, 2023

Fotowoltaika w biurze

Odnawialne źródła energii cieszą się zainteresowaniem nie tylko odbiorców indywidualnych, ale też firm. Jednym z nich jest fotowoltaika, która dość mocno wpisała się już w otoczenie. Czy panele fotowoltaiczne można zastosować również w biurowcach? I czy pozwalają one na realne oszczędności?

Fotowoltaika w biurze

O fotowoltaice w domach jednorodzinnych mówi się wiele, ale czy rozwiązanie sprawdzi się równie dobrze w biznesie? Oczywiście. Fotowoltaika to technologia, która nie jest zarezerwowana wyłącznie dla klientów indywidualnych. Rozważając montaż paneli, aby korzystać z tańszego prądu w biurze należy przeprowadzić dokładną analizę korzyści. Fotowoltaika w biurze opłacalność to temat bardzo istotny, szczególnie w czasach, gdzie koszty energii stale wzrastają.

Instalacje fotowoltaiczne montowane są w celu zredukowania opłat związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Obniżenie rachunków to dla wielu podmiotów czynnik decydujący o tym czy podmiot utrzyma się na rynku, czy koszty będą na tyle wysokie, że działalność stanie się nieopłacalna. W zależności od skali prowadzonego biznesu zdecydować można się na jeden z wariantów instalacji: mikroinstalacje, których moc nie przekracza 50 kWp, małe instalacje z mocą powyżej 50 kWp, ale niższą niż 1 MWp, a także instalacje o mocy większej niż 1 MWp. Te ostatnie dedykowane są głównie dla firm produkcyjnych, w których zapotrzebowanie na energię jest naprawdę duże.

Za wyborem fotowoltaiki przemawiają przede wszystkim wysokie wydatki na prąd, jakie ponosi podmiot, a także duże zużycie energii, w związku z charakterem prowadzonej działalności. Fotowoltaika w biurze pozwala na realną oszczędność i tym samym ograniczenie wydatków, jednak bardzo ważne jest, aby dobrać wariant do indywidualnych potrzeb. Dużą pomocą jest precyzyjna analiza, uwzględniająca potrzeby i zużycie, wydatki ponoszone dotychczas. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie profesjonalnego audytu, którzy przygotowywany jest przez specjalistyczne firmy.

Doradcy w wynajmie biura

Opłacalność fotowoltaiki w biurowcu

W ostatnim czasie coraz częściej porusza się temat fotowoltaika w biurowcu. Zagadnienie bardzo istotne, szczególnie, że budynki te generują naprawdę duże zużycie energii elektrycznej. Opłacalność oceniana jest zawsze w kontekście indywidualnego obiektu, ponieważ tylko w oparciu o konkretne dane można przeprowadzić rzetelna analizę. Warto wiedzieć, że montaż paneli fotowoltaicznych w biurowcach z całą pewnością przełoży się też bezpośrednio na koszt utrzymania całego budynku. Powierzchnie biurowe, które wynajmiesz mogą wykorzystywać odnawialne źródła energii, sprawiając, że ich utrzymanie będzie korzystniejsze.

W przypadku biurowców panele fotowoltaiczne montowane są albo klasycznie, na dachu, lub na elewacji, choć rozwiązanie to nie jest stosowane zbyt często, ze względu na trudności z właściwym ustawieniem paneli. W zależności od ilości paneli, biurowiec może produkować określoną ilość energii, do zużycia na własne potrzeby. Opłacalność takiego rozwiązania będzie tym większa, im większy jest obiekt. W budynkach o dużej powierzchni użytkowej oszczędności po instalacji fotowoltaiki bywają naprawdę znaczące.

Korzyści związane z fotowoltaiką

Trzeba wiedzieć, że korzyści związanych z instalacją fotowoltaiczną w biurowcu jest znacznie więcej. System wyposażony we własne magazyny energii staje się mniej zależy od zewnętrznych źródeł zasilania. Jest to także rozwiązanie ekologiczne, umożliwiające duże ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Eksperci podkreślają, że w zależności od indywidualnego projektu, taki obiekt może zyskać całkowitą niezależność energetyczną lub wytwarzać ilość energii pozwalającej na znacznie pokrycie potrzeb obiektu.

Biurowiec, który wyposażony został w fotowoltaikę staje się obiektem bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych najemców. Wytwarzanie energii na własne potrzeby jest obecnie traktowane jako duża zaleta, nie tylko przez podmioty ceniące sobie rozwiązania ekologiczne. Potencjalne oszczędności związane z eksploatacją powierzchni biurowych w takim obiekcie sprawiają, że cena rynkowa nieruchomości jest wyższa.

Montaż fotowoltaiki w biurze

Montaż paneli fotowoltaicznych w danym obiekcie wykonywana jest w oparciu o szczegółową analizę korzyści. W pierwszej kolejności należy określić, który z wariantów będzie odpowiedni dla danego budynku – mikrokonstrukcja, mała instalacja czy standardowa instalacja, zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym budynku. Następnie należy określić miejsce montażu paneli. Planując wykonanie fotowoltaiki, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, że są one dostępne w różnych wariantach. Typ i liczba paneli, a także ich optymalne rozlokowanie określane jest w wykonywanym projekcie.