Artykuł

Co to jest Early Access w wynajmie?

Wyjaśnimy Ci, co znaczy określenie „early access” na rynku nieruchomości magazynowych i z czym on się wiąże.

marca 21, 2023

early-access-972x1296

Poszukujesz magazynu na wynajem? Chcesz wynająć magazyn, ale nie znasz niektórych pojęć, którymi posługują się deweloperzy, czy agenci nieruchomości? Wyjaśnimy Ci, co znaczy określenie „early access” na rynku nieruchomości magazynowych i z czym on się wiąże.

Early Access – co to znaczy?

Na rynku wynajmu powierzchni magazynowych możemy spotkać się z określeniem
early access”. Co to znaczy? Gdy rozpoczynamy wynajem magazynu od dewelopera wymaga on często adaptacji, doposażenia, umeblowania, czy okablowania strukturalnego. „Early access” to z reguły okres od 1 do kilku miesięcy, w którym najemca prowadzi swoje prace przygotowujące do rozpoczęcia działalności na nowej powierzchni. Często w tym samym czasie deweloper kończy prace wykończeniowe na budynku i na częściach zewnętrznych oraz zgłasza gotowość do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Jest to okres przed rozpoczęciem wynajmu magazynu, w którym najemca ma również czas na przeszkolenie personelu przed rozpoczęciem działalności i na testowanie zainstalowanych maszyn i automatyki. Istnieje także możliwość częściowego zatowarowania magazynu. Co ważne, najemca nie może prowadzić działalności gospodarczej i sprzedaży, jeżeli obiekt nie posiada jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Czy podczas „early access” będę płacić czynsz za wynajem powierzchni magazynowej?

Deweloperzy zapewniają najemcy „early access” zazwyczaj nie naliczając czynszu
za wynajem w tym okresie. Najemca jednak jest zobowiązany do płacenia opłaty eksploatacyjnej oraz pokrycia kosztów mediów.

eartly access w umowach najmu magazynu, early access co to jest

„Early access” nie wlicza się do okresu wynajmu magazynu i zwyczajowo wynosi
1-2 miesiące.Ile trzeba zapłacić za wynajem powierzchni magazynowej i co ma największy wpływ na cenę? Co to jest czynsz efektywny?Prowadzenie działalności podczas okresu „early access” – czy jest możliwe?

early access w wynajmie, early access co to, early access w magazynach i umowach najmu

Podsumowując, gdy powierzchnia najmu magazynu wymaga przystosowania jej do potrzeb najemcy, warto skorzystać z umowy, która reguluje taką możliwość jako

tzw. „early access” – wcześniejsze wejście na powierzchnię, którego nie wliczamy do okresu wynajmu powierzchni magazynowej, a najemca ponosi tylko koszty mediów
i opłat eksploatacyjnych.Jak pomogliśmy znanej szwedzkiej marce znaleźć odpowiedni magazyn pod jej działalność – zobacz wideo!Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej - zapraszamy do kontaktu! Chętnie wyjaśnimy na przykładzie Twojego biznesu, czy skorzystanie
z „early access”  będzie odpowiednim wyborem dla Twoje firmy.